toimiiko ADSL modeemilla netti?

copycatt

Ennen netti yhteys on toiminut puhelintöpseli-puhelinjohto- ISDN modeemi --> windows pöytäkone.
Jonkin aikaa on ollut yhteys käyttämättä, sopimus ja maksuat silti voimassa ja hoidettu ( on tarkistettu) mutta nyt ei enää tuolla modeemilla yhteys toimi.

Liittymän ylläpitäjä sanoi että ISDN-yhteyttä ei enää voikaan käyttää ja voin siis hankkia ADSL modeemin jolla yhteys pitäisi toimia.
Eli toimiiko ADSL modeemilla puhelin töpselin kautta netti yhteys?
Tarvii kuitenkin koneelta ensin käydä määrittelemässä yhteystiedot uudelleen.

Entä jos harkitsen mokkula tai wlan yhteyttä,mitä eroja niillä on? Toimivatko keskellä ei missään, kaukana kaikesta..

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eelliissaa

      ADSL Modeemilla netti toimii ainakin Elisa liittymillä!

    • Kun kerran olet tottunut kiinteään liittymään niin kaikki mokkulat kannattaa unohtaa välittömästi. Ne ovat perusteltuja ainoastaan jos on tarvetta kanniskella konetta ympäriinsä kodin ulkopuolella.

      ADSL modemi, joka on usein ilmainen kun tekee liittymäsopimuksen, liitetään puhelinpistorasiaan.

    • Kalakkuna

      Tai jos haluaa kännykällä olla netissä.

    • jkojko

      Mokkulat on syvältä!!!

      Meillä ei ole muuta vaihtoehtoa nykyisin, kun repivät langat alas... Koitamme sinnitellä mokkulan kanssa, mutta 3G verkossa menee aina matkapuhelimella soitetut puhelut edelle, jolloin yhteys katkeilee jatkuvasti mokkulan kanssa!

      Pidä vaan kiinteä yhteys, jos pidät tarpeellisena toimivan yhteyden. Jos joudut ostamaan modemin, niin ne ovat melko edullisia nykyisin.

    • WLAN eroaa Mokkula yhteydestä siinä että sen kantama on tarkoitettu lähialueelle eli yleensä asunnon tai toimiston sisätiloihin. Jos on pöytämallin netti-mokkula lähellä ikkunaa parhaan kuuluvuuden vuoksi niin siitä voi olla WLAN yhteys muualle huoneistoon, siis tietokoneeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe