Aloitimme omaehtoisen työttömyysetuudella tuetun opiskelun Jyväskylässä tammikuussa 2010. Pahimmoilleen tämä osui siihen muutoksen aikaan.Työkkärin henkilökuntaa ei näemmä oltu sitten ehditty vielä kouluttaa kunnolla ja ainakin muutama minunkin ryhmässäni opiskelevista sai täysin väärää tietoa.
Tässä kaksi päällimmäisenä mieltä hiertävää asiaa, joiden selvittelyn aloitimme eilen, kun kuulimme, että Jämsässä oli neuvottu toisin:
1.
500 päivää kuluu opiskellessa, eikä se olekaan se "aina kaksi vuotta, jonka saa opiskella liiton korvauksilla".
2.
Jos liiton päivät saa nollattua opiskelaikana voi tutkinnon suorittaa vaikka loppuun asti niitä käyttämällä. Meille kerrottiin, että :"Yhteen opiskeluun saa käyttää vain tuon kaksi vuotta, jonka jälkeen putoaa normaalilla työmarkkinatuelle".
Eli menetimme noin 20 000 euroa. Kuka on vastuussa? En osannut epäillä, rttä työttömyystoimiston henkilökunta ei osaisikaan tehdä työtään. Näin jälkiviiisana voi tietysti sanoa, että olisi pitänyt, mutta kun olin jo mielestäni selvittänyt asiat?
Ps. olkaa kilttejä ja vahvistakaa tai kumotkaa nuo väitteeni ja jos kehtaatte javastatkaa vielä viimeisiinkin kysymyksiin. (Huomaan, että osaan hankalista kysymyksistä, ette ole vielä vastanneet. Toivon, että etsitte vain tietoa ja niihin vastaaminen vie hieman kauemman aikaa.)
Opiskelua
4
259
Vastaukset
- gvm
Heips,
Tuohon ensimmäiseen kysymykseen:
Missään (virallisissa papereissa) ei sanota, että saa aina opiskella 24 kk liiton korvauksella. Jos kassapäiviä on jo kulunut ennen opintojen aloittamista, niin liiton ns. 500 päivää saattaa kulua työttömyysetuudella tukemisen aikana loppuun. Jos opinnot jatkuvat, silloin siirrytään KELA:n tuelle siksi aikaa, mitä vielä on jäljellä työttömyysetuudella tukemisen maksimiajasta eli 24 kuukaudesta. - tyottomyyskassat
Hei,
Vastaan kysymykseesi työttömyyskassan osalta.
Ansiopäivärahan 500 päivän enimmäisaika kuluu omaehtoisten opintojen aikana. Työttömyysetuutta opiskelun tukemiseen voi siis saada enintään 24 kuukautta opintokokonaisuutta kohden, mutta mikäli ansiopäivärahan enimmäisaika täyttyy tuon 24 kuukauden aikana, päättyy ansiopäivärahaoikeus.
Jos työssäoloehto täyttyy kesken omaehtoisen opiskelun, palkanmääritystä ei tehdä eikä 500 päivän enimmäisaika ala alusta. Enimmäisaikaa ei siis voi nollata omaehtoisten opintojen jatkuessa.
Esimerkki:
A on saanut ansiopäivärahaa 400 päivää kun hän aloittaa omaehtoiset opinnot työttömyysetuudella. A:n työssäoloehto täytty 50 päivän päästä, kun ansiopäivärahaa on yhteensä maksettu 450 päivää. Päivärahan tasoa ei määritellä uudelleen eikä 500 päivän enimmäisaika ala alusta. A:lla on oikeus ansiopäivärahaan vielä 50 päivän ajan olleessaan omaehtoisissa opinnoissa ja tämän jälkeen hän voi jatkaa opiskelua työmarkkinatuella.
A:n opinnot päättyvät ja A on yhä työtön. A voi hakea ansiopäivärahaa työttömyyskassasta opintojen aikana täyttyneen työssäoloehdon perusteella.
Toivottavasti vastauksesta ja esimerkistä oli sinulle hyötyä.
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta - kela
Hei,
vastaan vielä kysymykseesi Kelan osalta. Mikäli ansiopäivärahan 500 päivää tulee täyteen opintojesi aikana, voit hakea Kelalta työmarkkinatukea. Kuten Tiina jo kertoikin, omaehtoisiin opintoihin työttömyysetuutta voi saada enintään 24 kuukauden ajan. Jos käy niin, että työttömyyskassasta ja Kelalta on maksettu opintoihin työttömyysetuutta 24 kuukautta ja opinnot vielä jatkuvat, voi loppuajalle hakea opintotukea.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta - tyokkari
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi. Vastaan siihen työ- ja elinkeinotoimiston (TE-toimisto) näkökulmasta.
Opiskelun kestolle ei ole asetettu vaatimuksia, mutta työttömyysetuutta opiskelun tukemiseen voi saada enintään 24 kuukautta opintokokonaisuutta kohden. Työttömyysturvan ansio- ja peruspäivärahan enimmäisaika kuluu myös opiskelun aikana.
Jos työnhakija jatkaa opintojaan pidempään kuin 24 kuukautta, hänet katsotaan enimmäisajan täyttymisen jälkeen työttömyysturvalain 2 luvun 6 §:n 2 momentin perusteella päätoimiseksi opiskelijaksi, jolla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen. Opintojen loppuajalle on mahdollista hakea opintotukea Kelalta.
terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858050Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180