Pari totuutta

Penn & Teller

Itsepuolustuslajien harjoittelu on vaarallisempaa kuin kadut. Harjoittelussa tulee enemmän loukkaantumisia kuin kadulla ja myös rahaa ja aikaa menee kuten ryöstötilanteessa.
Salilla on suurempi riski loukkaantua kuin kadulla.
-
Tilastojen mukaan vanhat mummelit ovat vähiten väkivaltarikosten uhreina vaikka ovat haavoittuvaisimpia, koska vanhat mummelit ovat varovaisia.
-
Riskiryhmiä ovat nuoret miehet joilla on liikaa testosteronia suhteessa aivokapasiteettiin sekä omalla tavallaan myös nuoret naiset joita kaikkien normaalien miesten tekee mieli, jos he ovat kauniita.
-
Matalasti koulutetuilla ja pienipalkkaisilla on usein huonompi yleisterveys ja elinennuste. Samat asiat johtavat myös todennäköisemmin siihen että henkilö joutuu asumaan paikkakuntansa räkäisemmillä alueilla missä on enemmän vaarallisia ihmisiä. Sopiva varallisuus ja seuransa valitseminen fiksujen ihmisten parista on siis hyvää itsepuolustusta.
-
Maahanmuuton lisääntyessä on myös viisasta olla tietoinen rodun ja uskonnon vaikutuksesta käyttäytymiseen.

_____________________________________________________
Toinen totuus; ninjalajit ovat huonompia kuin vapaaottelun piirin lajit. Todiste: Ninjalajit eivät pärjää tai käy kehässä. Ninjalajeihin voidaan tässä laskea myös modernit likaisiin temppuihin perustuvat itsepuolustuslajit.

Tavallisia ninjalajien väitteitä:
"Mutta meillä harjoitellaan tappoliikkeitä"

Vastaus: Ihmistä ei voi tappaa noin vain, ei varsinkaan ninjalajin tai modernin katulajin opeilla. Toistasataa kiloa painavat mörssärit rummuttavat toisiaan nyrkeillä ja päähän potkimalla joka päivä ammattilaiskehissä mutta kukaan ei ole tipahtanut lyönnin voimasta kuolleena kehään. Ei ole mitään syytä olettaa että nämä huippuunsa treenatut miehet löisivät pienemmällä voimalla kuin ilmaa pieksävät pukumiehet. Murskaus taas ei myöskään kerro mitään tosi taistelusta koska elävä vastustaja liikkuu ja joustaa. Kadulla kuolemat johtuvat tavallisesti pään iskeytymisestä katuun iskun jälkeen. Muita hengenvaarallisia liikkeitä ovat kuristukset ja vaaralliseen kaatumiseen johtavat heitot, joita ninjalajeissa eikä moderneissa katulajeissa vakavissaan harjoitella ja osata, verrattuna keheen tahansa judon, BJJ:n, vapaaottelun jne. osaajaan.

Ninjaväite 2:
"Jos sääntöjä ei olisi niin..."

Vastaus: Niin välttämättä juuri mikään ei muuttuisi. Nyrkkeilijä pitää leuan aina alhaalla ja kaulaan osuminen on melko toivotonta, varsinkin kun pelkkä päähän osuminen on jo vaikeaa nyrkkeilijöillekkin. Silmiin osuminen onkin sitten melkoista fantasiaa.
-
Normaali kamppailuasento suojaa alapäätä ja jos potkut ovat niin löysiä etteivät satu jalkoihin, ei puolustus myöskään horju tarpeeksi että pääsisi epätoivoisilla alapotkuilla yllättämään.
-
Tämä herättää myöskin kysymyksen että miksi ninja ei voi käyttää voimiaan vastustajan jalkoihin, päähän, käsiin ja vartaloon? On pakko vetää se johtopäätös että ninjan iskut ovat liian heikkoja. On myöskin tosiasia että kaikissa perinteisissä lajeissa kuten karatessa jotka eivät ole urheilulajeja ja joissa on 'tappoliikkeitä', tehdään myös iskuja vartaloon, päähän ja jalkoihin eli mikään vakavasti otettava laji ei ole ikinä perustunut pelkkiin likaisiin temppuihin. Tällä perusteella siis ninjan pitäisi voida kilpailla myös säännöillä.

Jos ninjalla ei ole muuta annettavaa kuin epätoivoinen "munille" potkiminen ja kurkkuiskut niin ottelijan on todella helppoa valmistautua ninjamatsiin koska on vain pari kikkaa joita vastaan puolustautua. Ninjan sen sijaan pitää pystyä puolustautumaan ylivertaista (potku)nyrkkeilytaitoa ja painitaitoa vastaan ja pelätä kaikkia osumia ja otteita.
Juuri tähän perustuu se miksi nainen pelkää miestä ja pieni mies isoa miestä eikä päinvastoin. Nainen voi kyllä satuttaa miestä ja pieni mies isoa miestä mutta miehellä ja isolla miehellä vain on paljon enemmän tapoja satuttaa naista tai pientä miestä.

45

1237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krav maga-isti

      Aina yhtä hauskaa kun sparraan yhtä judokaa ja toista BBJ-homopainijaa vastaan. Kun ottelun tuoksinassa alan takoa toisen takaraivoa merkatakseni sen, tulee aina sama valitus "Ai niin mä unohdin että magassa saa lyödä tuonnekin...". He tekevät jatkuvasti yksinkertaisia virheitä, koska ovat ehdollistaneet itsensä sille ettei ottelussa saa tehdä sitä eikä tätä.

      Thai-nyrkkeilijöillä on myös monesti niin leveä asento että ihan vaistomaisesti tulee välillä potkaistua ja lyötyä munille, kun niin sitä jatkuvasti tarjoavat vadilla.

      Selvää myös tietenkin on että jos vapaaottelijaa uhataan tai isketään veitsellä, on hän ihan hoomoilasena ilman mitään tajua. Kas kummaa kun ei shoottaus, clinch ja guardi enää toimikaan veitsiuhkaa vastaan... :D

      Selvennykseksi: harrastan myös vapaaottelua (harrastuksena), mutta minä sentään ymmärrän sen rajoitteet puhtaassa itsepuolustuksessa.

      • Penn ja Teller

        "Thai-nyrkkeilijöillä on myös monesti niin leveä asento että ihan vaistomaisesti tulee välillä potkaistua ja lyötyä munille, kun niin sitä jatkuvasti tarjoavat vadilla."

        Mikä on myös aika säälittävää, raukkamaisen ämmän käytöstä. Thai-nyrkkeilijän jalkaan osunut potku pysäyttää kyllä epätoivoisen vetelyksen.

        "Selvennykseksi: harrastan myös vapaaottelua (harrastuksena), mutta minä sentään ymmärrän sen rajoitteet puhtaassa itsepuolustuksessa."

        Itsepuolustusta varten harjoitteleminen on melko huonoa ajankäyttöä koska normaali ihminen ei välttämättä ikinä joudu vaikeuksiin jos ei ole typerä.
        Ja jos on heikko, nainen, asetta vastassa tai useampi vastustaja tai tulee hyökätyksi salakavalasti niin mahdollisuudet ovat silti aika surkeat.

        Vapaaottelussa otetaan oikeasti miehestä mittaa kuten muissakin urheilulajeissa ja on etenemisen mahdollisuus urheilijana. Taitojaan joutuu oikeasti testaamaan kovia vastustajia vastaan eikä pilvilinnoja pääse rakentumaan tyhjän päälle.


      • Penn ja Teller
        Penn ja Teller kirjoitti:

        "Thai-nyrkkeilijöillä on myös monesti niin leveä asento että ihan vaistomaisesti tulee välillä potkaistua ja lyötyä munille, kun niin sitä jatkuvasti tarjoavat vadilla."

        Mikä on myös aika säälittävää, raukkamaisen ämmän käytöstä. Thai-nyrkkeilijän jalkaan osunut potku pysäyttää kyllä epätoivoisen vetelyksen.

        "Selvennykseksi: harrastan myös vapaaottelua (harrastuksena), mutta minä sentään ymmärrän sen rajoitteet puhtaassa itsepuolustuksessa."

        Itsepuolustusta varten harjoitteleminen on melko huonoa ajankäyttöä koska normaali ihminen ei välttämättä ikinä joudu vaikeuksiin jos ei ole typerä.
        Ja jos on heikko, nainen, asetta vastassa tai useampi vastustaja tai tulee hyökätyksi salakavalasti niin mahdollisuudet ovat silti aika surkeat.

        Vapaaottelussa otetaan oikeasti miehestä mittaa kuten muissakin urheilulajeissa ja on etenemisen mahdollisuus urheilijana. Taitojaan joutuu oikeasti testaamaan kovia vastustajia vastaan eikä pilvilinnoja pääse rakentumaan tyhjän päälle.

        Sellaista lajia joka 'toimisi' veitsiuhkaa vastaan ei ole vielä oikeastaan keksittykään. Vapaaottelu ei anna valheellista turvallisuudentunnetta siitä että veistä vastaan voisi puolustautua realistisesti ilman tuliasetta ja sopivaa etäisyyttä.
        Monikohan veitsipuolustusta mestarina opettava opettaja on oikeasti taistellut veistä heiluttavaa vastustajaa vastaan? Jos näin onkin tapahtunut, siitä on luultavasti vain hänen sanallisen todistuksensa. Samoin myös aika lailla kaikesta muusta kamppailutaidosta ellei kyseinen opettaja ole laittanut itseään peliin menemällä kehään. Sen sijaan jos vaikka nyrkkeilee ja opettajana on SM-tason nyrkkeilijä niin tietää että tämä kaveri ainakin osaa lyödä. Kaikki matsit ovat yleisön ja tuomarin dokumentoimia ja kirjattuja. Kehä ei ole täydellinen vastine 'tosimaailmalle' mutta se on kaikista lähin vastine sille. Kehässä haasteet ovat jopa kovempia. Joku painia ja nyrkkeilyä osaamaton voi jollakin täysin hätävarjelua liioittelevalla tempulla satuttaa vanhaa pultsaria mutta kehässä pitää osata puolustautua hyökkäyksiä vastaan joita monet eivät osaa edes ajatella. Pitää osata painia pystyssä, painia maassa, hallita iskut ja potkut läheltä ja kaukaa. Oma aggressio ei riitä koska vastustaja lyö takaisin ja ammattimaisella kovuudella ja huippukunnolla. Itsepuolustuskurssilaiselle riittää se että saa mätkiä täysin passiivista vastustajaa epämääräisellä tekniikalla ja ilman että koskaan joutuu kokemaan miltä tuntuu kun omaa kokoa oleva osaaja lyö takaisin, mikä on aivan erilainen maailma.

        Jos mahdollisuudet pärjätä itseään isompaa ja vahvempaa vastaan perustuvat toiveajatteluun likaisella tempulla selviämisestä eikä vankkaan nyrkkeily- ja painitaitoon niin veistä vastaan puolustautuminen on jo silkkaa fantasiaa.
        -
        Toinen harhaluulo on kuvitella että useampaa vastustajaa vastaan voi puolustautua treenaamalla lajia jossa ei kehity vankkaa nyrkkeily- ja painitaidon perustaa. Se on tosi taitavalle ja isollekkin melko toivotonta koska vastustajat eivät hyökkää yksi kerrallaan kuten elokuvissa.

        Nyrkkeily- ja painitaidon sekä tarpeellisten voimatasojen korvaaminen likaisten temppujen opiskelulla on nopea oikotie laiskalle ja haavemaailmassa elävälle ihmiselle. Jokainen koulukiusaaja voisi olla suurmestari jos kamppailu olisi oikeasti niin yksinkertaista kuin nuo fantasiat antavat ymmärtää. Sen sijaan jos treenaa jotain markkinakikkana realistisena itseään mainostavaa lajia ihan vain itseluottamuksen takia ja oppiakseen vähän jotain niin se on ihan OK. Se on ihan niinkuin se että intissä opitaan vähän aseista ja kielen alkeiskurssilla vähän kieltä. Se riittää turistille aivan kuten se että joku raaka-Arska potkituttaa tyynyä ja kertoo minne pitää lyödä tappolajin kurssilla. Se on tyhjää parempi ja normi-ihmisille realistinen investointi. On kuitenkin suuruudenhulluutta kuvitella että sellaisella pohjalla pärjäisi painijalle painissa, nyrkkeilijälle nyrkkeilyssä tai vapaaottelijalle vapaaottelussa. Kaikki noista asioista kehittyvät vain hyvin pintapuolisesti, kun mitään oikeaa sparria ei harrasteta ja jos harrastetaankin, opettaja tuskin on paras asiantuntija.


        Vanhoissa BJJ-haastematseissa erilaiset lyöntilajien gurut yrittivät hädissään jopa sukukalleuksista repimistä koska tulivat viedyksi kenttään muutamassa sekunnissa. Siitä ei kuitenkaan ollut heille hyötyä.
        -
        Takaraivoon lyöminen sun muut eivät ole realistinen puolustus ylivertaista painitaitoa vastaan, kuten nuo haastematsit ja vapaaottelut ovat todistaneet. Eli täytyy olla painitaitoa voidakseen puolustautua alasvientejä vastaan. Lyöminen ja potkiminen ei siinä selvästikkään auta. Ei varsinkaan jos se lyöminen ja potkiminen ei ole opittu vaikka pitkällisen thai-nyrkkeilyharrastuksen kautta vaan joltain patulta joka kertoo minne pitää lyödä ja ilman että opettaa torjumaan niitä.
        Jos kuitenkin alkaa ystävällisen sparrin tuoksinassa yrittämään hädissään törkeyksiä niin kannattaa sitten kyllä hävetä koska sellaiseen semmoinen ei kuulu. Kannattaa ennemmin hävitä kuin mies.


      • Penn & Teller
        Penn ja Teller kirjoitti:

        Sellaista lajia joka 'toimisi' veitsiuhkaa vastaan ei ole vielä oikeastaan keksittykään. Vapaaottelu ei anna valheellista turvallisuudentunnetta siitä että veistä vastaan voisi puolustautua realistisesti ilman tuliasetta ja sopivaa etäisyyttä.
        Monikohan veitsipuolustusta mestarina opettava opettaja on oikeasti taistellut veistä heiluttavaa vastustajaa vastaan? Jos näin onkin tapahtunut, siitä on luultavasti vain hänen sanallisen todistuksensa. Samoin myös aika lailla kaikesta muusta kamppailutaidosta ellei kyseinen opettaja ole laittanut itseään peliin menemällä kehään. Sen sijaan jos vaikka nyrkkeilee ja opettajana on SM-tason nyrkkeilijä niin tietää että tämä kaveri ainakin osaa lyödä. Kaikki matsit ovat yleisön ja tuomarin dokumentoimia ja kirjattuja. Kehä ei ole täydellinen vastine 'tosimaailmalle' mutta se on kaikista lähin vastine sille. Kehässä haasteet ovat jopa kovempia. Joku painia ja nyrkkeilyä osaamaton voi jollakin täysin hätävarjelua liioittelevalla tempulla satuttaa vanhaa pultsaria mutta kehässä pitää osata puolustautua hyökkäyksiä vastaan joita monet eivät osaa edes ajatella. Pitää osata painia pystyssä, painia maassa, hallita iskut ja potkut läheltä ja kaukaa. Oma aggressio ei riitä koska vastustaja lyö takaisin ja ammattimaisella kovuudella ja huippukunnolla. Itsepuolustuskurssilaiselle riittää se että saa mätkiä täysin passiivista vastustajaa epämääräisellä tekniikalla ja ilman että koskaan joutuu kokemaan miltä tuntuu kun omaa kokoa oleva osaaja lyö takaisin, mikä on aivan erilainen maailma.

        Jos mahdollisuudet pärjätä itseään isompaa ja vahvempaa vastaan perustuvat toiveajatteluun likaisella tempulla selviämisestä eikä vankkaan nyrkkeily- ja painitaitoon niin veistä vastaan puolustautuminen on jo silkkaa fantasiaa.
        -
        Toinen harhaluulo on kuvitella että useampaa vastustajaa vastaan voi puolustautua treenaamalla lajia jossa ei kehity vankkaa nyrkkeily- ja painitaidon perustaa. Se on tosi taitavalle ja isollekkin melko toivotonta koska vastustajat eivät hyökkää yksi kerrallaan kuten elokuvissa.

        Nyrkkeily- ja painitaidon sekä tarpeellisten voimatasojen korvaaminen likaisten temppujen opiskelulla on nopea oikotie laiskalle ja haavemaailmassa elävälle ihmiselle. Jokainen koulukiusaaja voisi olla suurmestari jos kamppailu olisi oikeasti niin yksinkertaista kuin nuo fantasiat antavat ymmärtää. Sen sijaan jos treenaa jotain markkinakikkana realistisena itseään mainostavaa lajia ihan vain itseluottamuksen takia ja oppiakseen vähän jotain niin se on ihan OK. Se on ihan niinkuin se että intissä opitaan vähän aseista ja kielen alkeiskurssilla vähän kieltä. Se riittää turistille aivan kuten se että joku raaka-Arska potkituttaa tyynyä ja kertoo minne pitää lyödä tappolajin kurssilla. Se on tyhjää parempi ja normi-ihmisille realistinen investointi. On kuitenkin suuruudenhulluutta kuvitella että sellaisella pohjalla pärjäisi painijalle painissa, nyrkkeilijälle nyrkkeilyssä tai vapaaottelijalle vapaaottelussa. Kaikki noista asioista kehittyvät vain hyvin pintapuolisesti, kun mitään oikeaa sparria ei harrasteta ja jos harrastetaankin, opettaja tuskin on paras asiantuntija.


        Vanhoissa BJJ-haastematseissa erilaiset lyöntilajien gurut yrittivät hädissään jopa sukukalleuksista repimistä koska tulivat viedyksi kenttään muutamassa sekunnissa. Siitä ei kuitenkaan ollut heille hyötyä.
        -
        Takaraivoon lyöminen sun muut eivät ole realistinen puolustus ylivertaista painitaitoa vastaan, kuten nuo haastematsit ja vapaaottelut ovat todistaneet. Eli täytyy olla painitaitoa voidakseen puolustautua alasvientejä vastaan. Lyöminen ja potkiminen ei siinä selvästikkään auta. Ei varsinkaan jos se lyöminen ja potkiminen ei ole opittu vaikka pitkällisen thai-nyrkkeilyharrastuksen kautta vaan joltain patulta joka kertoo minne pitää lyödä ja ilman että opettaa torjumaan niitä.
        Jos kuitenkin alkaa ystävällisen sparrin tuoksinassa yrittämään hädissään törkeyksiä niin kannattaa sitten kyllä hävetä koska sellaiseen semmoinen ei kuulu. Kannattaa ennemmin hävitä kuin mies.

        Vapaaottelu opettaa: 60kg naisesta voi tulla 60gk naisten paras. Miesten sarjat ovat erikseen. Naisen pitää todistaa kovuutensa ottelemalla naisten parhaimmistoa vastaan. Tämä vaatii pitkällistä lajiharjoittelua sekä muuta treeniä kuten punttia.
        'Realistinen' itsepuolustus opettaa: 60kg nainen taltuttaa useamman ison miehen samalla kertaa ja takavarikoi veitset siinä samalla. Nainen voi saada tittelin mutta hänen ei koskaan tarvitse todistaa mitään käytännön taitoa.

        Vähän kärjistäen.

        Otteluissa säännöt ovat olemassa ottelijoiden suojelemiseksi turhilta vammoilta. Jos 'realisti' menisi kehään Amin Asikaisen kanssa ja saisi lyödä niskaan ja kaulaan, olisi ottelu nopeasti ohi. Siis katuguru olisi kanveesissa ensimmäisessä erässä aivan kuten säännöillä otellessa. Säännöt eivät siis ole olemassa siksi että realistiset katugurut eivät saisi näyttää salaisia taitojaan jotka ovat liian vaarallisia näytettäviksi. Jos realistinen guru oikeasti osaa kamppailla niin mikään ei estä näyttämästä taitoja kehässä. Voisi vain käydä niin ettei gurun lyönti osuisi edes päähän ja osuessa kutkuttaisi, jolloin hermopisteiskutkaan eivät onnistuisi.

        Mietitäänpä vaikka yleisurheilulajien kirjoja ja voimailulajeja; niitä on paljon:
        kuulantyöntö, kiekonheitto, keihäänheitto, korkeushyppy, 100m, painonnosto, voimamieslajit jne.
        -
        Jos naiset olisivat fyysisesti tasavertaisia miesten kanssa, voisi kuvitella että naiset olisivat lähellä miesten kärkeä edes yhdessä näistä lajeista koska vahvat miehet ovat hajautuneet niin moneen eri lajiin. Jos olisi vaikkapa vain yksi laji olemassa niin ymmärtäisi että miehet hallitsisivat koska miespuolisia harrastajia on enemmän. Mutta miesten selvä ylivoima kaikissa lajeissa on aika vahva todiste biologisista eroista jotka estävät naisia pääsemästä lähelle miesten tasoa. Jos biologiset erot olisivat pieniä, luulisi että edes yksi nainen pääsisi vaikka kymmenen parhaan joukkoon miesten kriteereillä ja yhdessä lajissa? Näin ei ole.

        Ja sitten kaikki taistelulajit joista pelkästään lyöntilajeja on paljon; thai-nyrkkeily, nyrkkeily, potkunyrkkeily ja kaikissa omat kansalliset ja kansainväliset mestaruuskisansa. Sitten on tietysti kaikki vapaaottelukisat hieman erilaisine sääntöineen sekä painilajien kisat.
        -
        Jos ninjat oppivat nyrkkeilytaitoja, joista osa koostuu näistä sääntöjä rikkovista kikoista, niin voisi jotenkin kuvitella että edes yksi ninja yltäisi edes SM-pronssille? Säännöt ovat yksinkertaiset ja helppo oppia, melkein riittää kun saa nyrkin kiinni puristettua. Menisi kehään ja takoisi ottelijan mahaa ja päätä kuvitellen että se on miehen pyhin paikka. Tai vaikka thai-matsiin ja saisi potkia jalkoja ja vartaloa? Thaissa melkein kaikki potkut ovat sallittuja ja tekniikka vapaata.
        Se ettei ninja pääse SM-pronssille (maailmanmestaruudesta puhumattakaan) kertoo samaa kieltä kuten yllä oleva juttu naisten ja miesten eroista.


      • Penn & Teller
        Penn & Teller kirjoitti:

        Vapaaottelu opettaa: 60kg naisesta voi tulla 60gk naisten paras. Miesten sarjat ovat erikseen. Naisen pitää todistaa kovuutensa ottelemalla naisten parhaimmistoa vastaan. Tämä vaatii pitkällistä lajiharjoittelua sekä muuta treeniä kuten punttia.
        'Realistinen' itsepuolustus opettaa: 60kg nainen taltuttaa useamman ison miehen samalla kertaa ja takavarikoi veitset siinä samalla. Nainen voi saada tittelin mutta hänen ei koskaan tarvitse todistaa mitään käytännön taitoa.

        Vähän kärjistäen.

        Otteluissa säännöt ovat olemassa ottelijoiden suojelemiseksi turhilta vammoilta. Jos 'realisti' menisi kehään Amin Asikaisen kanssa ja saisi lyödä niskaan ja kaulaan, olisi ottelu nopeasti ohi. Siis katuguru olisi kanveesissa ensimmäisessä erässä aivan kuten säännöillä otellessa. Säännöt eivät siis ole olemassa siksi että realistiset katugurut eivät saisi näyttää salaisia taitojaan jotka ovat liian vaarallisia näytettäviksi. Jos realistinen guru oikeasti osaa kamppailla niin mikään ei estä näyttämästä taitoja kehässä. Voisi vain käydä niin ettei gurun lyönti osuisi edes päähän ja osuessa kutkuttaisi, jolloin hermopisteiskutkaan eivät onnistuisi.

        Mietitäänpä vaikka yleisurheilulajien kirjoja ja voimailulajeja; niitä on paljon:
        kuulantyöntö, kiekonheitto, keihäänheitto, korkeushyppy, 100m, painonnosto, voimamieslajit jne.
        -
        Jos naiset olisivat fyysisesti tasavertaisia miesten kanssa, voisi kuvitella että naiset olisivat lähellä miesten kärkeä edes yhdessä näistä lajeista koska vahvat miehet ovat hajautuneet niin moneen eri lajiin. Jos olisi vaikkapa vain yksi laji olemassa niin ymmärtäisi että miehet hallitsisivat koska miespuolisia harrastajia on enemmän. Mutta miesten selvä ylivoima kaikissa lajeissa on aika vahva todiste biologisista eroista jotka estävät naisia pääsemästä lähelle miesten tasoa. Jos biologiset erot olisivat pieniä, luulisi että edes yksi nainen pääsisi vaikka kymmenen parhaan joukkoon miesten kriteereillä ja yhdessä lajissa? Näin ei ole.

        Ja sitten kaikki taistelulajit joista pelkästään lyöntilajeja on paljon; thai-nyrkkeily, nyrkkeily, potkunyrkkeily ja kaikissa omat kansalliset ja kansainväliset mestaruuskisansa. Sitten on tietysti kaikki vapaaottelukisat hieman erilaisine sääntöineen sekä painilajien kisat.
        -
        Jos ninjat oppivat nyrkkeilytaitoja, joista osa koostuu näistä sääntöjä rikkovista kikoista, niin voisi jotenkin kuvitella että edes yksi ninja yltäisi edes SM-pronssille? Säännöt ovat yksinkertaiset ja helppo oppia, melkein riittää kun saa nyrkin kiinni puristettua. Menisi kehään ja takoisi ottelijan mahaa ja päätä kuvitellen että se on miehen pyhin paikka. Tai vaikka thai-matsiin ja saisi potkia jalkoja ja vartaloa? Thaissa melkein kaikki potkut ovat sallittuja ja tekniikka vapaata.
        Se ettei ninja pääse SM-pronssille (maailmanmestaruudesta puhumattakaan) kertoo samaa kieltä kuten yllä oleva juttu naisten ja miesten eroista.

        Painilajeissa kuten judossa taas säännöt jossain määrin suojelisivat realistininjaa. Perinteisissä ninjalajeissa opetellaan lähes yksistään pystypainia ja lukot ja sidonnat tehdään seisaaltaan. Vapaaottelussa näkee hyvin vähän seisaaltaan tehtyjä lukkoja ja yleinen käsitys on että lukkoja on paljon parempi tehdä maasta. Perinteiset lajit myöskin korostavat käsien manipulaatioon perustuvia heittoja kun taas vapaaottelussa (paljon judoon perustuen) heitot keskittyvät vartaloon. Nämä tosiasiat tukevat sitä päätelmää että käsien manipulaatioon perustuvat lukot ja heitot ovat vaikeampia toteuttaa.
        -
        Realistisissa ip-lajeissa taas ei välttämättä harjoitella yhtään niitä käsiheittoja- ja lukkojakaan vaan pystypainin treeni on jotain sormien vääntelyä ja pussien puristelua. Eli perinteisissä ninjalajeissa painin osaaminen on kuitenkin selvästi jalostuneempaa.

        Säännöt suojelevat erityisesti modernin ip-lajin harrastajaa esim.judomatsissa koska ottelu käydään tatamilla. Perinteisen ninjalajin osaaja on luultavasti vaikeuksissa mutta voi osata ukemia melko hyvin. Ellei moderni ip-guru ole kunnon mörssäri, hän todennäköisesti tulee heitetyksi tatamille hyvin pian, huonossa asennossa ja ottelu päättyy.
        -
        Kadulla taas moderni pussien puristelija tulisi heitetyksi asvaltille mikä olisi huomattavasti vaarallisempaa kuin ottelutilanteessa tapahtuva tatamille laskeutuminen. Vastapuoleen tietysti pätee sama mutta tämä on merkityksetöntä koska ylivertaista painitaitoa omaavaa henkilöä ei yksinkertaisesti voi heittää maahan ellei ip-gurulla sitten olisi huomattavasti lihaksikkaami runko.


      • Penn & Teller
        Penn & Teller kirjoitti:

        Painilajeissa kuten judossa taas säännöt jossain määrin suojelisivat realistininjaa. Perinteisissä ninjalajeissa opetellaan lähes yksistään pystypainia ja lukot ja sidonnat tehdään seisaaltaan. Vapaaottelussa näkee hyvin vähän seisaaltaan tehtyjä lukkoja ja yleinen käsitys on että lukkoja on paljon parempi tehdä maasta. Perinteiset lajit myöskin korostavat käsien manipulaatioon perustuvia heittoja kun taas vapaaottelussa (paljon judoon perustuen) heitot keskittyvät vartaloon. Nämä tosiasiat tukevat sitä päätelmää että käsien manipulaatioon perustuvat lukot ja heitot ovat vaikeampia toteuttaa.
        -
        Realistisissa ip-lajeissa taas ei välttämättä harjoitella yhtään niitä käsiheittoja- ja lukkojakaan vaan pystypainin treeni on jotain sormien vääntelyä ja pussien puristelua. Eli perinteisissä ninjalajeissa painin osaaminen on kuitenkin selvästi jalostuneempaa.

        Säännöt suojelevat erityisesti modernin ip-lajin harrastajaa esim.judomatsissa koska ottelu käydään tatamilla. Perinteisen ninjalajin osaaja on luultavasti vaikeuksissa mutta voi osata ukemia melko hyvin. Ellei moderni ip-guru ole kunnon mörssäri, hän todennäköisesti tulee heitetyksi tatamille hyvin pian, huonossa asennossa ja ottelu päättyy.
        -
        Kadulla taas moderni pussien puristelija tulisi heitetyksi asvaltille mikä olisi huomattavasti vaarallisempaa kuin ottelutilanteessa tapahtuva tatamille laskeutuminen. Vastapuoleen tietysti pätee sama mutta tämä on merkityksetöntä koska ylivertaista painitaitoa omaavaa henkilöä ei yksinkertaisesti voi heittää maahan ellei ip-gurulla sitten olisi huomattavasti lihaksikkaami runko.

        On siis olemassa hyvin monia eri urheilukamppailijoiden perustamia liittoja kisoineen joihin voi osallistua. Se ettei ninjoja ole kuulunut on todiste siitä etteivät he pärjäisi.

        Vastineena tietysti ninjat voisivat perustaa omat kisat joissa olisi vaikka laitonta lyödä päähän, mahaan, käsiin ja jalkoihin ja ainoastaan munille ja niskaan lyöminen ja pureminen olisi sallittua. Tai sitten ei sääntöjä ollenkaan.
        Tällaisia kisoja ei ole perustettu joten urheilukamppailijat eivät ole voineet käydä yrittämässä onneaan.
        Uskottavuuttaan vaalivat ninjat jotka uskovat pärjäävänsä kamppailu-urheilijalle voisivat laittaa tällaiset kisat pystyyn ja sillä tavalla todistaa olevansa yhtä hyviä tai parempia.

        Niin kauan kuin näin ei ole eivätkä realistiset ip:t ja ninja-pinjat käy keräämässä mainetta erilaisista kamppailu-urheilukisoista niin todisteita on ainoastaan kamppailu-urheilulajien ylivertaisuudesta.


      • Penn & Teller
        Penn & Teller kirjoitti:

        On siis olemassa hyvin monia eri urheilukamppailijoiden perustamia liittoja kisoineen joihin voi osallistua. Se ettei ninjoja ole kuulunut on todiste siitä etteivät he pärjäisi.

        Vastineena tietysti ninjat voisivat perustaa omat kisat joissa olisi vaikka laitonta lyödä päähän, mahaan, käsiin ja jalkoihin ja ainoastaan munille ja niskaan lyöminen ja pureminen olisi sallittua. Tai sitten ei sääntöjä ollenkaan.
        Tällaisia kisoja ei ole perustettu joten urheilukamppailijat eivät ole voineet käydä yrittämässä onneaan.
        Uskottavuuttaan vaalivat ninjat jotka uskovat pärjäävänsä kamppailu-urheilijalle voisivat laittaa tällaiset kisat pystyyn ja sillä tavalla todistaa olevansa yhtä hyviä tai parempia.

        Niin kauan kuin näin ei ole eivätkä realistiset ip:t ja ninja-pinjat käy keräämässä mainetta erilaisista kamppailu-urheilukisoista niin todisteita on ainoastaan kamppailu-urheilulajien ylivertaisuudesta.

        Amin Asikaisen uran päättäneessä ottelussa hän saa kaksi laittomaksi tulkittua lyöntiä niskaan joita tuomari ei joko huomaa tai halua huomioida. Nämä lyönnit eivät johtaneet lamaantumiseen mutta eivät varmaan tehneet hyvääkään.
        -
        Myöskään vyön alle osuneista iskuista ei aina rangaista.

        Säännöt ovat siis olemassa ja ehdottomat mutta tuomarityöskentely aina epävarmaa. Eli myös sääntöjä kiertävä ottelija voi selvitä voittajaksi jos tuomari niin tulkitsee.

        Yksinään ne tuskin kuitenkaan riittävät. Puolalaisella jolle Amin hävisi ei ollut yhtään tappiota takana ja hän oli kuitenkin varmaan ihan syystä EM-tittelistä ottelemassa vaikka ei voittanutkaan täysin rehellisesti. Jollekkin ninjalle jonka taidot ovat parasta EM-tasoa olisi tässä mahdollisuus yrittää menestyä likaisella ottelulla.


      • Penn & Teller
        Penn & Teller kirjoitti:

        Amin Asikaisen uran päättäneessä ottelussa hän saa kaksi laittomaksi tulkittua lyöntiä niskaan joita tuomari ei joko huomaa tai halua huomioida. Nämä lyönnit eivät johtaneet lamaantumiseen mutta eivät varmaan tehneet hyvääkään.
        -
        Myöskään vyön alle osuneista iskuista ei aina rangaista.

        Säännöt ovat siis olemassa ja ehdottomat mutta tuomarityöskentely aina epävarmaa. Eli myös sääntöjä kiertävä ottelija voi selvitä voittajaksi jos tuomari niin tulkitsee.

        Yksinään ne tuskin kuitenkaan riittävät. Puolalaisella jolle Amin hävisi ei ollut yhtään tappiota takana ja hän oli kuitenkin varmaan ihan syystä EM-tittelistä ottelemassa vaikka ei voittanutkaan täysin rehellisesti. Jollekkin ninjalle jonka taidot ovat parasta EM-tasoa olisi tässä mahdollisuus yrittää menestyä likaisella ottelulla.

        Alkuaikojen UFC:ssa myös vyön alle iskeminen oli sallittu.

        UFC4 turnauksessa nähtiin selvää ja tahallista vyön alle potkimista. Loppuotteluun selvisi kaksi painimestaria ja matsi päättyi kuristukseen.


      • Vainamoineeeen
        Penn ja Teller kirjoitti:

        "Thai-nyrkkeilijöillä on myös monesti niin leveä asento että ihan vaistomaisesti tulee välillä potkaistua ja lyötyä munille, kun niin sitä jatkuvasti tarjoavat vadilla."

        Mikä on myös aika säälittävää, raukkamaisen ämmän käytöstä. Thai-nyrkkeilijän jalkaan osunut potku pysäyttää kyllä epätoivoisen vetelyksen.

        "Selvennykseksi: harrastan myös vapaaottelua (harrastuksena), mutta minä sentään ymmärrän sen rajoitteet puhtaassa itsepuolustuksessa."

        Itsepuolustusta varten harjoitteleminen on melko huonoa ajankäyttöä koska normaali ihminen ei välttämättä ikinä joudu vaikeuksiin jos ei ole typerä.
        Ja jos on heikko, nainen, asetta vastassa tai useampi vastustaja tai tulee hyökätyksi salakavalasti niin mahdollisuudet ovat silti aika surkeat.

        Vapaaottelussa otetaan oikeasti miehestä mittaa kuten muissakin urheilulajeissa ja on etenemisen mahdollisuus urheilijana. Taitojaan joutuu oikeasti testaamaan kovia vastustajia vastaan eikä pilvilinnoja pääse rakentumaan tyhjän päälle.

        Nii tosiaan onha se laulaminenki turha harrastus, katoku ei isokaa kuoro saa laulettuu sitä isoo miestä suohon. Eli todella huonoo ajankäyttöö. Ja sanokaany hyvä jumala et mikä tää tee ninja laji on, meinaan et aika mones "ninja"lajissa on muitaki ku kaulaa tökkimisiä. Ja! ne voi ol iha yht hyvii potkimaan ja lyömään (joku tätä ny oli jo kerenny epäilee), kuin thaiboxaajat.

        Oli pakko pääst nälväsee..


    • agfewsagwerh

      Luin sen verran että voin todeta ettet oikeasti tiedä mitään vedät jotain wannabe UFC MMA ja luulet että se voittaa kaikki kadulla ei ole sääntöjä niin ei siinä sun triangle choke plajon auto kun toinen hakkaa sua puukolla.... ja toi BJJ on ninja laji ja kappas kun se tuli UFC se voitto kaikki nyrkkeiliät sun muut apinat


      lue jotakin faktaa ja tule sitten mussuttamaan

      • Penn & Teller

        BJJ kuuluu vapaaottelun kantalajeihin kuten erilaiset nyrkkeilyt, painit ja judo. Ninjalajeja on karate, kung-fu ja moderneja ip-lajeja esim.krav maga.

        BJJ:stä ei puhuta 'perinteisenä' lajina kuten aikidosta tai karatesta puhutaan.

        En luule että voittaa kaikki kadulla. Mikään laji ei auta kun joku ampuu, kolme isompaa ukkoa tulee päälle tai joku yllättää takaapäin aseella.


    • Huvinsa kullakin

      Ja Penn & tellerin ikä oli sellaset 13 vuotta. Tullut katteltua liikaa vapaapaini videoita ja illat kuluu lukien tiettyä kirjallisuutta, hahhahhahhah

      Ei voi noilta ajatuksilta välttyä kun näitä paatoksellisia kirjoitelmia luki.

    • Hämmästynyt?

      Ei taida olla muuta annettavaa tähän keskusteluun, kuin että vähän yksinkertaistetusti ja kärjistetysti asiat selitetään. Ja ai niin, veitsistä vielä. Mites nämä filippiiniläiset lajit? Kali, Escrima ja mitä näitä nyt onkaan. Ja loppuun vielä kysymys. Jos vaikka joku Afrikkalainen guru tulee donga-kepin ja taitojen kanssa hutkimaan vapaaottelua harrastavaa? Tilanne on täysin tasavertainen, koska säännöstöt eivät oikeasti ohjaa harjoittelua?

    • jiujitsukamies

      Penn & Teller puhuu asiaa vaikka välillä vähän kärjistääkin. Kysehän ei ole mistään vaparin ja mma:n ihannoimisesta ja jalustalle nostamisesta vaan fyysisestä treenistä, jossa treenataan kaikkia osa-alueita ja harjoitellaan muutenkin kuten (huippu-)urheilijat tekevät.

      Ninjalajeissahan kaikki kuntoa kohottava treeni on jätetty harjoittelijoiden omalle vastuulle ja ajalle, jolloin sitä 99%:sti ei tapahdu ollenkaan, ja treenaajat pääosin näyttävätkin huonokuntoisilta nörteiltä. Pelkkä ilmaan huitominen, sparrin puuttuminen ja hermopisteiskuihin tai vastaaviin luottaminen on fantasianomaista harjoittelua, josta saa toki onistumisen elämyksiä salilla mutta tällöin ei voi puhua kamppailu- tai itsepuolustuslajista.

      • Krav Maga-isti

        Ainakin krav magaan sparri kuuluu aika olennaisena osana, ja tulee esim. tasokokeissa vastaan jo Practitioner-tasoilla. Lisäksi toisin kuin MMA-wannabe painijat, voi joutua ottelemaan jopa useampaa vastaan samanaikaisesti.

        Munille potkaiseminen ja silmiin läppäiseminen tai silmien sormilla painaminen ovat muuten myös "hermopisteiskuja". Aika kovat on sulla luulot jos luulet etteivät ne toimi sinuun.

        Vapariharjoittelussa oppii miten painia optimaalisissa olosuhteissa (tasainen liukumaton ja hieman pehmeä alusta, vähäinen vaatetus, lihakset lämmitelty ennen ottelua) yhtä aseetonta vastustajaa vastaan rajoitetuin tekniikoin, ei muuta.


      • Penn & Teller
        Krav Maga-isti kirjoitti:

        Ainakin krav magaan sparri kuuluu aika olennaisena osana, ja tulee esim. tasokokeissa vastaan jo Practitioner-tasoilla. Lisäksi toisin kuin MMA-wannabe painijat, voi joutua ottelemaan jopa useampaa vastaan samanaikaisesti.

        Munille potkaiseminen ja silmiin läppäiseminen tai silmien sormilla painaminen ovat muuten myös "hermopisteiskuja". Aika kovat on sulla luulot jos luulet etteivät ne toimi sinuun.

        Vapariharjoittelussa oppii miten painia optimaalisissa olosuhteissa (tasainen liukumaton ja hieman pehmeä alusta, vähäinen vaatetus, lihakset lämmitelty ennen ottelua) yhtä aseetonta vastustajaa vastaan rajoitetuin tekniikoin, ei muuta.

        "Vapariharjoittelussa oppii miten painia optimaalisissa olosuhteissa (tasainen liukumaton ja hieman pehmeä alusta, vähäinen vaatetus, lihakset lämmitelty ennen ottelua) yhtä aseetonta vastustajaa vastaan rajoitetuin tekniikoin, ei muuta."

        Vapaaottelussahan on sallittua siis pystypaini, mattopaini, erilaiset potkut ja lyönnit jne.
        Ainoastaan muutama pikkujuttu on rajattu pois. Sen sijaan ninjoilla ei tunnu olevan mitään muuta kuin pari epätoivoista tekniikkaa joiden avulla he muka voittaisivat. Vapaaottelijan harjoitteluun kuuluu tietysti myös kova voima- ja kestävyystreeni sillä ilman kovaa kuntoa ei tekniikoista ole mitään hyötyä. Ottelijan tulee olla niin vahva ja kovakuntoinen kuin vain omassa painoluokassaan voi olla.

        Vapaaottelija tietää miltä tuntuu tulla lyödyksi kovaa suurinpiirtein joka puolelle kehoa ja on voinut tulla isketyksi tajuttomaksi. Vapaaottelija tietää miltä tuntuu tulla kuristetuksi tai sidotuksi niin että on pakko luovuttaa. Vapaaottelija tietää miltä tuntuu tulla viedyksi maahan tai heitetyksi kovaa niin että ilmat karkaavat.
        -
        Vapaaottelija on myöskin lyönyt ja paininut täysillä todella monta kertaa ja vastustavaa vastustajaa vastaan.
        -
        Nyrkkeilijä tietää minkälaista on kun tulee kunnon moukari leukaan tai naamaan tai lamaannuttava maksakoukku. Nyrkkeilijä on myöskin lyönyt monta kertaa vastustajaa niin että tuntuu. Sen sijaan ninja ei ole ikinä lyönyt kertaakaan silmiin muuten kuin enintään teeskentelynä eikä ninjaa ole myöskään ikinä silmäiskulla sokaistu. Nyrkkeilijöitä sen sijaan osuu toisinaan kova tälli silmäänkin, se on yksi lajin riskeistä.
        -
        Ninja ei ole ikinä oikeasti lyönyt ketään täysillä paljaaseen kaulaan vaan enintään teeskennellyt tekevänsä niin eikä ninjaa ole myöskään sinne lyöty.
        -
        Ninjaopettaja ei ole ikinä taistellut veistä vastaan tositilanteessa. Ninja ei ole ikinä taistellut useampaa vastustajaa vastaan jotka oikeasti yrittäisivät satuttaa häntä. Vapaaottelussa tai nyrkkeilyssä vastustajan tappaminen ei sinänsä ole kiellettyä; jos iskee tarpeeksi lujaa ja siinä onnistuu, se on vain ikävä vahinko.

        Huonokuntoinen nörtti ei yhtään hyödy siitä että kamppailu alkaa ilman lämmittelyä ja jäällä. Molemmat ovat tällöin tasa-arvoisia. Vaatetuksellakaan ei ole paljon mitään väliä, paitsi siinä mielessä että judoa tai bjj:tä osaava voi käyttää vastustajan vaatteita heittoihin ja kuristuksiin. Tiukat farkut voivat ehkä tehdä korkeista pääpotkuista vaikeita mutta niillä ei ole muutenkaan paljoa merkitystä ja realismilajeissa niitä vastaan puolustautumista tai niiden tekemistä ei harjoitella ollenkaan.
        Tai mitäs jos maassa on särkynyttä lasia tai muuta? Tätä käytetään joskus jonkinlaisena argumenttina painia vastaan. Mutta painia osaamatonhan sinne maahan joutuu joten tämä alustariski koskee siis enimmäkseen ei-vapaaottelijaa. Paksut ja pitkät talvivaatteet myöskin suojelevat esim.nivusia ja kaulaa ja vartaloiskuilta vaaditaan enemmän voimaa mitä on enemmän niillä jotka treenaavat kuin huippu-urheilijat.

        Ninjalla on unelmat ja teoriat. Kamppailu-urheilijalla on käytännön kokemus ja sen aiheuttama nöyryys.


      • Brasilianjiujutsu37
        Penn & Teller kirjoitti:

        "Vapariharjoittelussa oppii miten painia optimaalisissa olosuhteissa (tasainen liukumaton ja hieman pehmeä alusta, vähäinen vaatetus, lihakset lämmitelty ennen ottelua) yhtä aseetonta vastustajaa vastaan rajoitetuin tekniikoin, ei muuta."

        Vapaaottelussahan on sallittua siis pystypaini, mattopaini, erilaiset potkut ja lyönnit jne.
        Ainoastaan muutama pikkujuttu on rajattu pois. Sen sijaan ninjoilla ei tunnu olevan mitään muuta kuin pari epätoivoista tekniikkaa joiden avulla he muka voittaisivat. Vapaaottelijan harjoitteluun kuuluu tietysti myös kova voima- ja kestävyystreeni sillä ilman kovaa kuntoa ei tekniikoista ole mitään hyötyä. Ottelijan tulee olla niin vahva ja kovakuntoinen kuin vain omassa painoluokassaan voi olla.

        Vapaaottelija tietää miltä tuntuu tulla lyödyksi kovaa suurinpiirtein joka puolelle kehoa ja on voinut tulla isketyksi tajuttomaksi. Vapaaottelija tietää miltä tuntuu tulla kuristetuksi tai sidotuksi niin että on pakko luovuttaa. Vapaaottelija tietää miltä tuntuu tulla viedyksi maahan tai heitetyksi kovaa niin että ilmat karkaavat.
        -
        Vapaaottelija on myöskin lyönyt ja paininut täysillä todella monta kertaa ja vastustavaa vastustajaa vastaan.
        -
        Nyrkkeilijä tietää minkälaista on kun tulee kunnon moukari leukaan tai naamaan tai lamaannuttava maksakoukku. Nyrkkeilijä on myöskin lyönyt monta kertaa vastustajaa niin että tuntuu. Sen sijaan ninja ei ole ikinä lyönyt kertaakaan silmiin muuten kuin enintään teeskentelynä eikä ninjaa ole myöskään ikinä silmäiskulla sokaistu. Nyrkkeilijöitä sen sijaan osuu toisinaan kova tälli silmäänkin, se on yksi lajin riskeistä.
        -
        Ninja ei ole ikinä oikeasti lyönyt ketään täysillä paljaaseen kaulaan vaan enintään teeskennellyt tekevänsä niin eikä ninjaa ole myöskään sinne lyöty.
        -
        Ninjaopettaja ei ole ikinä taistellut veistä vastaan tositilanteessa. Ninja ei ole ikinä taistellut useampaa vastustajaa vastaan jotka oikeasti yrittäisivät satuttaa häntä. Vapaaottelussa tai nyrkkeilyssä vastustajan tappaminen ei sinänsä ole kiellettyä; jos iskee tarpeeksi lujaa ja siinä onnistuu, se on vain ikävä vahinko.

        Huonokuntoinen nörtti ei yhtään hyödy siitä että kamppailu alkaa ilman lämmittelyä ja jäällä. Molemmat ovat tällöin tasa-arvoisia. Vaatetuksellakaan ei ole paljon mitään väliä, paitsi siinä mielessä että judoa tai bjj:tä osaava voi käyttää vastustajan vaatteita heittoihin ja kuristuksiin. Tiukat farkut voivat ehkä tehdä korkeista pääpotkuista vaikeita mutta niillä ei ole muutenkaan paljoa merkitystä ja realismilajeissa niitä vastaan puolustautumista tai niiden tekemistä ei harjoitella ollenkaan.
        Tai mitäs jos maassa on särkynyttä lasia tai muuta? Tätä käytetään joskus jonkinlaisena argumenttina painia vastaan. Mutta painia osaamatonhan sinne maahan joutuu joten tämä alustariski koskee siis enimmäkseen ei-vapaaottelijaa. Paksut ja pitkät talvivaatteet myöskin suojelevat esim.nivusia ja kaulaa ja vartaloiskuilta vaaditaan enemmän voimaa mitä on enemmän niillä jotka treenaavat kuin huippu-urheilijat.

        Ninjalla on unelmat ja teoriat. Kamppailu-urheilijalla on käytännön kokemus ja sen aiheuttama nöyryys.

        Mitkä on sitten niitä "ninja" lajeja? jos joku harrastaa Aikidoa ei välttämättä tarkoita että yrittää oppia vakavissaan itsepuolustusa sitä voi tehdä huvin vuoksi myös ja mitä olen lukenut niin karaten harrastajat on ihan muista syistä harrastuksesaan eivätkä "Olen seuraava Chuck Norris joka voittaa snäggärillä kaikki"


        ja tää MMA äijät on kovia omassa luokassaan ja muuta lässyn läätä.... suurin osa ei edes niistä kisaa niin he tuskin ovat mitään Hercules miehiä... toi sun MMA > muut lajit hypetys vaan tekee mut enemmän inhoamaan vaparin harrastajia monella foorumilla saa lukea kuinka pää on niin täynnä kusta ja luullaan koska olet MMA mies olet jumala >.<
        ja olen varma että jos "ninja tekniikalla" Krav maga mies painaisi peukut sun silmiinsi niin se sattuisi / tulisi haluttu reaktio mitkä auttaa KM miestä mutta olen vaan yhdessä asiassa samaa mieltä munille potkiminen on aika turhaa vaikea osua ja jos vastustaja on adrealiini/ huume pöllyssä niin ei se mitään tunne




        p.s IHMISET SAAVAT HARRASTAA MITÄ HALUAVAT jos joku harrastaa ninja lajia niin onko se sitten huono juttu? itse voittaisin MMA miehen ilman mitään painimista ----> Juoksemalla se on vieläkin se paras itsepuolustus heti tokana tulee maalaisjärki


    • totuudentorvi1

      En ole vaparin harrastaja mutta kokeileppa huviksesi ottaa matsi millä tahansa säännöillä vaparin harrastajaa vastaan niin huomaat, että noista hermopisteläppäisyistäsi ei ole juurikaan apua. Ehkä saat yritettyä sellaista kerran ennenkuin olet tiukassa otteessa tai tontissa tai tyrmättynä. Sama pätee bjj/lukkopainikaveria vastaan, tosin he eivät tyrmää.

    • .................

      "Toinen totuus; ninjalajit ovat huonompia kuin vapaaottelun piirin lajit. Todiste: Ninjalajit eivät pärjää tai käy kehässä. Ninjalajeihin voidaan tässä laskea myös modernit likaisiin temppuihin perustuvat itsepuolustuslajit."

      Kehässä otellaan sääntöjen alaisena tasaisella alustalla mies miestä vastaan, painoluokissa ja tuomarin kera. Myös vapaaottelussa on säännöt. Alunperin kamppailulajit ovat olleet taistelulajeja, joiden tarkoituksena oli eliminoida vihollinen. Kuten sodassa aina, reiluja matseja ei ole. Hyökätään ylivoimalla huonommin aseistettuja vihollisia vastaan jne. Ainoana tarkoituksena voittaa keinolla, millä hyvänsä. Ei painoluokkia, ei tuomareita, ei sääntöjä, ja vastustajia voi olla enemmän, kuin yksi miestä kohden.

      Kovin laji maailmassa on katutappelu. Se on sotaa, jossa pätevät sodan säännöt, eli niitä ei ole. On naurettavaa vertailla nykyisiä kamppailulajeja ja kiistellä, mikä on paras ja kovin. Se on melkein sama, kuin vertailisi jalkapalloa ja tennistä. Tenniksessä pelataan tenniksen sääntöjen mukaan, aivan kuten vaikka karatessa karaten sääntöjen mukaan. Ne ovat vain lajeja. Jos olisikin jokin kehässä ylivoimainen laji, niin olisiko se ylivoimainen kadulla, jossa sitä kehää ei ole, vaan ympäristöäkin voisi hyödyntää päästäkseen tavoitteeseen? Se on vähän, kuin jalkapallo, jossa potkitaan palloa kaiken maailman paitsiosääntöjä noudattaen. Jos tavoitteena on saada pallo maaliin keinolla millä hyvänsä, jalkapallo olisi huomattavan erilainen peli. Ei olisi väliä potkitaanko sitä palloa, vai kannetaanko. Ei paitsiota, ei sivurajaheittoja, maalipotkuja, tai kulmia, ja eteen sattuvan vastustajan tiputtaminen iskemällä millä ruumiinosalla tahansa, mihin ruumiinosaan tahansa nousisi tärkeäksi osaksi peliä. Tämä on ero myös ottelulla ja tappelulla, paitsi, että tappelu voi tapahtua ihan missä tahansa, vaikka kaltevalla pinnalla, tai kivikossa sen tasaisen kehän sijasta.

      • Penn & Teller

        Tuo on totta enkä kiistäkkään tuota. Kadulla kuka tahansa voi "voittaa". Se ei todista lajien paremmuudesta mitään. Tietysti jonkinlaiset säännöt täytyy olla tai mitään vertailua ei voida tehdä. Vaikka sitten sellaiset säännöt että se joka on viimeisenä pystyssä voittaa, ja aseita ei käytetä. Sellaisesta minä tässä puhun. Se on asioiden turhaa sotkemista puhua siitä miten kadulla kuusivuotias voi ampua mestarin hengiltä. Siltä ei pelasta se että harjoittelee lajia jossa ei omasta mielestä ole 'sääntöjä'.

        Kyllä se huippu-urheilija osaa siellä kadulla heitellä kiviä tai mitä paskaa siellä onkin ihan siinä missä joku 'realistisen' itsepuolustuksen osaajakin. Jos vielä pitää käsitellä jotain raskasta esinettä kuten jotain keppiä niin toki huippu-urheilija vaparimies on paremmassa asemassa kuin heikko ninja/realismimies, ja treenaamaton tavismies on paremmassa asemmassa kuin pitkään treenannut ninjanainen. Että ei siitä mitään pelastusta löydy.

        Se on kuten tuossa jalkapallossa että jos sinne laitetaan joku filosofisoiva sohvaronaldo juoksemaan kymmenen kilometriä ja käsittelemään palloa ilman sääntöjä niin tuskinpa se lopputulos hirveästi muuttuu vaikka Brasilian maajoukkuetta vastaan. Kyllä ne brasilialaisetkin osaavat häijyjä olla, erona on vain se että he ovat huippu-urheilijoita jotka jaksavat juosta ja joilla on pelitaktiikka hallussa.


      • sfdgrhssdafgh
        Penn & Teller kirjoitti:

        Tuo on totta enkä kiistäkkään tuota. Kadulla kuka tahansa voi "voittaa". Se ei todista lajien paremmuudesta mitään. Tietysti jonkinlaiset säännöt täytyy olla tai mitään vertailua ei voida tehdä. Vaikka sitten sellaiset säännöt että se joka on viimeisenä pystyssä voittaa, ja aseita ei käytetä. Sellaisesta minä tässä puhun. Se on asioiden turhaa sotkemista puhua siitä miten kadulla kuusivuotias voi ampua mestarin hengiltä. Siltä ei pelasta se että harjoittelee lajia jossa ei omasta mielestä ole 'sääntöjä'.

        Kyllä se huippu-urheilija osaa siellä kadulla heitellä kiviä tai mitä paskaa siellä onkin ihan siinä missä joku 'realistisen' itsepuolustuksen osaajakin. Jos vielä pitää käsitellä jotain raskasta esinettä kuten jotain keppiä niin toki huippu-urheilija vaparimies on paremmassa asemassa kuin heikko ninja/realismimies, ja treenaamaton tavismies on paremmassa asemmassa kuin pitkään treenannut ninjanainen. Että ei siitä mitään pelastusta löydy.

        Se on kuten tuossa jalkapallossa että jos sinne laitetaan joku filosofisoiva sohvaronaldo juoksemaan kymmenen kilometriä ja käsittelemään palloa ilman sääntöjä niin tuskinpa se lopputulos hirveästi muuttuu vaikka Brasilian maajoukkuetta vastaan. Kyllä ne brasilialaisetkin osaavat häijyjä olla, erona on vain se että he ovat huippu-urheilijoita jotka jaksavat juosta ja joilla on pelitaktiikka hallussa.

        Penn & Teller taas tota paskaa! useille "ei ninja" lajin harrastajille käy se yllätyksenä että kuinka nopeaa ja raakaa se katutappelu on 1. aggresiivisuus( kunnon raivo ei mitään irvistelyä) 2. piittamattomuus 3. säälimättömyys onvat niitä jotka ratkaisevat kuinka käy vaikka olisi huippu urheilija niin voi saada turpaan treenamattomalta äijältä kyllä hyvästä kunnosta on apua mutta se ei ratkaise... ja vielä tästä "jonkinlaiset säännöt täytyy olla että voi vertailla" IP ja Kamppailu urheilu lajit ovat KAKSI ERI ASIAA! kadulla ei ole sääntöjä! miksi Krav maga harrastajan pitäisi noudattaa sääntöjä nyrkkeilijää vastaan? ei kadulla ihmiset mene "ottelu asentoon" ja ala vetään tekkeniä se on ihan toista oikeesti älä puh8u jost et tiedä mitään


        p.s Ninja lajien harrastaja since 85-


    • Penn & Teller

      Säännöillä tarkoitan tietysti se että ei ole mitenkään reilua sanoa että MMA ei ole sen parempi koska joku voi ampua tai tuikata tikarilla kassajonossa. Tuollaisissa tilanteissa kukaan ei voi onnistua.

      Se että kutsuu omaa lajiaan realistiseksi tai säännöttömäksi ei tarkoita sitä etteikö hätääntyisi tositilanteessa. Mitä kokemusta ninjalla on katutappelusta? Ei minkäänlaista. Vaparimies sentään tietää miltä tuntuu kun tulee lyödyksi kovaa ja on joutunut puolustautumaan monenlaisia hyökkäyksiä vastaan kehässä.
      -
      Ninja lyö ilmaa, potkii tyynyä ja kelaa kaverin kanssa ennalta sovittuja "mä teen näin, sä teet näin" tilanteita. Pikkunaisen annetaan vähän töniä isoa miestä ja siinä on tietysti säännöt...koska muutenhan siitä harjoittelusta ei tulisi mitään.

      Miten te pärjäätte niille veitsimiehille, monelle miehelle yhtä aikaa ja yllätyshyökkäyksille jos ei pärjää yhdelle aseistamattomalle miehelle kehässä?

    • Hämmästynyt?

      Hieman rivien välistä olen lukenut (toivottavasti en ole aivan hakoteillä). Tarkoitetaanko tässä nyt enemmänkin sitä vastakkainasettelua kovaa-treenaava vs. "penkkiurheilija"? Vapaaottelua nyt kuitenkin useimmiten harrastetaan urheilun vuoksi, joten siinä jätetään paljon itsepuolustuksellisia aspekteja pois. Esimerkkinä vaikka pelon vaikutus jne... Monissa "ninja"-lajeissa taas näitä huomioidaan paljon paremmin.

      Totta on että monissa lajeissa/seuroissa kovaa harjoitteleminen jätetään vähemmällä uskoen ihmisten hoitavan nämä omalla ajallaan (tätä ei ole koskaan minun näkemäni mukaan tapahtunut). Silti kovalla treenillä ja oikealla asenteella uskon näiden lajien auttavan enemmän itsepuolustuksessa kuin urheilulajien: vaparin, bjj:n, karaten.

      Useiden lajien ulospäin antama imago on hyvin erilainen kuin harrastajien oma mielenlaatu. Esimerkiksi näytöksissä tehdään näyttäviä tekniikoita, annetaan pikkutyttöjen taltuttaa köriläitä tai liioitellaan tekniikoiden toimivuutta. Silti nämä harrastajat tuskin uskovat että 360 asteen hyppy maegiri jolla rikotaan useita lautoja auttaa kadulla ketään(korkeintaan paetessa kattojen kautta ;) ).

      Haluaisin vielä puuttua tuohon yhteen Penn & Tellerin lausahdukseen "Vaparimies sentään tietää miltä tuntuu kun tulee lyödyksi kovaa". Uskotteko että vapaaottelija joka saa päivittäin turpaan ja antaa päivittäin turpaan eroaa vaikka krav magan harrastajasta joka saa päivittäin treeneissä turpaan ja myös antaa? Miksi? Jos ette, niin mistä luulette näiden stereotypioiden tulevan? Myöskin nykyään vapari on THE ULTIMATE FIGHTING!(tm), joskus 80-luvulla se oli karate. Uskotteko näiden trendien vaikuttavan suuren yleisön mielipiteisiin lajien toimivuudesta?

      • Penn & Teller

        Karaten taso on tiedetty kauan. 60-luvulla Amerikassa nyrkkeilijät veivät karatekoja 10-0 vaikka eivät osanneet potkia, sitten syntyi kickboxing eli kontaktikarate. Jo tuolloin karatekat treenasivat katojaan ja ilmaiskuja ja nyrkkeilijät sparrasivat eivätkä tehneet konemaisia kainalolyöntejä.

        80-luvulla oli myös ninjavillitys mutta uskoiko kukaan sillä olevan mitään tekemistä todellisuuden kanssa?

        Treenaajille voidaan lässyttää pelon vaikutuksesta mutta se ei poista sitä pelkoa tositilanteessa aivan kuten nälästä luennoiminen ei auta poistamaan nälkää jos eksyy metsään päiväkausiksi. Kuten eräs ip-expertti loistavasti sanoi tuossa Penn & Tellerin Bullshit-ohjelman episodissa niin taistelulajeissa opetetaan pikemminkin pelonhallintaa ('fear control') kuin itse tilanteen hallitsemista, eli poistetaan ihmisistä sitä luontaista pelkoa mikä saa pikkunaisen pelkäämään körilästä tai nörttiseagalin pelkäämään kahta aseistettua miestä. Ja siitä ei ole mitään muuta kuin haittaa näille ihmisille. Mikään muu ei voi valmistaa ihmistä sellaiseen tilanteeseen kuin siihen tilanteeseen joutuminen ja silloin ihminen joko jähmettyy tai sitten ei. Salin turvallinen ympäristö ja harrastajan mukavuudesta vastuussa oleva treenaaja ei sellaista tilannetta voi aiheuttaa.

        Sitten kun nörttiseagal kohtaa kadulla jonkun samaa kokoa- ja ikäluokkaa olevan vastustajan niin on silkkaa arvontaa kumman onneksi tilanne päättyy koska molemmilla on sama yksinkertainen lapsena opittu 'heijari ja alapotku' arsenaali ja kumpikaan ei osaa väistellä eikä torjua lyöntejä, ainoastaan antaa niitä (jotenkin). Ainoastaan urheilukamppailijat osaavat tuollaista syvällisesti. Niitä tappoliikkeittä pikkuseagali taas ei ole ikinä harjoitellut kunnolla treeneissä koska niitä ei voi pahemmin harjoitella.


    • Hämmästynyt?

      Erittäin hyviä pointteja. Ennen kuin alan valmistelemaan hieman syvempää vastaustekstiä haluaisin muutaman selvennyksen.

      1. Puhuessasi karatesta ilmaanpotkimis lajina et ilmeisesti tarkoita kontaktiurheilu karatea kuten kuykushinia, joka on käsittääkseni kova urheilulaji (jota en silti yritä väittää tappelemiseksi sen enempää kuin kilpajudoakaan)?

      2. Ilmaan huitomisesta. Monissa potkulajeissa potkitaan paljon tyynyihin. Nämä osaltaan auttavat huomattavasti sen lajin kilpailuihin harjoiteltaessa. Myös pistareihin lyödään paljon. Vastustatko näiden käyttöä osana harjoittelua?

      3. Mikäli liikesarjat ovat omana kilpailunaan, ja sillä ei edes yritetä oppia tappelemaan, onko ilmaanhuitominen silloin turhaa? (Joka itsepuolustuksen kannalta kylläkin on aivan turhaa)

      4. "Uskotteko että vapaaottelija joka saa päivittäin turpaan ja antaa päivittäin turpaan eroaa vaikka krav magan harrastajasta joka saa päivittäin treeneissä turpaan ja myös antaa? Miksi? Jos ette, niin mistä luulette näiden stereotypioiden tulevan?" Tähän haluaisin vielä kattavamman vastauksen.

      Ps. Tiedän näiden kysymysten ohjaavan keskustelua hieman eri suuntaan. Toivon silti että vaivaudut (tai joku muu) vastaamaan näihin kysymyksiin.

      • Hämmästynyt?

      • Penn & Teller

        "1. Puhuessasi karatesta ilmaanpotkimis lajina et ilmeisesti tarkoita kontaktiurheilu karatea kuten kuykushinia, joka on käsittääkseni kova urheilulaji (jota en silti yritä väittää tappelemiseksi sen enempää kuin kilpajudoakaan)?"

        Käsittääkseni tuota kyokyshinia ei treenaa juuri kukaan vapaaottelija vaan treenataan thaita tai sitten kickboxingia, eli siitä ei ole löytynyt hirveästi ammennettavaa. Ymmärtääkseni myös nuo kyokyshinin asennot ja lyöntitekniikat ovat täysin erilaisia kuin nyrkkeilyssä ja nykyisen ottelutiedon valossa epäkäytännöllisiä.

        Judoa tai jotain muuta painityyliä (erityisesti BJJ:tä) sen sijaan jatkuvasti hyödynnetään painin puolella (esim.Fedor on judomestari ja Pekingin olympialaisten 100 sarjan judon kultamitalisti uhkasi haastaa Fedorin vaparimatsiin, jolle kyllä naurettiin) joten ei voida oikein vertailla kyokyshinin kaltaista marginaalilajia judoon, sikäli että judon pystypaini on varmaan jokaisen asiantuntijan mielestä korkeaa luokkaa eikä sillä lailla 'virheellistä' tai puutteellista kuin useimpien muiden pukulajien painitekniikat jotka perustuvat enimmäkseen käsien manipulaatioon.

        Omalla tavallaan nuo kyokyshin-tyypitkin ovat varmaan kovia treenaajia ja ottelut kovia.

        "Ilmaan huitomisesta. Monissa potkulajeissa potkitaan paljon tyynyihin. Nämä osaltaan auttavat huomattavasti sen lajin kilpailuihin harjoiteltaessa. Myös pistareihin lyödään paljon. Vastustatko näiden käyttöä osana harjoittelua?"

        En vastusta. Taekwondon kaltaisessa lajissa tyynyjen potkiminen voi olla tärkeämpää kuin itse sparri ja sparri taas on kevyttä 'suukottelua'. Vaikkei näin olisikaan, nykytiedon valossa vaikuttaa siltä että taekwondon potkutekniikka ei silti ole käytännöllisin jalostettava vaikka treeni olisikin kovaa.

        "Mikäli liikesarjat ovat omana kilpailunaan, ja sillä ei edes yritetä oppia tappelemaan, onko ilmaanhuitominen silloin turhaa? (Joka itsepuolustuksen kannalta kylläkin on aivan turhaa)"

        Ei kai se ole sen turhempaa kuin tanssi tai mäkihyppykään. Ne ovat erilaisia urheilulajeja.

        ""Uskotteko että vapaaottelija joka saa päivittäin turpaan ja antaa päivittäin turpaan eroaa vaikka krav magan harrastajasta joka saa päivittäin treeneissä turpaan ja myös antaa? Miksi? Jos ette, niin mistä luulette näiden stereotypioiden tulevan?" Tähän haluaisin vielä kattavamman vastauksen."

        Krav magan kaltaiset lajit ovat pikakurssi tavalliselle ihmiselle tavallista, treenaamatonta ihmistä vastaan jossa painotetaan aggressiota ja 'hyökkäys on paras puolustus' tyyppistä ajattelua. Myös jääkiekkotreeneissä nahistellaan ja tulee mustelmia mutta syvällisempi nyrkkeily- ja painitaito ei kehity eikä valmentaja ole kokenut nyrkkeilijä tai painilajin osaaja.
        -
        Vapaaottelijat (ihannetapauksessa) opiskelevat painia painiexperttien kanssa ja lyömisen hienouksia nyrkkeilyexpertin kanssa. IP-tyyppisessä harjoittelussa opettaja ei ole välttämättä kunnostautunut sen kummemmin nyrkkeilyssä kuin painissakaan ja painottaa pikakurssin omaisesti likaisia temppuja (jotka ovat erittäin vaikeita suorittaa onnistuneesti) ja aggressiota jotka ovat kamppailua pohjalta asti opiskelleille pelkkä kuorrutus kakun päälle eivätkä mitenkään korvaa kamppailutaidon kivijalkaa ja perustaitoja. Jos taidot ovat sillä tasolla ettei onnistu osumaan nyrkkeilijää yhtään kertaa päähän eikä osaa väistellä ja torjua lyöntejä päähän ja vartaloon niin joku silmään lyöminen on sitten ihan mahdoton ajatus ja sama kuin kuvittelisi heti ampuvansa häränsilmään vaikka jousi ei vielä pysy käsissä.
        -
        Kun taas treenaaja haluaa oppia näitä perustaitoja joiden päälle nämä likaiset teoriatemput rakentuvat niin hän ei sitten enää treenaa sitä tai tätä realistista itsepuolustuslajia vaan thai-nyrkkeilyä ja painia.

        En tiedä mitä tarkoitat stereotypioilla. Mitä stereotypioita ja kuka niitä viljelee?


      • Hämmästynyt?
        Penn & Teller kirjoitti:

        "1. Puhuessasi karatesta ilmaanpotkimis lajina et ilmeisesti tarkoita kontaktiurheilu karatea kuten kuykushinia, joka on käsittääkseni kova urheilulaji (jota en silti yritä väittää tappelemiseksi sen enempää kuin kilpajudoakaan)?"

        Käsittääkseni tuota kyokyshinia ei treenaa juuri kukaan vapaaottelija vaan treenataan thaita tai sitten kickboxingia, eli siitä ei ole löytynyt hirveästi ammennettavaa. Ymmärtääkseni myös nuo kyokyshinin asennot ja lyöntitekniikat ovat täysin erilaisia kuin nyrkkeilyssä ja nykyisen ottelutiedon valossa epäkäytännöllisiä.

        Judoa tai jotain muuta painityyliä (erityisesti BJJ:tä) sen sijaan jatkuvasti hyödynnetään painin puolella (esim.Fedor on judomestari ja Pekingin olympialaisten 100 sarjan judon kultamitalisti uhkasi haastaa Fedorin vaparimatsiin, jolle kyllä naurettiin) joten ei voida oikein vertailla kyokyshinin kaltaista marginaalilajia judoon, sikäli että judon pystypaini on varmaan jokaisen asiantuntijan mielestä korkeaa luokkaa eikä sillä lailla 'virheellistä' tai puutteellista kuin useimpien muiden pukulajien painitekniikat jotka perustuvat enimmäkseen käsien manipulaatioon.

        Omalla tavallaan nuo kyokyshin-tyypitkin ovat varmaan kovia treenaajia ja ottelut kovia.

        "Ilmaan huitomisesta. Monissa potkulajeissa potkitaan paljon tyynyihin. Nämä osaltaan auttavat huomattavasti sen lajin kilpailuihin harjoiteltaessa. Myös pistareihin lyödään paljon. Vastustatko näiden käyttöä osana harjoittelua?"

        En vastusta. Taekwondon kaltaisessa lajissa tyynyjen potkiminen voi olla tärkeämpää kuin itse sparri ja sparri taas on kevyttä 'suukottelua'. Vaikkei näin olisikaan, nykytiedon valossa vaikuttaa siltä että taekwondon potkutekniikka ei silti ole käytännöllisin jalostettava vaikka treeni olisikin kovaa.

        "Mikäli liikesarjat ovat omana kilpailunaan, ja sillä ei edes yritetä oppia tappelemaan, onko ilmaanhuitominen silloin turhaa? (Joka itsepuolustuksen kannalta kylläkin on aivan turhaa)"

        Ei kai se ole sen turhempaa kuin tanssi tai mäkihyppykään. Ne ovat erilaisia urheilulajeja.

        ""Uskotteko että vapaaottelija joka saa päivittäin turpaan ja antaa päivittäin turpaan eroaa vaikka krav magan harrastajasta joka saa päivittäin treeneissä turpaan ja myös antaa? Miksi? Jos ette, niin mistä luulette näiden stereotypioiden tulevan?" Tähän haluaisin vielä kattavamman vastauksen."

        Krav magan kaltaiset lajit ovat pikakurssi tavalliselle ihmiselle tavallista, treenaamatonta ihmistä vastaan jossa painotetaan aggressiota ja 'hyökkäys on paras puolustus' tyyppistä ajattelua. Myös jääkiekkotreeneissä nahistellaan ja tulee mustelmia mutta syvällisempi nyrkkeily- ja painitaito ei kehity eikä valmentaja ole kokenut nyrkkeilijä tai painilajin osaaja.
        -
        Vapaaottelijat (ihannetapauksessa) opiskelevat painia painiexperttien kanssa ja lyömisen hienouksia nyrkkeilyexpertin kanssa. IP-tyyppisessä harjoittelussa opettaja ei ole välttämättä kunnostautunut sen kummemmin nyrkkeilyssä kuin painissakaan ja painottaa pikakurssin omaisesti likaisia temppuja (jotka ovat erittäin vaikeita suorittaa onnistuneesti) ja aggressiota jotka ovat kamppailua pohjalta asti opiskelleille pelkkä kuorrutus kakun päälle eivätkä mitenkään korvaa kamppailutaidon kivijalkaa ja perustaitoja. Jos taidot ovat sillä tasolla ettei onnistu osumaan nyrkkeilijää yhtään kertaa päähän eikä osaa väistellä ja torjua lyöntejä päähän ja vartaloon niin joku silmään lyöminen on sitten ihan mahdoton ajatus ja sama kuin kuvittelisi heti ampuvansa häränsilmään vaikka jousi ei vielä pysy käsissä.
        -
        Kun taas treenaaja haluaa oppia näitä perustaitoja joiden päälle nämä likaiset teoriatemput rakentuvat niin hän ei sitten enää treenaa sitä tai tätä realistista itsepuolustuslajia vaan thai-nyrkkeilyä ja painia.

        En tiedä mitä tarkoitat stereotypioilla. Mitä stereotypioita ja kuka niitä viljelee?

        On totta, että monet ihmiset luulevat näiden "ninja"-lajien olevan oikotie onneen. Silti siellä on paljon hyvää asennetta omaavia ihmisiä, jotka tietävät että kovalla treenillä heillä on mahdollisuus puolustaa itseään (Mikäli edes sitä varten treenaavat).

        Kokonaisvaltainen oppiminen missä tahansa asiassa alkaa aina perusteista josta edetään eteenpäin. Monet itsepuolustustekniikat ovat näitä edenneimpien tekniikoita joita sitten opetellaan "kylmiltään", josta tulee mielikuvat lajista joka ei toimi.

        Karaten, jujutsun ja muiden "ninja"-lajien tekniikat on kuitenkin todettu toimiviksi. Jos siis tekniikat toimivat mutta lajit eivät, täytyy vian olla joko harrastajissa tai harjoittelussa. Voimme luultavasti olettaa harrastajia olevan tarpeeksi lajissa kuin lajissa, jotta voimme hylätä tämän teorian. Vian siis täytyy olla harjoittelussa. Uskon että karatenkin tekniikat toimivat vapaaottelukehässä mikäli sitä treenataan sitä silmälläpitäen. Näissä lajeissa ei kuitenkaan harjoitella yleensä siksi, vaan joko omaa kilpailua varten tai pintapuolen itsepuolustusta.

        Useimmilla harrastajilla ei ole tarkoituksena puolustautua huippu-urheilijoita vastaan kadulla, vaan saada paremmat lähtökohdat ns. "tavista" vastaan. Mikäli itsepuolustuslajia (esim. maga) harjoittelee "kovaa" pelkästään kadulla toimimista varten oikeilla harjoitteilla, on siitä melko varmasti enemmän apua kuin vapaaottelusta.

        Aseita vastaan näistä lajeista on aivan varmasti enemmän hyötyä jo alkeistasolla kuin kilpalajeista. Mikäli et ole koskaan harjoitellut aseita vastaan torjuntoja, käytät luultavasti vaistomaisesti kilpalajien torjuntaa lyöntiä vastaan, joka on vaarallista terä-asetta torjuessa. Mikäli oletetaan normaalisti puolustautumistodennäköisyyden asetta vastaan olevan 5% on se vapaaottelun harrastajalla myös 5% mutta aseita vastaan harjoitelleella se voi olla jopa 10%, joka on huomattavasti enemmän.

        Stereotypioilla tarkotin näitä yleisiä: "nyrkkeily/thaiboxing/bjj on ainoa laji jossa osataan lyödä/potkia/painia kaikki muu on turhaa, koska kukaan karateka ei ole pärjännyt näiden kisoissa." tai "RBSD lajeissa harjoitellaan VAIN JA AINOASTAAN silmiin lyömistä / alakertaan potkimista ja nämä eivät toimi koska ei osu / tippuu ekasta iskusta." "Missään muussa lajissa kuin mma/nyrkkeily/thaikku ei sparrata kovaa."


      • Penn & Teller
        Hämmästynyt? kirjoitti:

        On totta, että monet ihmiset luulevat näiden "ninja"-lajien olevan oikotie onneen. Silti siellä on paljon hyvää asennetta omaavia ihmisiä, jotka tietävät että kovalla treenillä heillä on mahdollisuus puolustaa itseään (Mikäli edes sitä varten treenaavat).

        Kokonaisvaltainen oppiminen missä tahansa asiassa alkaa aina perusteista josta edetään eteenpäin. Monet itsepuolustustekniikat ovat näitä edenneimpien tekniikoita joita sitten opetellaan "kylmiltään", josta tulee mielikuvat lajista joka ei toimi.

        Karaten, jujutsun ja muiden "ninja"-lajien tekniikat on kuitenkin todettu toimiviksi. Jos siis tekniikat toimivat mutta lajit eivät, täytyy vian olla joko harrastajissa tai harjoittelussa. Voimme luultavasti olettaa harrastajia olevan tarpeeksi lajissa kuin lajissa, jotta voimme hylätä tämän teorian. Vian siis täytyy olla harjoittelussa. Uskon että karatenkin tekniikat toimivat vapaaottelukehässä mikäli sitä treenataan sitä silmälläpitäen. Näissä lajeissa ei kuitenkaan harjoitella yleensä siksi, vaan joko omaa kilpailua varten tai pintapuolen itsepuolustusta.

        Useimmilla harrastajilla ei ole tarkoituksena puolustautua huippu-urheilijoita vastaan kadulla, vaan saada paremmat lähtökohdat ns. "tavista" vastaan. Mikäli itsepuolustuslajia (esim. maga) harjoittelee "kovaa" pelkästään kadulla toimimista varten oikeilla harjoitteilla, on siitä melko varmasti enemmän apua kuin vapaaottelusta.

        Aseita vastaan näistä lajeista on aivan varmasti enemmän hyötyä jo alkeistasolla kuin kilpalajeista. Mikäli et ole koskaan harjoitellut aseita vastaan torjuntoja, käytät luultavasti vaistomaisesti kilpalajien torjuntaa lyöntiä vastaan, joka on vaarallista terä-asetta torjuessa. Mikäli oletetaan normaalisti puolustautumistodennäköisyyden asetta vastaan olevan 5% on se vapaaottelun harrastajalla myös 5% mutta aseita vastaan harjoitelleella se voi olla jopa 10%, joka on huomattavasti enemmän.

        Stereotypioilla tarkotin näitä yleisiä: "nyrkkeily/thaiboxing/bjj on ainoa laji jossa osataan lyödä/potkia/painia kaikki muu on turhaa, koska kukaan karateka ei ole pärjännyt näiden kisoissa." tai "RBSD lajeissa harjoitellaan VAIN JA AINOASTAAN silmiin lyömistä / alakertaan potkimista ja nämä eivät toimi koska ei osu / tippuu ekasta iskusta." "Missään muussa lajissa kuin mma/nyrkkeily/thaikku ei sparrata kovaa."

        "Useimmilla harrastajilla ei ole tarkoituksena puolustautua huippu-urheilijoita vastaan kadulla, vaan saada paremmat lähtökohdat ns. "tavista" vastaan. Mikäli itsepuolustuslajia (esim. maga) harjoittelee "kovaa" pelkästään kadulla toimimista varten oikeilla harjoitteilla, on siitä melko varmasti enemmän apua kuin vapaaottelusta."

        En kyllä näe mitään perusteita tälle ajatukselle. Jonkun mielestä joku maga voi olla kova koska "Israelin armeija käyttää sitä". Se on ihan samaa pikakurssikamaa mitä opetetaan myös Suomen intin pojille tai mitä toisessa maailmansodassa opetettiin amerikkalaisille sotilaille nopeana massaopetuksena.
        -
        En tietysti voi kiistää sitä mahdollisuutta etteikö tietyissä olosuhteissa esim.magaa tai toisin sanoen näitä inttijuttuja voitaisi harjoitella paremmin kuin vaparijuttuja. Kuitenkin perinteisesti ninjalajien sinänsä osittain hyviä tekniikoita harjoitetaan hitaina ja konemaisina pariharjoituksina ja realismilajeista puolestaan puuttuu kokonaisia kamppailun osa-alueita kuten pystypaini ja mattopaini ja nyrkkeilytekniikka on vähän hakusessa. Realismilaji toimii hyvin sellaisessa tilanteessa missä vastustaja on hidas ja passiivinen ja puolustautuja pääsee hakkaamaan ahdistelijaa melko vapaasti. Tositilanne vaan on paljon monimutkaisempi ja sekavampi.
        -
        Yksi etu minkä voin kyllä noissa IP-keskeisissä jutuissa nähdä on se että niissä mennään nopeasti varsinaiseen kurmuuttamiseen kun taas joissakin muissa lajeissa kuten esim.judossa kuluu paljon aikaa kaatumisen oppimiseen sun muuhun. Mutta samalla tavalla kuten apina kehittyy nopeammin kuin ihminen niin ihminen kompensoi apinan nopeaa kehitystä menemällä lopulta kehityksessä ohi. Ja sitten tulee se vaihe jolloin judokalle ei ole mitään vastusta "työntäisin sormia silmiin ja repisin kasseista" tason painiosaamisesta eikä vastapuoli myöskään osaa laskeutua turvallisesti judokan heitoista. Judokan tasapaino, koordinaatio, voima, puolustukset horjutusta vastaan ja liikearsenaali on ihan omaa luokkaansa.
        -
        Nyrkkeilyyn tuo ei sillä tavalla päde vaan muutaman kuukauden nyrkkeilyä harrastanut on jo mahdollisesti liian kova vastus samankokoiselle vuoden treenanneelle karateninjalle.


        Katu ei ole kuitenkaan oikeasti juuri sen kummempi kuin kehäkään ja silloin kun se on erilainen, se ei mitenkään hyödytä tai haittaa kumpaakaan osapuolta enemmän kuin toista. Kukaan, lajista riippumatta, ei selviä hengissä jos kimppuun käy useampi isokokoinen mies yhtä aikaa ja 'tositarkoituksella' ja tiettyjä aseita vastaan kamppailu ilman asetta on myöskin melko epätoivoista. No Toni Halmehan omien sanojensa mukaan selvisi tuollaisesta hyökkäyksestä ja Tonin taustana oli 200kg penkkiin riittävät voimailut, yli 190cm pituus ja vankka nyrkkeilytausta mutta jos hyökkääjät (joilla oli aseita) olisivat olleet motivoituneempia, Tonillekkin olisi varmaan käynyt huonommin.

        "Aseita vastaan näistä lajeista on aivan varmasti enemmän hyötyä jo alkeistasolla kuin kilpalajeista. Mikäli et ole koskaan harjoitellut aseita vastaan torjuntoja, käytät luultavasti vaistomaisesti kilpalajien torjuntaa lyöntiä vastaan, joka on vaarallista terä-asetta torjuessa. Mikäli oletetaan normaalisti puolustautumistodennäköisyyden asetta vastaan olevan 5% on se vapaaottelun harrastajalla myös 5% mutta aseita vastaan harjoitelleella se voi olla jopa 10%, joka on huomattavasti enemmän."

        Näitähän ei mitenkään tilastoida että on puhdasta spekulaatiota ja arvailua sanoa miten asiat menevät.
        -
        Asetta vastaan puolustautuminen on aina äärimmäisen vaarallista ja hankalaa ja ninjailussa asejutut ovat paljolti sellaista "uke suoristaa kätensä veitsilyöntiin ja tori tarttuu käteen" juttuja joita on kritisoitu hyvin epärealistisina kuten myös esim.krav magan asetorjuntoja on kritisoitu hyvin epäilyttävinä. Niinpä jotain seitsemännen asteen mustia vöitä on tullut ihan tavallisen rikkoutuneella pullolla varustetun humalaisen tappamaksi.

        On myöskin minun mielestäni vähän aliarviointia kuvitella että kukaan järkevä vaparityyppi yrittäisi puolustautua veistä vastaan samalla tavalla kuin nyrkkejä vastaan. Se sentään tiedetään ottelutilastoista että ainakin nyrkkejä vastaan vaparilla voi puolustautua. Se voiko kukaan realistisesti puolustautua veistä vastaan on vielä avoin kysymys.


    • Hämmästynyt?

      Väitän yhä (toivottavasti en inttämällä) että jos tekniikka toimii yleisellä tasolla se voidaan saada toimivaksi oikenalaisella harjoittelulla. Yksi toimiva ajattelumalli esim. jujutsussa voisi olla, että puolet ajasta tekniikkaan ja puolet mahdollisimman vapaaseen sparriin.

      Veitsistä vielä. Kalit, escrimat sun muut ovat todistettu toimivan veitsitappeluissa paremmin kuin mikään muu, puhtaasti sen takia että he harjoittelevat veitsillä ja veitsiä vastaan. Tätä todistaa jo Filippiinien katukuva.

      "Kuitenkin perinteisesti ninjalajien sinänsä osittain hyviä tekniikoita harjoitetaan hitaina ja konemaisina pariharjoituksina ja realismilajeista puolestaan puuttuu kokonaisia kamppailun osa-alueita kuten pystypaini ja mattopaini ja nyrkkeilytekniikka on vähän hakusessa." Tässähän juuri kuvataan sitä että lajit eivät ole tekniikkoina sen huonompia kuin muutkaan, mutta harjoittelussa on puutteita.

      ps. Monet väitteistäni ovat kärjistettyjä tai yleistettyjä. En väitä että kaikkialla tai edes missään seurassa harjoiteltaisiin huonolla tyylillä. Itse en ole tätä vielä omin silmin todistanut vaikka kuullut olenkin.

    • Bam-boo

      >Tämä herättää myöskin kysymyksen että miksi ninja ei voi käyttää voimiaan
      >vastustajan jalkoihin, päähän, käsiin ja vartaloon? On pakko vetää se
      >johtopäätös että ninjan iskut ovat liian heikkoja. On myöskin tosiasia että
      >kaikissa perinteisissä lajeissa kuten karatessa jotka eivät ole urheilulajeja ja
      >joissa on 'tappoliikkeitä', tehdään myös iskuja vartaloon, päähän ja jalkoihin
      >eli mikään vakavasti otettava laji ei ole ikinä perustunut pelkkiin likaisiin
      >temppuihin. Tällä perusteella siis ninjan pitäisi voida kilpailla myös
      >säännöillä.

      Heiheihei, palataanpa sitten taas maan pinnalle.

      Eiköhän se syy siihen miksi nyrkkeily, thaikku, brassijutsu, ym. ovat tällä hetkellä sitä kovinta huutoa vaparikehään menijöille ole se, että nämä lajit tuottavat parhaita tuloksia nimenomaan sitä vaparikehänä tunnettua keinotekoista tilannetta/ympäristöä varten.

      Jos ”ninja” treenaa kokonaistreenimäärästään 20% lyömistä ja lyönneiltä suojautumista, ja nyrkkeilijä treenaa 100% ajastaan näitä, eikö ole aika selvää kumpi on vahvemmilla nyrkkeilyn säännöillä käydyssä matsissa? Kyllähän tilanne vastaavasti muuttuu aivan erilaiseksi jos ”ninja” treenaa veitsen käyttöä 80% ajastaan, nyrkkeilijä 0%, ja ottelu käydään harjoitusveitsin ja säännöillä, joiden mukaan vain harjoitusveistä saa käyttää - ei saa esim. lyödä sillä nyrkillä.

      • Penn & Teller

        99% ninjalajeista ei sisällä aseitten aggressiivista käyttöä vaan asetorjuntoja, ja tämä asetorjuntatreeni muodostaa enintään yhden kymmenyksen koko harjoittelusta.

        Toki miekkailija voittaa vapaaottelijan miekkailussa. Alunperinhän puhuin aseettomasta kamppailusta, joka on se ihmisiä tavallisesti eniten kiinnostava asia.


    • Pitkä tie

      Tälle pellelle Pen Tellerille: Minä , aloitin kamppailulajit 11 vuotiaana judolla, harjoittelin monta vuotta ja kilpailin saavutin 17 vuotiaana ruskean vyön ja nuorten suomen mestaruuden, , koin tilanteita, joissa havaitsin kamppailukykyni puutteellisuuden, hakeuduin karateen, kaksi vuotta ja vihreä vyö, ei uponnut ja ei toiminut. Aloitin jujutsun modernin ja se kolahti, laji oli kokonaisvaltaista itsepuolustusta, lajin parissa vuosia ja vyön väri tummeni. Sitten tuli suomeen krav maga vuosi oli 1996. Ahaa-elämys, tässä oli jotain uutta, ajattelu ja toimintamallit, nyt lajia takana 15 vuotta ja toimin Krav magan opettajana se on laji joka keskittyy itsepuolustukseen ja lähitaisteluun kaikin tavoin.

      Vapaa-ottelu on urheilua, kun kadulla vastassa on puukot, kivet, nyrkit ym, krav magan tapainen laji antaa tähän vastaukset ja miten pitää harjoitella.

      • Penn & Teller

        Olen jo vastannutkin näihin juttuihin...Vastassa nyrkit? Kuvittelet siis että joku ei ole ikinä nyrkkeillyt osaa opettaa nyrkkeilytaitoa paremmin kuin nyrkkeilijä? Kadulla ei ole juuri ikinä kiviä mutta eiköhän urheilija niitä myös osaa heitellä vai tuotteko te sinne liikuntahallin matolla vielä kiviäkin ja nakkelette toisianne niillä?
        Tämä kuulostaa samanlaiselta marginaaliasialta kuin vannoutuneiden pystyottelijoiden salaperäiset huumeruiskut ja lasinsirut joiden takia maahan ei voi mennä...Vai pitääkö joillekkin ihmisille erikseen neuvoa että ympärillä oleviin esineisiin voi tarttua? Se ei ole mikään salaisuus kuten ei ne epätoivoiset temputkaan.

        Tässä nyt vielä kerran tiivistettynä:
        -Nyrkkeilijällä/painijalla jne. on näytöt omasta osaamisestaan. Jos sinua opettaa SM-tason nyrkkeilijä, sinä ehkä opit lyömään ja torjumaan lyöntejä sekä liikkumaan oikein. Useimmat tappelut eivät sisällä aseita.
        -Jos sinua opettaa joku pukulajin mies tai sen sellainen, niin on hyvin todennäköistä ettei sinun opettajallasi ole kamppailukokemusta.
        Opettaja tuskin on kertaakaan ollut missään puukkomatsissa eikä nyrkkeilytaidostakaan ole näyttöjä. Jos hänellä on kokemusta puukkohipoista niin on syytä epäillä että hän on joku pahamaineisen lähiöpubin kanta-asiakas ja linnakundi. Järkevät ihmiset harvoin (yleensä ei ikinä) joutuvat taisteluihin.

        Tavallinen ihminen ei joudu ikinä taitoja tai 'taitoja' käyttämään vaan tavallinen ihminen kelaa omiaa fantasioitaan. Siis fantasioissasi olit joskus pentuna judoninja, karateninja ja sitten vanhempana krav maga-ninja.

        Ei ne siellä Israelissakaan muuta tee kuin ampuvat ohjuksen ja jyräävät lapsia tankeilla ja muilla moderneilla aseilla. Joskus harvoin voi joutua aseistettu sotilas potkaisemaan kumoon pelokkaan ihmisen.
        -
        Ja Israelissakin kovat jätkät jotka haluavat syvällisesti oppia vaikka painia treenaavat judoa ja muita lajeja. Krav maga on paikallinen termi intin pikakursseille joihin kuuluu kaikki muukin Suomesta tuttu inttihomma.


    • Mailmanmatkaaja37

      "Useimmat tappelut eivät sisällä aseita." sanoo sellanen jota ei ole ikinä yritetty ryöstää ja lulee että nakki kioskilla nyrkki poskeen on kaikista pahin mitä voi tulla..... usein nää vapaaotteliat sun muut "kovat kehä rakit" saa turpaan just sen takia että he eivät ole valmistuneet oikeaan tilanteeseen niin he näkevät märkiä unia kun kukaan ei heitä voita mutta unohtavat että ulkomailla sun kimppuusi hyökkää 2-5 äijää puukoin tai nyrkkirautojen kanssa ja mitäs tämä nyrkkeiliä tekee? tuijottaa yhtä näistä ja luulee että he hyökkäävät yksi kerralaan ja kappas nyrkkeiliä löytää itsensä maasta hyvin nopeasti


      Krav maga on yksi realistisimista lajeista jota on
      mutta kannattaa ottaa toiseksi lajiksi "Senshido" joka kehittää sitä henkistä puolta ja kuten monet Ninjalaijen kouluttajat ovat myös sitä mieltä että myös henkisesti valmistunut osaa paremmin kuin paniikissa oleva six pack mies
      kehässä sinä voitat kadulla se selviät! siinä on ero mitä ei monikaa tajua...

      • Penn & Teller

        No sanonpa vielä kerran että jos kimppuusi hyökkää 2-5 aseistettua äijää niin kusessa olet, oli lajisi mikä hyvänsä. Elokuvissa se ei niin haittaa mutta tosielämässä kyllä. Se ei ole mikään todistus vapaaottelua vastaan että ei ole elokuvien yli-ihminen. Eli kyllä hekin ovat kuolevaisia ihmisiä jotka eivät voi realistisesti taistella armeijaa vastaan aivan kuten paraskaan jousiampuja ei saa ammuttua häränsilmää kilometrin päästä eikä paras korkeushyppääjä jaksa kolmea metriä ylittää. He ovat silti parhaita mitä ihmislajilla on tarjota.

        Auttaa kyllä jos olet Vitali Klitchko, Fedor Emalienko tai edes Tony Halme kuten tuossa yllä mainitsemassani esimerkissä. Nuo yllä olevat miehet ovat sellaisia jotka ovat rökittäneet aidosti kovia ja isoja miehiä eikä mitään taviksia. Tony selvisi siellä ulkomailla hyökkäyksestä mutta ei ilman vammoja. Ja hän oli nyrkkeilyn Suomen mestari, teki penkissä sarjaa yli kahdellasadalla kilolla ja oli 194cm pitkä. Eli toisin sanoen hänellä ei ollut mitään yhteistä keskiverto realismiharrastajan kanssa joka on puolet heikompi, paljon lyhyempi eikä omaa minkäänlaisia näyttöjä kovien miesten kanssa kamppailusta. Sen lisäksi hänellä oli varmasti hyvää onnea. Mahdollisesti hyökkääjät luovuttivat kun eivät odottaneet suurempaa vastarintaa.
        -
        Muistan sellaisenkin uutisoinnin vuosien takaa että ulkomaiset roistot murtautuivat SM-tason potkunyrkkeilijän kotiin ja hän onnistui selviämään näistä ukoista joita ei kyllä varmasti montaa ollut. Eikä sekään uutisointi paljoa kerro...Yläasteella myös kaverini kertoi juttuja siitä miten hänen voimanostossa kilpaileva kaverinsa "voitti" joukon hyökkääjiä kun löi yhtä turpaan ja he lähtivät sitten menemään. Kyse oli vain psykologisesta yliotteesta jollaisen yksittäinen henkilö voi saada isoonkin joukkoon. Jos näyttää vähänkin heikkoutta, on nesteessä ja tällöin lauma repii saartamansa yksilön riekaleiksi. Tällaisia nämä menestystarinat usein ovat.

        Jos et voita Usain Boltia radalla niin et voita Usain Boltia soratiellä tai kadullakaan juoksussa. Ei se ole niin erilaista.

        Ja jos et jaksa heittää keihästä puoliksi yhtä kauas kuin Jan Zelezny (pärjää yhdelle miehelle) niin et jaksa heittää sitä myöskään yhtä kauas kuin Zelezny, Pitkämäki ja Räty yhteensä (monta miestä yhtä vastaan). Miksi pärjäisit siis paremmin kuin mies joka on olemassaolevilla mittareilla sinua parempi? Siksi että olet teeskennellyt tappelevasi monen harrastuskaverin kanssa yhtä aikaa ennen kuin olet oppinut nyrkkeilemään yhtä vastaan vai siksi koska painia osaamaton valmentaja sanoi että "jos tulee monta ukkoo niin sun pitää raivolla potkii ja siinä ei mitkään peejiijiit auta!!??!"

        Järkevä ihminen antaa vakavassa ryöstötilanteessa rahansa pois koska on liian vaarallista riskeerata henkeään pelkän rahan takia.


    • Hämmästynyt?

      Näyttää siltä että tämän teoreettisen (ja välillä ei niin teoreettisen) keskustelun loppu on koittanut. Kummatkin "osapuolet" ovat sanoneet perustelunsa ja ne alkavat toistua. Kumpikaan ei silti ole vakuuttunut toisen perusteluista, joten ollaan tultu pattitilanteeseen (niinkuin sadoissa samanlaisissa keskusteluissa ennen tätä). Ihminen on siitä hieno olento että, kaikesta huolimatta, osaa olla optimistinen ja odottaa seuraavan keskustelun tarjoavan ratkaisun tai edes pääsyä pidemmälle. Kaikki treenatkoon omaa lajiaan omine mielipiteineen ja toivottavasti löytää sieltä sen "totuuden" jota on etsinytkin.

    • Seniori- maga

      Krav magassa harjoitellaan myöskin nyrkkeilyä, otetaan sparria hanskojen kanss, treenataan tositilanteita varten, erittäin realistinen laji ja ei mikään ninja-laji.
      Treenailin karatea, judoa, potkunyrkkeilyä, jujutsua, hain sitä oikeaa lajia, löysin Krav magan. Olen joutunut puolustautumaan kadulla kolmea vstaan ja Krav magan opeilla ja toimintamalleilla selvisin siitä, kyllä kyse on siitä miten lajissa harjoitellaan katutilanteita ja kuinka monipuolisesti yleensä harjoitellaan.
      Ps kun aloitin krav magan minulla oli ollut 10 vuoden tauko treenamisessa ja en ollut aiemmissa lajeissani löytyänyt sitä ideaa ja oikeaa tapaa , mien toimitaan tositilanteissa Krav magassa se idea on kun lajiin tutustuu eikä puhu mitä luulee kuten Pen Teller.

    • Bam-boo

      Onhan se aika ihmeellistä, jos kukaan muu kuin ammattinyrkkeilijä tai vapaaottelija ei koskaan ole selvinnyt ylivoimatilanteesta kadulla. Kyllä mielestäni jämpti on niin, että homma on kiinni miehestä eikä mistään lajista.

      Tästähän voidaan tosiaan vääntää kättä vaikka maailman tappiin asti, mutta en silti lähtisi noin äänekkäästi väittämään, että kisalajit olisivat jotenkin ylivertaisia valmennuskeinoja kehän ulkopuolisia vääntöjä varten.

    • antimakastelija

      Kyllä se magan "nyrkkeilytreenaus" on enemmän sellaista lyöntien puikkailua, kuten magatekniikoissakin on nähtävänä. Useassa tekniikassahan puolustautuja aina tikkaa kuin singeri toista nekkuun. Eihän nyrkkeilijät sillä tavalla lyö.

    • j00joo

      Jos pelottaa, pitää tehdä jotain pelolleen. Terapia poistaa varmasti pelkoja paremmin kuin esim. kravmaga. Kravmagassa opetetaan vaan pelkäämään lisää. Koko ajan vaan kuvitellaan erilaisia uhkakuvia ja rakennellaan kaikenlaisia skenaarioita aina siihen pisteeseen asti, että bussipysäkilläkin pitää keskittyä muiden ihmisten tarkkailuun mahdollisten hyökkäysten varalta. Olen jopa kuullut, että pitää ajaa kaupungissa ilman turvavyötä, jos vaikka tulee "tilanne" liikennevaloissa.

      Kukin treenaa ihan mitä haluaa, mutta itse en kyllä koskaan jaksaisi treenata jotain kuviteltua tilannetta varten, joka toivottavasti ei koskaan elämässä satu omalle kohdalle. Voihan se kravmagan treenaaminen varmaan jonkun mielestä ihan kivaakin olla. Ei siinä mitään pahaa kai ole. Tosin uskon vilpittömästi, että kamppailu-urheilulajit antavat huomattavasti enemmän silältöä elämään kuin pelkäämisen opetteleminen. Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan. Horsma on rentun ruusu.

      Ehkä joku nyt kertoo minulle miksi on niin hienoa treenata pärjätäkseen kadulla. Itse en ole aikuistuttuani joutunut nyrkistelemään kadulla ja olen kokenut pärjääväni kyllä ihan hyvin. Minua ei ole ryöstetty tai hakattu, eikä itsetuntoni ole vaurioitunut pysyvästi, vaikka joku on joskus sanonut minulle pahasti.

      Lyömistä, potkimista, vääntämistä ja kääntämistä on kiva treenailla, mutta vielä kivempaa sitä on tehdä siellä minne se kuuluu, eli kehässä, tatamilla tai molskilla, kilpailuissa kilpaillen, reilussa urheiluhengessä.

      Saahan sitä treenailla kaikkia juttuja ilma kilpailuakin. Nijanössölajit ja kravmagat ja muut hojohojott ja pingpongit tarjoaa sellaisen ympäristön, jossa melkein jokainen voi kuvitella olevansa ihan oikeasti kovin ja varsinainen mestari suhteessa Hakiksen Paska-Arskaan tai Jakiksen Pilleri-Pateen. Kilpalajit eivät ole kaikkia varten. Niissä kun turhat kuvitelmat omasta suorituskyvystä karisevat jo harjoituksissa ja se se vaatiikin nöyryyttä ja rajallisuutensa hyväksymistä ja kehittyminen puolestaan ihan oikeaa kovaa työtä ja omistautumista.

      Jos haluaa ihan aikuisten oikeesti oppia itsepuolustusta, väitän että 400m aidat on aika kohdillaan, kun haetaan parasta itsepuolustuskikkaa. Ja muistetaan, että terve järki on se joka tilanteisiin vie.. tai pikemminkin vie jos se puuttuu. Eli en menisi pe-la välisenä kesäyönä yksin humalassa Kaisaniemen puiston läpi, enkä silti todellakaan rupea treenaamaan kravmagaa tai hojohojoa uskaltaakseni mennä nakkikioskille kuppilaillan päätteeksi.

      Jos huiskiminen kiinnostaa, harrastakaa sitä. Mutta jättäkää ip-hörvellykset niille, jotka niitä päivittäin ammatissaan tarvitsevat. Jos pelottaa liikaa, hankkiutukaa terapiaan ja jättäkää vapaaottelut vapaaottelijoille, painit painijoille, nyrkkeilyt nyrkkeilijöille, judot judokoille jne.

      Jos painit, olet painija. Jos nyrk... En ole koskaan kuullut kenenkään tilureeraavan itseään ninjaksi. Miksi? Eikos se niin ole, että jos treenaat ninjutsua, olet ninja?? Missä ovat kaikki ninjat??? Onhan meillä ninjutsun harrastajia Suomessa monia. Olen kamppailu-urheilija. Meitä on monia. Kuka tunnustautuu olevansa itsensäpuolustaja. Hahaha. Miksi kutsutaan kravmagan harrastajaa? Onko se kravmagisti, kravmagaka, kravmagikko, kravmagistikko, kravmagaja vai kenties kravmaga-artisti.

      Kummallisia ovat vertailut siitä, kuka pärjäisi ja missä kehässä ja miten se suhteutuisi katutilanteeseen. Ei kai kukaan oikeasti usko, että kamppailu-urheilulla on jotain tekemistä väkivallan kanssa. En ole vielä toistaiseksi nähnyt että ketään pakotettaisiin nousemaan kehään. Kadulla taas on kyse väkivallasta, eli siitä että ihmiselle tehdään jotai vastoin hänen tahtoaan. Älkää sotkeko katuhöpinöitä kamppailu-urheiluun millään tavoin. Ne katuhöpinäjutut ovat keskenkasvuisia ja henkisesti keskenkasvuisia varten.

      Kumpi hei voittais? Karhu vai leijona. Tai jos kissa ois oikeen iso ja koira pieni mutta kiukkuinen, ehtisikö koulutettu marsu purra kummaltakin pallit poikki, jos hyökkäisi takaapäin. Entä jo kissan kuudes aisti toimii yhtä hyvin kuin hämiksellä. Entä hämähäkit. Onko niiden myrkky ylivertainen voima. Kukaan ei maininnut vielä kuristajaboaa, Entä jos joku edellämainituista eläimistä lyö toista toisella eläimellä. tai käyttää toisen eläimen erikoisominaisuutta omana aseenaan. Herran jestas. Menen jo aivan sekaisin. Kertokaa nyt joku, mikä on ehdoton totuus.

      Hahaha. Kirjoittaminen on kivaa. Kirjotteluni viihdytti itseäni. Toivottavasti se viihdytti jotain muutakin. Älkää ottako liian vakavasti. Mua on lyöty päähän matkan varrella jo sen verran, etten itsekään muista mistä koko kirjoituksen aloitin. Kmappailu-urheilu no treveellistä... on terleevvv..Kampuilu on terl..tervrl.. Moi Moi

    • 20

      Pienenä triviana: ninjan pitää voittaa itseään taitavampi vastustaja ja se pitää tehdä salaa. Eli veitsi pimeästä kurkkuun on juurikin ninjan ainoa toimintatapa. Se muuten on yllättävän tehokasta. Aina voittaa kun rikkoo "sääntöjä".

      Ehkä realistisin taistelumenetelmä on Fairbairn-Sykesin menetelmä missä ainoastaan hakataan toinen maahan ja potkitaan päähän. Ei torjuntoja tai vastaliikkeitä - vain hyökkäys joilla toinen tapetaan.

    • j00joo

      Nyt sen kerroit. Sen tähden ninjutsun harastajat eivät julistaudu nijoina. Eihän salaa voi hyökätä, jos on tunnetusti ninja. On siis pidettävä salaisuutena ninjallisuutensa, jotta voisi yllättää sen turvin. Vapaaottelu olisi kieltämättä ongelmallista, kun häkkiin pitäisi syöksyä yllättäen, etukäteen kertomatta ja vieläpä salassa kaikilta, mukaanlukien yleisöltä.

      Ninjojen kaksintaistelussa lienee kuulutetaan kaksintaistelu, kaikki ninjat saapuvat paikalle, ja kukaan ei tiedä kenen kimpuun hyökkään ja kuka hyökkää, hyökkääjä ja hyökätty itsekään. Sitten joku hyökkää salassa muilta jonkun kimppuun ja lopputulos säilyy salaisuutena koska kukaan ei tiedä kenen kimppuun hyökättiin, kun sekin on naamioitu.

      Piru kun aina niin hankalia laskutoimituksia, ennen kuin saa tekstin näkyviin. Ynnäystä kyllä opetettiin joskus peruskoulussa, mutta silloin kiinnosti ninjailu enemmän.

    • Bam-boo

      Niin, siis tässä ketjussahan Penn & Teller käyttää "ninjaa" ja "ninjalajeja" kuvaamaan mitä tahansa aasialaista alkuperää olevaa kamppailulajia, poislukien thaiboxingin, koska se on tosimiesten juttu, jolla pärjää.

    • outoheebo

      Itse käyttäisin termiä ninjailu kuvaamaan kaikkia niitä lajeja, joissa:
      - harjoittelussa ei tule hiki eikä syke nouse
      - treeneissä on vähän fyysistä kontaktia, pysty- ja mattopaini ovat tuntemattomia juttuja
      - sparrailu puuttuu kokonaan esim. sillä perusteella, että laji sisältää "kuolettavia" tekniikoita
      - lajin tekniikat perustuvat pääosin yllätyksellisen kikkailuun
      - tekniikat eivät toimi kaikille tai niiden toimivuus on yleensäkin epävarmaa paitsi tutun harjoituskaverin kanssa
      - hyökkääjä jähmettyy aina hyökkäyksensä jälkeen johonkin asentoon, esim. ninjutsun lyönnit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      175
      13388
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4910
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2833
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2032
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      371
      1693
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe