onko tosi?

risto reipas..

työttömät on työkkäriä varten eikä työkkäri ole työtöntä varten,ainakin täällä pellossa on työttömät on työkkäriä varten,miksi pitää alistaa työttömiä,eräskin tapaus oli kun tunnin töihin määrätty henkilö sai kuukauden karenssin,saako työkkäri tälläisestä nautinnon,ja pakotetaan kurssille minne ei työnhakija edes sovellu,jos ei mene,niin karenssi tulee,onko työkkärissä sellainen kilpailu jossa työttömät on peli nappuloina,ja jos kurssille menet niin siellä on ammatti taidottomat opettajat jotka ei osaa esim,rakennuskurssit.
onko tosi että meidän pellolaisten pitää kulkea ylitorniolla joka 2kuukausi ilmoittautumassa,miksei voida käydä pellon työkkärissä,samahan pellon ja ylitornionkin työkkärit lopoettaa ja panna rovaniemelle ilmoittautuminen

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------------------

      Työkkäri on työtöntä varten, sillä työttömien ansiostahan työvoimahallinnon virkamiehet ja naiset leipänsä saavat. Näin, vaikkei työkkäri ketään aidosti työllistä.

      '''eräskin tapaus oli kun tunnin töihin määrätty henkilö sai kuukauden karenssin'''

      Olisi voinut saada myös 2 kk:n karenssin tai 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon, mutta ilmeisesti tarjottu vain yhtä tuntia eikä jatkoa.

      Jos olisi tarjottu esim. tunti viikossa vaikkapa parina peräkkäisenä viikkona, niin olisi räpsähtänyt 2 kk tai sitten 5 kk riippuen työttömän henkilökohtaisesta tilanteesta.

      Tuolta löyty vähän rankaisukäytännöistä: http://www.tvy.fi/forum/viewtopic.php?t=23

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      50
      8680
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6550
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6452
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5887
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      46
      5613
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4924
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      229
      4264
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4011
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3756
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      41
      3317
    Aihe