Hei, haluaisin tietää miten työttömyyskassan laskuri käyttää päiviä. Tulen saamaan, maksuilmoitukseni mukaan, korotettuna 100/150 korotettuna 200 muutosturvaa. Mitä eroa on näillä kahdella ensimmäisellä "korotettu" kohdalla. Olen menossa kesäksi työharjoitteluun, ja toivon pääseväni uudelleen koulutukseen 5.9.
500pv ja laskuri ?
1
259
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei Leena 53v
Kiitos kysymyksestäsi.
Korotettu 100/150 päivää tarkoittaa pitkän työuran perusteella maksettavaa korotettua ansio-osaa, jota voidaan maksaa, jos henkilö on irtisanottu tuotannollis-taloudellisin perustein, hän on ollut palkansaajakassan jäsen ennen työn menettämistä vähintään 5 vuotta ja hänellä on ennen työn menettämistä 20 vuotta eläkevakuutettua työhistoriaa. Vuoden 2009 loppuun mennessä päättyneiden työsuhteiden osalta oli korotettua pitkän työuran perusteella mahdollista saada maksimissaan 150 päivää. Sen sijaan 1.1.2010 ja sen jälkeen päättyneiden työsuhteiden osalta korotettua pitkän työuran perusteella on mahdollista saada maksimissaan 100 päivää.
Jos Sinulle on jo joskus aiemmin maksettu korotettu ansio-osa pitkän työuran perusteella, sitä ei voi saada uudelleen ennen kuin on täyttänyt kaikki kolme ehtoa uudelleen.
Tuo korotettu 200 päivältä sen sijaan tarkoittaa työllistymistä edistävien palvelujen ajalta maksettavaa korotettua ansio-osaa, jota voidaan siis palveluun osallistuvalle maksaa enintään 200 päivältä yhtä ansiopäivärahan 500 päivän enimmäisaikaa kohden.
Muutosturvan ansio-osaa voidaan maksaa myös enintään 200 päivältä yhtä ansiopäivärahan 500 päivän enimmäisaikaa kohden työllistymissuunnitelmaan merkityn palvelun ajalta muutosturvan piiriin kuuluvalle.
Korotusosia ei voida maksaa yhtä aikaa, mutta saman 500 päivän enimmäisaikaa kohden voidaan tietyissä tapauksissa maksaa sekä korotettua pitkän työuran perusteella että toimenpiteen ajalta maksettavaa korotusosaa (korotettu ansio-osa 200 päivältä tai muutosturvan ansio-osa 200 päivältä). Korotettu 200 päivältä ja muutosturvan ansio-osa 200 päivältä ovat toisensa poissulkevia saman 500 päivän enimmäisajan osalta.
Lisätietoa korotusosista seuraavista linkeistä:
http://www.tyj.fi/default.asp?id=217
http://www.tyj.fi/default.asp?id=218
Mikäli haluat kysyä tarkemmin oikeudestasi eri korotusosiin, ota yhteyttä omaan työttömyyskassaasi.
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1408333Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot995729Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1462667Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349