Mikähän apinaihmisten

faktaa kaipaava

tekemä asia toi perisynnin ja kadotustuomion koko ihmissuvulle?

15

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esiäitimme, esi-isämme kylkiluusta tehty, Eeva puraisi puhuvan käärmeen tarjoamaa taikahedelmää...

      Kuulemma.

    • Oisit tuonkin voinut kysyä ystävällisesti ihan tavallisena kysymyksenä ketään apinaihmiseksi kutsumatta.
      Asiahan on niin että Keisari Konstantinuksella oli vaikeuksia pitää valtava valtakuntansa kasassa ja sit rupesivat ne kristitytkin tappelemaan keskenään uskonkohdista ja tuolloin tuo Keisari lupasi Rooman piispalle että se saisi hallita kristittyä maailmaa jos se saisi rauhan aikaan kristittyjen kesken. Konstantinhan ei kääntynyt kristinuskoon kun vasta kuolinvuoteellaan. No tuolloinen piispa suostui ja Konstantin ja tämä Piispa kutsuivat kaikki uskonnolliset silmää tekevät johtajat suureen kokoukseen jossa päätettiin muutamista opinkohdista ja ne jotka eivät halunneet seurata tuon Piispan (= ensimmäinen Paavi) sekä kokouksessa mukana olleiden tekemiä uskon tunnustuksia julistettiin kerettiläisiksi ja tapettiin Keisarin toimesta.
      Siitä lähtien pidettiin näitä kokouksia aian vähän väliä ja niissä määrättiin mihin tuli uskjoa ja mitkä kirjat pantiin Raamattuun... ja loput tuhottiin niin ihmiset kuin kirjatkin.
      Perisynti on juuri näiden kokousten aikaansaannos. Sitä ei ole Raamatussa. Raamatun m ukaan kadotustuomio tulee vain niille jotka taistelevat Jumalaa vastaan tietoisesti.

      • Termi apinaihminen uppo-outo?


      • a-teisti kirjoitti:

        Termi apinaihminen uppo-outo?

        Eihän luolamiesten aikoihin ollut edes tiedossa mit¨¨an perisyntiä, kun sitä ei vielä oltu ees keksitty!


    • "Perisynti on juuri näiden kokousten aikaansaannos. Sitä ei ole Raamatussa. Raamatun m ukaan kadotustuomio tulee vain niille jotka taistelevat Jumalaa vastaan tietoisesti. "

      Perisynti on turha termi jos puhutaan kristinuskosta. Perisynti ei ketään kadotuksen vie ...

      Synti on se joka vie kadotukseen. Synti on rikkomus Jumalan tahtoa vastaan ja jos halutaan viitata perisyntiin, niin ihmisellä on syntiinlankeemuksen vuoksi vahva - suorastaan läpitunkeva - taipumus tehdä syntiä heti kun hän oppii tunnistamaan hyvän ja pahan. Ihminen valitsee pahan hetikun silmä taikka lain koura välttää. Ja tämän jälkeen hän tarvitsee Kristuksen armoa jotta voisi vapautua tästä synnin taakasta.

      • Joo ja lääketieteen mukaan ihminen alkaa ymmärtää oikean ja väärän eron noin 8v. iässä.


    • vastarantalainen

      En tiedä mitään apinaihmisistä, mutta Jumalan luomalle ihmiselle toi perisynnin Eevan lankeaminen kuuntelemaan Saatanan valheita.Aatamikin maistoi ihan kysymättä, että mistäs puusta otit! Ja tässä ollaan, maa saastuu, meri saastuu ja ruokaa on toisilla liikaa, syövät itsensä sairaaksi, ja loput kuolee ruuan puutteeseen. Itsekkyys rehottaa! What a wonderful world!

    • Maalarismies

      Onko oikein maalata talonsa punaiseksi? Entä jos ei maalakaan punaiseksi onko se sitten syntiä? Asiatha ovat raamatun mukaan joko oikeita tai vääriä.

      Eli voisiko joku kirkon teologi vastata tähän punaisen talon ongelmaan!

    • Kysyt mikä apinaihmisten tekemä asia toi perisynnin ja kadotustuomion koko ihmissuvulle?

      Perisynnillä tarkoitetaan ihmisessä löytyvää pahuutta syntiinlankeemuksen jälkeen. Tällä tarkoitetaan eroa Jumalasta. Syntiinlankeemus tapahtui Raamatun mukaan, kun Aadam ja Eeva rikkoivat Jumalan käskyä vastaan.

      Kadotustuomio kuulostaa tylyltä ja lopulliselta, mutta se on vain osa totuutta. Jumalan armo voi tuoda vapautuksen tästä tuomiosta.

      mono kuoppala
      nuorisotyönohjaaja

      • Rami Bar-Amin

        "Kadotustuomio kuulostaa tylyltä ja lopulliselta, mutta se on vain osa totuutta. Jumalan armo voi tuoda vapautuksen tästä tuomiosta."

        Kuulostaa mafialeffalta. "Tapan sinut, vaimosi, lapsesi ja kaikki läheisesi. Tai jos teette kuten sanon, he voivat säästyä." Joo, onhan siinä valinnanvapautta tuossakin. Vain osatotuus, että mafioso on vähän ikävä jätkä. Sillä on tuo armollinenkin puoli


      • päivityksen tarve

        Miten syntiinlankeemus tapahtui todellisuudessa?

        Jätetään paratiisi, puhuva käärme ja hyvänjapahantiedonpuu sikseen.
        Kerro mitä kirkko opettaa oikeasti tapahtuneen ilman vertauksia.
        Mikähän se Jumalan käsky oli, jota ihminen ensiksi rikkoi, ja millaisissa olosuhteissa?


      • päivityksen tarve kirjoitti:

        Miten syntiinlankeemus tapahtui todellisuudessa?

        Jätetään paratiisi, puhuva käärme ja hyvänjapahantiedonpuu sikseen.
        Kerro mitä kirkko opettaa oikeasti tapahtuneen ilman vertauksia.
        Mikähän se Jumalan käsky oli, jota ihminen ensiksi rikkoi, ja millaisissa olosuhteissa?

        Mielenkiintoinen kysymys. Jumala käski ihmisen lisääntyä... mutta ei voinut jollei söisi omppua puusta, josta syöminen oli kielletty. eli jos Eeva ei olisi syönyt ompusta, ei ihmisiä olisi syntynyt lainkaan.... eikä ihmisestä olisi tullut KUIN JUMALAT (Katso ihminen on tullut sellaiseksi, kuin me Puhujana joku jumala tai Jumala), vaan hän olisi ollut ikuisesti viattomuuden tilasa erottamatta hyvää pahasta. IMHO


      • päivitys...
        nenada kirjoitti:

        Mielenkiintoinen kysymys. Jumala käski ihmisen lisääntyä... mutta ei voinut jollei söisi omppua puusta, josta syöminen oli kielletty. eli jos Eeva ei olisi syönyt ompusta, ei ihmisiä olisi syntynyt lainkaan.... eikä ihmisestä olisi tullut KUIN JUMALAT (Katso ihminen on tullut sellaiseksi, kuin me Puhujana joku jumala tai Jumala), vaan hän olisi ollut ikuisesti viattomuuden tilasa erottamatta hyvää pahasta. IMHO

        Olisiko ihminen myös ollut fyysisesti kuolematon, jollei hän olisi syönyt kielletystä puusta?


      • päivitys... kirjoitti:

        Olisiko ihminen myös ollut fyysisesti kuolematon, jollei hän olisi syönyt kielletystä puusta?

        Ei olisi, koska Jumala karkotti ihmisen Raamatun mukaan juuri siksi, ettei ihminen olisi syönyt myöskin ikuisen elämän puusta.


      • päivitys... kirjoitti:

        Olisiko ihminen myös ollut fyysisesti kuolematon, jollei hän olisi syönyt kielletystä puusta?

        Luulisin niin. Siksi Jumala karkoitti ihmisen jotta ei olisi syönyt sitä ikuisen elämän hedelmää samalla ja elänyt synnissä ikuisuuden. Paratiisin ihminen eli ikuisesti, puusta syönti muutti ruumista lihalliseksi ja kuolevaksi. Eli oikeastaan olemme kiitoksen velkaa Eevalle koska hänellä oli järkeä syödä omppua... Aatami olisi varmaan vain lekotellut paratiisissa... eli jo silloin tarvittiin naista jotta jotakin tapahtuisi! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10471
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      135
      8727
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6047
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4208
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4195
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      62
      2922
    Aihe