Hotellisuosituksia?

Olen suunnittelemassaa kevätmatkaa. Malta ja siellä Vallettan ympäristö on tällä hetkellä toinen vaihtoehdoistani.
Mielelläni otan vastaan hotellisuosituksia.
Odotan hotellilta
- omalla rahalla matkustavalle sopivan hintainen
- alueella, jossa naisihminen uskaltaa myöhäänkin illalla kulkea yksin
- alueella, jossa ei ole kovaa liikenteen meteliä, jotta saa aamulla nukkua niin pitkään kuin nukuttaa
- mahdollisuus aamiaiseen (joko sisältyy huoneen hintaan tai on erikseen ostettavissa)
- kävelymatkan päässä alueesta, jossa on nähtävää (sitähän Vallettan alueella riittää)

7

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikrsi73

      Hei Jane 66!
      Olimme vajaa kuukausi sitten aikuisten porukalla Maltalla ensi kertaa, erillisesti varattuna lento sekä hotelli, hotellimme oli St Juliansissa Hotel Cavalieri.
      Maksoimme hotellista todella pienen hinnan johon sisältyi aamiainen joka oli hyvä. Tosin hotellit varmasti kallistuu mitä enemmän kesää kohden mennään.Ainoa tässä hotellissa on että jos otat huoneen niin ota merinäköalalla,muuten ei koskaan aurinkoa parvekkeelle ja tylsä näkymä. Merinäköala on todella kaunis. Suosittelen , välimatkat Maltalla ovat lyhyet joten esim Vallettaan pääsi matkustamaan todella helposti bussilla. Valletassa ei ole kovinkaan paljon hotelleja ja siellä käytyäni ymmärrän sen koska siellä ei sulkemisen jälkeen tapahdu mitään ja voi olla melkein "pelottavan autio".
      Omasta mielestäni ei ollut mitään vaikeuksia kävellä iltaisin naisena joten sitä en usko että Maltalla tarvitsee pelätä, normaali järki iltaisin mukaan.
      Toivotan hyvää matkaa ja toivon että matkastasi tulee yhtä mukava kuin meidän.

    • lovingmaltaalways

      Malta on turvallisuudessaan suomen veroinen ellei parempikin. Paikalliset ja Italialaiset miehet saattavat moikata ja osoittaa huomiotaan ja jopa tulla juttelemaan mutta heitä ei tarvitse pelätä he ovat kuitenkin vanhoillesempia kuin suomessa ja sillä tavalla kunnioittavat muita ihmisiä ja heidän yksityisyyttään. Tosiaan jos törmäät italialaisiin ne ovat ehkä pikkasen tungettelevampia kuin paikalliset.
      Itse olen Maltalaiseen retkahtanut ja nyt ollaan oltu yhdessä suomessa vuosia

    • Malta turvallinen liikkua naisellekin. Vallettassa vähemmän hotellitarjontaa, mutta kannattaa sieltä yrittää. Oltiin juuri Sliemassa ja vaikka turistikausi oli käynnistymässä niin aamuisin bussit Vallettaan melko täysiä, joten pahempana turistikautena niillä on varmasti turha yrittää Vallettaan kuin ehkä iltapäivällä. Muuten busseilla pääsi ihan hyvin ja lomalla kun oli, turha stressata bussien aikatauluista. Meni sillä millä pääsi ja milloin pääsi. Hotelli Sliemassa oli Victoria hotel. Ihan hyvä hinta/laatu suhde.

    • hohhoo<3malta

      Hei.. kaikki bussit menevät Vallettaan, kun vain seisot oikealla puolella tietä olevalla bussipysäkillä. Jos joku sattuu olemaan täysi mene seuraavalla.Turistit eivät tätä vaan tajua.

    • Kiitos vastauksista :) Tälle keväälle Maltan lennot eivät osuneet niin että olisin viitsinyt (uskaltanut) lähteä, vaihtoaika Frankfurtissa on vaan 45 minuuttia. Valitsin toisen matkakohteen.
      Mutta ehkä syksyllä tai ensi keväänä Maltalle :)

      • 12+10

        Höh.
        Osta lippu samalta (oikealta ) lentoyhtiöltä, esim Lufthansa, koko matkalle. Jos eka kone on myöhässä, etkä ehdi seuraavaan, niin yhtiö joutuu hankkimaan jatkolennot.


    • Matkavaihtoehtoja maailmassa riittää, joten jos yksi ei onnistu, niin sitten valitaan toinen ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      233
      5384
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3191
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      133
      2427
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      1993
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      63
      1530
    6. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      917
    7. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      53
      784
    8. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      771
    9. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      122
      757
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      9
      706
    Aihe