Eli miten on järkevintä toimia? Kannattaako tilata lippu Stanstedista Stratfordiin jo täältä käsin, vai saako Stanstedilta helposti lipun? Hinnoissa ei kai eroa ole, mutta muuten mietin, että jos tilaan jo lipun, mikä tuntuisi muuten varmalta, niin onko lippu käytettävä tiettyyn aikaan menevässä junassa tai linja-autossa? Jos ei vaikka kerkeäkään tiettyyn...Apua kaipailen myös siihen, että kun tuonne Stratfordiin tosiaan suunnataan hotelliin, niin millä kulkuneuvolla sinne pääsee helpoiten?
Miten muuten, suositteletteko tilaamaan esimerkiksi musikaaliliput etukäteen tänne vai saako paikan päältä varmasti lipun? Ja jos saa, niin mistä sieltä?
Olen ajatellut ottaa Oystercardin, voiko sen tilata jo etukäteen?
Kiitos kaikista neuvoista, saa vääntää rautalangasta ensikertalaiselle :)
liput nähtävyyksiin ja juniin jo Suomesta?
2
324
Vastaukset
Minusta ei kannata ostaa etukäteen. Monen matkan kokemuksesta olemme huomanneet toimivimmaksi kun ostaa Standsin kentältä menolipun suoraan.
Me kyllä käytämme aina National Expressin busseja kun ovat yli puolet halvempia ja menee taajaan. Meidän vakio hotelli on myös Baker Streetin aseman lähellä, jossa voi nousta bussista pois ja sitten paluussa bussiin taas. Pääsemme yhtä nopeasti suoraan hotellille kuin jos tulisimme kentältä junalla.
Junalippujs saa myös helposti ostettua suodaan tiskiltä. Silloin ei tarvitse hermoilla juuri tiettyä vuoroa.
Kun palaamme sitten kentälle niin menemme aina noin keskiyöllä lähtevällä bussilla, niitä ajaa noin vartin välein. Siihen ostamme etukäteen sellaisen liukuvan lipun, jolla voi ajaa avoimella aikataululla. Menemme kentälle jo yöllä ja torkumme sitten ne muutamat tunnit Standsin terminaalissa satojen toisten tavoin.
Musikaalilippuja ei kannata tilata etukäteen. Siellä Leicester Squaren seutuvilla on vaikka kuinka monta kioskia, joissa myydään ns. Half Price-lippuja näytöksiin.
Sieltä kyllä saa ihan varmasti haluamaansa esitykseen lippuja halvemmalla. Jos haluat oikein halvalla niin mene jo päivällä sen teatterin lippuluukulle johon haluat mennä ja osta sieltä sen illan näytökseen. Sieltä saa vielä halvemmalla kun ei mene edes sitä välityspalkkiota.
Yleensäkään ei kannata stressata etukäteen näitä lippuasioita. Kyllä ne hoituvat. Meillä ainakin on hoitunut jo toistakymmentä kertaa niin matkat kuin musikaalitkin.
Oysteriakaan en tilaisi etukäteen. Me ostamme aina heti tullessamme siitä Baker Streetin Metroasemalta viikon bussiajeluihin oikeuttavan latauksen kortille. Otamme aina vanhan tyhjän kortin mukaan niin siinä säästää sen 5 puntaa.
Viikon bussijuttu maksaa noin 17 puntaa ja sillä voi ajaa tosi halvalla metrossakin. Emme yleensä käytä metroa kuin erikoistapauksissa kun bussien yläkerrasta näkee niin hyvin kaikenlaista.- jammipee
Voi kiitos vastauksesta! Ilmeisesti National Express ajaa tuonne Stratfordiin suoraan, jos olen oikein ymmärtänyt, joten ehkä se on meillekin paras vaihtoehto. Meillä on myös viimeiseksi yöksi hotelli Lontoosta, miten silloin aamuyöllä on helpoin matkata Stanstediin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1125468Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku413665Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖523495Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933348- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt341777450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341667Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531326- 161189