Elikkä osaisiko joku antaa vinkkejä, mitä maksaa bazaareissa seuraavat tuotteet, jos osaatte sanoa noin suuntaa antavasti, et millä hinnalla suunnilleen saa, jos tinkiminen on onnistunut:
*T-paidat
*Tuninkat
*hupparit
*laukut
*kengät (lenkkarit)
Itse siis kerran aiemmin käynyt hurghadassa, ja pian suuntaamme sinne taas. Emme viime reissulla käyneet bazaareilla, ja nyt olisi mukava käyä... ja siksi olisi kiva tietää, et mitä edellämainitut tuotteet suunnillee maksavat, jotta mua ei sumuteta iha kuus nolla =)
hintatasosta?
7
399
Vastaukset
Hei!
Oleellistsa on miettiä mitä olet itse ko. tuotteista valmis maksamaan. Mitä sitten jos maksat .paidasta 6 euroa ja joku on saanut saman tuotteen 4 eurolla? Ei mielestäni mitään. Päätä itse minkä arvoisena pidät tuotetta ja pidä sitä ylärajana. Näin et tule huijatuksi.- Matkaaja.
Just noinhan se menee. Maksaa minkä katsoo kohtuulliseksi. Sitä oikeaa hintaa ei olekaan muualla kuin kiinteähintaisissa liikkeissä. Basaareissa tinkiminen on olennainen osa kaupankäyntiä. Kuuluu eteläiseen kauppakulttuuriin. Joten närkästyä ei saa ja kannattaa olla kohtelias ja ystävällinen, sillä jo se pudottaa hintaa kummasti.
- ReisMan
Minun ohjeeni on että lupaa noin 10-20 % pyydetystä hinnasta niin siitä se kaupankäynti alkaa, vaimoni on monesti mennyt lupaamaan puolet pyydetystä hinnasta ja kauppa on syntynyt heti...Olen vähän moitiskellut häntä niistä hulluista tarjouksista ja hän on pyytänyt näytämään millä hinnalla saan, ja olen ostanut samat tavarat suunnilleen puoleen hintaan siittä mitä hän on maksanut.
- ammi73
Ihan totta!!!! suomessakin eri kaupoissa voi sama tuote maksaa ihan eri hinta.
Ja tpaidat on eri laatusia eri paljon puuvilla kun toisessa, jne. mutta jos sanoo etta 5 eurosta tpaidat ja ylospain. hyva laatusia.
hupparit 25 euroa ja ylospain.
tunikat 15 euroa
laukut 20 euroa
lenkkarit 20 euroa.
mutta loytyy halvempiakin.
laita vaikka emaili niin voin kertoa enemmin teille!
[email protected] - markku 299
En tiedä mistä olet nuo hinnat kaivanut, mutta EL DAHARISSA nuo maksaa
Laukut 5-10e
T paidat 2-3e
College takki 5-10e
Lenkkarit 5-10e
Ne maksaa sen verran kun on valmis tinkimään, tyhmät suomalaiset maksaa heti hinnan mikä pyydetään,- Matkaaja.
Jos elehdit ja näytät muutenkin siltä, että juuri tuo sinun on pakko saada, saattaa T-paidan hintapyyntö olla kolmekymmentä euroa - on silloin jotain spesiaaltaatua ja disainia.
Oikea hinta on se, millä kauppias katsoo voivansa sen myydä ja mitä ostaja on valmis siitä maksamaan.
- jkö
T-paidat 2,5-5 €, tunikat 3-15 €, hupparit 5-15€, laukut 10-20€, lenkkarit 5-20€. Riippuu hyvin pitkälti teidän tinkimistaidoista sekä tuotteiden materiaaleista ja laadusta. Hintaan vaikuttaa myös se, onko lasten vai aikuisten vaate. Yhdessä basaarissa sain tingittyä lasten t-paidat 2,5 € mutta aikuisten paidoista maksoin 4€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1704890Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2544482Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat324385Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,124290Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1943510Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis883217Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813139Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993047Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2462870Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432782