omaehtoiseen koulutukseen ansiosidonnaisella päivärahalla?

Emppu Epätietoinen

Hei!
Olen muuttamassa 1.8.2011 alkaen toiselle paikkakunnalle, joka on nykyisen työssäkäyntialueeni ulkopuolella ja joudun irtisanoutumaan työstäni nykyisellä asuinpaikkakunnallani. Olisin siis 1.8.2011 alkaen työtön työnhakija uudella paikkakunnalla. Olen kuullut puhuttavan paljon omaehtoisesta kouluttautumisesta ansiosidonnaisella päivärahalla ja haluaisinkin nyt tietää, että olisiko minunkin mahdollista aloittaa opinnot uudella asuinpaikkakunnallani uuden ammatillisen tutkinnon hankkimiseksi ansiosidonnaisen turvin, koska näyttää että ainakaan tällä hetkellä ko. paikkakunnalla ei ole aiempaa koulutusta vastaavaa työtä tarjolla? Saanko karenssin ja miten minun tulisi nyt toimia tästä tilanteesta eteenpäin?

Kiitos vastauksesta jo etukäteen,
toivoo Emppu Epätietoinen

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mellorymel

      Muutto ei pelasta karenssilta, jos ei ole kyse perheenyhdistämisestä ja ole pieniä lapsia.

    • x

      Kauanko koulutus kestää? Maksimissaan voi saada 24 kk.

    • tyokkari

      Hei!

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Muutto toiselle paikkakunnalle ei sinänsä ole pätevä syy erota työstä. Kuitenkin joissakin tilanteissa on katsottu paikkakunnalta muuton olevan pätevä eroamisperuste. Tällöin on yleensä ollut kyse perheellisten henkilöiden muutosta ja suurimmassa osassa syynä muuttoon on ollut se, että aviopuoliso on saanut (vakituisen) työn toiselta paikkakunnalta.

      Jos eroat työstä ilman pätevää syytä tai olet itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, karenssiaika on 90 päivää työsuhteen päättymisestä lukien. Joissakin tilanteissa seurauksena voi olla myös työttömyysetuuden menettäminen toistaiseksi.

      Työttömyysetuudella tuetusta omaehtoisesta opiskelusta löydät tietoa oheisesta linkistä kohdasta ”Olen jäänyt työttömäksi ja haluaisin opiskella. Voinko opiskella työttömyysetuudella?”
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505

      Jos työsuhteesi päättyy, ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänäsi. Lisätietoja työnhakijaksi ilmoittautumisesta
      http://www.esr.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp

      terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe