Onko ihan hullua lähteä egyptiin kesäkuussa tai jopa heinäkuussa? Koskaan en ole käynyt mutta ilmeisesti siellä on todella kuuma silloin. Onko liian kuuma?
Ketään kesällä käyneitä? :)
Egypti kesällä?
8
726
Vastaukset
- jabbabubbahubba
Itse olen ollut egyptissä elokuussa viime vuonna ja lämmöt oli siinä 40 asteen paikkeilla tai hieman ylikin. Taisin olla juuri siihen aikaan, kun siellä on kuuminta. Kairossa on sitten tuohon aikaan vieläkin lämpimämpää. Mukavan lämmintä ainakin oli eikä mielestäni mikään liian kuuma ollut ja äkkiä tuohon tottui. Muistaa vaan juoda tarpeeksi. Ainakin noissa punaisen meren rantakohteissa tuulee hieman ja sekin mielestäni viilentää mukavasti.
- hulluako?
Kiitos vastauksesta!
Hurghadaan olisi tarkoitus lähteä pariksi viikoksi. Eiköhän siellä selviä, jos ei muuten, niin vedessä loikoillen kylmän juoman kera :)
- 33
kyllä selviää ihan mukavasti! asun täällä, ja onhan kuuma mutta kyllä se menee ihan kivasti
- 28 x....
Muistakaa sitten vesipulloa korkatessanne sinetti. Jos se puuttuu niin takaisin. Siellä on tapana kerätä turistien tyhjät vesipullot ja täyttää ne kraanavedellä. Tapa on yleinen.
Katsokaa ihmeessä että korkin suojana oleva muovikuori on ehyt. Korkkirenkaan osaavat näppärästi juottaa ennalleen.
Muutoin lillutte aalloilla ja paskavana jää jälkeenne....- hulluako?
heh, onkohan noin :)
Oli maa tai elintarvike mikä tahansa, niin kyllä minä ainakin tarkastan tuotteen olevan ehjä ja käyttämätön ;)
Itse olin viime heinäkuussa kuukauden Hurghadassa ja tais sillon mittari pomppia kuumimpaan aikaan 50 asteeseen asti.
Pärjää kyllä ihan hyvin jos tosissaan vaan muistaa juoda ja etsiskelee päivisin viileitä paikkoja kuten esim. kahviloita.
Ja kuten aikaisemmin sanottiin niin siihen tottuu erittäin äkkiä.
Hauskaa reissua !- Hulluako?
Noniin!
Ensi kuussa mennään! Ihanaa!!
Otan mielelläni vastaan hyviä vinkkejä ja muuta infoa hurghadasta :) 3 viikkoa vielä lähtöön Hurgharaan, odotan jo innolla lähtöä ei minua tuo kuumuus pelota mutta juominen on ihan AO.
Sen verran olen matkoiltani oppinut että ostamme miehen kanssa yhteisen vesipullon kun kuljemme jossain, koska vesi lämpenee todella nopeaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän622828Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1202482Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on81752Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi71396En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa571357Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2931279On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711144- 221091
- 791039
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli0970