Onko ihan hullua lähteä egyptiin kesäkuussa tai jopa heinäkuussa? Koskaan en ole käynyt mutta ilmeisesti siellä on todella kuuma silloin. Onko liian kuuma?
Ketään kesällä käyneitä? :)
Egypti kesällä?
8
750
Vastaukset
- jabbabubbahubba
Itse olen ollut egyptissä elokuussa viime vuonna ja lämmöt oli siinä 40 asteen paikkeilla tai hieman ylikin. Taisin olla juuri siihen aikaan, kun siellä on kuuminta. Kairossa on sitten tuohon aikaan vieläkin lämpimämpää. Mukavan lämmintä ainakin oli eikä mielestäni mikään liian kuuma ollut ja äkkiä tuohon tottui. Muistaa vaan juoda tarpeeksi. Ainakin noissa punaisen meren rantakohteissa tuulee hieman ja sekin mielestäni viilentää mukavasti.
- hulluako?
Kiitos vastauksesta!
Hurghadaan olisi tarkoitus lähteä pariksi viikoksi. Eiköhän siellä selviä, jos ei muuten, niin vedessä loikoillen kylmän juoman kera :)
- 33
kyllä selviää ihan mukavasti! asun täällä, ja onhan kuuma mutta kyllä se menee ihan kivasti
- 28 x....
Muistakaa sitten vesipulloa korkatessanne sinetti. Jos se puuttuu niin takaisin. Siellä on tapana kerätä turistien tyhjät vesipullot ja täyttää ne kraanavedellä. Tapa on yleinen.
Katsokaa ihmeessä että korkin suojana oleva muovikuori on ehyt. Korkkirenkaan osaavat näppärästi juottaa ennalleen.
Muutoin lillutte aalloilla ja paskavana jää jälkeenne....- hulluako?
heh, onkohan noin :)
Oli maa tai elintarvike mikä tahansa, niin kyllä minä ainakin tarkastan tuotteen olevan ehjä ja käyttämätön ;)
Itse olin viime heinäkuussa kuukauden Hurghadassa ja tais sillon mittari pomppia kuumimpaan aikaan 50 asteeseen asti.
Pärjää kyllä ihan hyvin jos tosissaan vaan muistaa juoda ja etsiskelee päivisin viileitä paikkoja kuten esim. kahviloita.
Ja kuten aikaisemmin sanottiin niin siihen tottuu erittäin äkkiä.
Hauskaa reissua !- Hulluako?
Noniin!
Ensi kuussa mennään! Ihanaa!!
Otan mielelläni vastaan hyviä vinkkejä ja muuta infoa hurghadasta :) 3 viikkoa vielä lähtöön Hurgharaan, odotan jo innolla lähtöä ei minua tuo kuumuus pelota mutta juominen on ihan AO.
Sen verran olen matkoiltani oppinut että ostamme miehen kanssa yhteisen vesipullon kun kuljemme jossain, koska vesi lämpenee todella nopeaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks315308Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si633916Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut313439Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?933221Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää423177- 682641
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1242132En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri542119Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261367- 1801237