Papeille kysymys

Tärkeää tietää

Sanotte, että tämä nyt puheena oleva kampanja ei ole kirkon kannan mukainen. Mihin viralliseen kirkon kannanilmaisuun tuo väitteenne perustuu?

9

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nicander

      Ja mikä on kirkon virallinen kanta.
      Kirkon virallinen kantahan ei hyväksy kuitenkaan tällä hetkellä homoseksuaalia suhdetta, kuin vain rukoillakseen osapuolien kanssa. Kirkko ei esimerkiksi viralliselta kannaltaa siunaisi homoparia.
      Miksi siis tämä kampanja voidaan tuomita niin jyrkin sanankääntein. Kirkon viralliset lausunnot menevät solmuun itsensä kanssa.

      • Kanta

        Mihin sinä tarvit virallista kantaa? Etkö osaa ajatella omilla aivoillasi? Tarviiko kaikkiin antaa virallinen kanta jotta osaat muodostaa oman näkemyksen, osaatko mennä ruokaostoksille jollet ole saanut siihen jostain virallisen kannan?


      • pertsa2010
        Kanta kirjoitti:

        Mihin sinä tarvit virallista kantaa? Etkö osaa ajatella omilla aivoillasi? Tarviiko kaikkiin antaa virallinen kanta jotta osaat muodostaa oman näkemyksen, osaatko mennä ruokaostoksille jollet ole saanut siihen jostain virallisen kannan?

        Äläs nyt!

        Eikö ole hauskaa seurata miten ammattivalehtelijat yrittävät keksiä vastauksia
        joista joutuisi vähiten kiipeliin.

        Se vanha kääkkä Mäkinen saisi tulla julkisuuteen vastailemaan vaikkapa Luther-Säätiön papeille ja lestadiolaisille erinäisten päätösten perusteista.


    • Arkkipiispa toivoo kampanjan loppuvan, sillä se ei ole kirkon kasvatustyön materiaalia. Tässä linkissä toinen ketju, joka sisältää arkkipiispan uusimman tiedotteen aiheesta.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9749012

      Meri-Anna H.
      teologi

    • ao

      Tää mäkisen kannattaja ja palkalainen missä on Jumalan palvljat

    • harhaan johtamista

      "Arkkipiispa Kari Mäkinen on erittäin pahoillaan seksuaalivähemmistöihin...
      ”Homoseksuaalisella ihmisellä on oikeus täyteen ja kokonaiseen elämään omana itsenään"

      Kas kummaa !! Mutta ei ole iloinen niistä jotka hylkäävät synnissä elämisen !

      Varsinainen piispa . Elä niinkuin himosi vaatii , niin miellytät piispaaa !

      Mitähän Jumala sanoo sinulle sinä päivänä, kun hänen eteensä menet ?
      Missä ovat ne sinun huostasi uskotut ??

      Niin MISSÄ ! Vai onko kirkko vain homojen !

    • Kirkko on kaikille. Näissä arkkipiispan ajatuksissa korostetaan sitä surua, miten suvaitsematon kuva ihmisistä on kampanjan myötä tullut. Tuskinpa kampanjan toteuttaneetkaan sellaista halusivat.

      Arkkipiispa ja me monet muutkin työntekijät, olemme yhtä lailla huolissamme herätysliikkeisiin kuuluvien tunteista ja tulevaisuudesta. Tämä tilanne satuttaa niin monia.

      Ne, jotka eivät voi hyväksyä homoseksuaalisuutta, ovat edelleen meille rakkaita kirkon jäseniä ja varmasti Jumalalle rakkaita. Synnittömänä eläminen on kristityn jatkuvaa kilvoittelua, jossa ei ilman armoa onnistuta.

      Elämä tässä maailmassa ei ole yksinkertaista eikä mustavalkoista. Tarvitaan paljon rakkautta.

      pappi Sonja

    • Avausviestissä kysyttiin sitä, mihin viralliseen kannanilmaisuun kirkon kanta perustuu. Siis juuri tämä kanta, että homot ovat tervetulleita kirkkoon omana itsenään ja heidän identiteettiään tulee kunnioittaa.

      Tämä kanta perustuu kirkolliskokouksen pyynnöstä tehtyyn parisuhdeselvitykseen joka ilmestyi helmikuussa 2010. Selvityksen perusteella kirkolliskokous teki taannoin päätöksen, että rekisteröidyn parisuhteen puolesta voidaan viettää rukoushetkeä.

      Kun piispat ovat nyt antaneet lausuntoja, joissa he ovat suoraan sanoneet että homous ei ole synti ja että kaikki ihmiset ovat tervetulleita kirkkoon sellaisina kuin ovat, nuo lausunnot ovat linjassa tuon ym. parisuhdeselvityksen kanssa.

      Vilppu H.
      pappi

    • elämä on....Vaan enpä viitsi kysyä Sonja-papilta, miten hän aikoisi rakkaudella maksaa vuokran, päivittäisen ruoan ja muut kulut, jos yllättäen papin palli katoaisi ahterin alta, eikä muuta duunia saisi.
      Hyvähän Sonjan on tänäpäivänä myös julistaa kirkon olevan kaikille, mutta tuskin samaa olisi sanonut parikymmentä vuotta sitten, kun papiksi ei olisi naisena ollut asiaa.
      Maailma muuttuu ja kirkon on pakko muuttua sen mukana, mikäli aikoo kirkollisveroilla pappinsa pitää leivässä. Sillä, mitä "Jumala" siihen sanoo, ei ole merkitystä. Raamattua voi tulkita aina uudella tavalla, ja jos tulkinnanvara loppuu, voidaan aina hioa tekstiä uuteen uskoon.
      Homous oli taannoin vielä rikollista, mutta pian heidät vihitään kirkossa avioon. Eipä uskoisi, että muutaman ajan kuluttua käydään samaa keskustelua aiheesta saako Pekka ja naapurin pässi mennä naimisiin.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      295
      8405
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      194
      4587
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2827
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      193
      2575
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      114
      2184
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1716
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      58
      1668
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      42
      1628
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      170
      1324
    10. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      344
      1320
    Aihe