Kävin tänään yhdessä mp tapahtumassa ja mieleen painuvinta pyörien jälkeen tuo pukeutuminen. Varsinkin customilla ajavat ovat kuin jotain ryöstöretkeläisiä. Huivi päässä tai kaulassa,Nahkaliivit joissa jotain tunnuksia ja yleensä vielä joku liuhuparta naamassa,Korvikset vanhoilla ukoilla korvissa.
Alkaa itsensä koristelu oleen melkoista monella.. Miksi näin?
Ja mikä hassuinta ite olen vasta 29v enkä ymmärrä tätä nahka/ketju/pääkallo touhua lainkaan.
Raju pukeutuminen
10
392
Vastaukset
- skyhighw
Ei sitä tarttekkaan ymmärtää.
Pukeutumisellaan ihminen viestitää paljon toiselle.
Kaikki ne nahkaliivit, pinssit, kuviot ym. kertoo paljon sille joka niitä osaa lukea.
Ulkopuoliselle ne ei sano mitään.
Eikä tarvitsekkaan. - 1200buell
45v perheen isät yrittää olla jotain "baikkereita". Oon ajanut harrikalla pari kolme kertaa ja täytyy sanoa et en ymmärrä mikä siinä vehkessä on niiiiiiiin kummallista et joku ottaa elämälleen uuden suunnan aivan tyystin. Antaa parran kasvaa ja kaikissa tekstiileissä lukee sen jälkeen hd.
- skyhighway
Jospa se on sen pyörän mielenkiintoisuus.
Aina pikku riski mukana.
Tiedän paljon kavereita jotka haluavat näyttää osaavansa ja selviävänsä vaikka kuinka kinkkisestä tilanteesta. Se antaa itselle jotain, omanarvontuntoa?
Ymmärrän, ettei kaikilla ole samaa intohimoa ja huollotkin tehdään liikkeessä.
Mut on vielä paljon bikereitä, jotka haluaa tuntea pyöränsä läpikotaisin, eivätkä halua että kaikki on helppoa..He haluavat rakentaa pyöränsä aina uudelleen ja persoonallisiksi.
He viihtyvät sitten yhdessä ja tunnistavat toisensa sekä pyörästä , että vaatteista.
Ei kai siinä mitään pahaa ole?
Joskus tuntuu että se on ulkopuolelle jäääneiden vuodatusta tämä mustamaalaaminen.
On vaikea päästä sisäpiiriin jollei ymmärrä vanhan pyörän tekniikasta mitään.
Mutta niinkuin kaikissa harrastuksissa, snobbailusta tulee joskus itsetarkoitus?
http://www.triumph.co.uk/finland/Clothing.aspx
juu niin näyttäävät valmistaavan nahkatakkia, vielä kun tietäis, missä noita myydään täällä...skyhighway kirjoitti:
Katsohan tuosta
http://www.triumph.co.uk/finland/7883.aspxUndergoing essential maintenance
Please come back and visit us in a few days- skyhighway
pelimies-81 kirjoitti:
Undergoing essential maintenance
Please come back and visit us in a few daysNo niinpä olikin.
Joudut odottelemaan muutaman päivän ;)
- ON SE NIIN..
Ajan isolla japsicustomilla ja pidän vanhasta tavasta nahkatakkia päälläni ajossa. Mutta kyllä nämä "helyheikit" ovat hieman mauttomia joskus, vaikkei se minua ihan oikeasti vaivaa. HD-miehet ovat lähes ainoa väki joka kantaa merkkitakkia päällään jopa talvella, aika erikoista. Tulee mieleen, ettei näillä ole muuta elämää.
Ehkä se on niin, että elämänsisältö tulee tuotteesta, joka on maksanut vuoden bruttopalkan, sille täytyy saada katetta kaikin tavoin.
Itse ajelin jonkin aikaa aikoinaan harrikalla ja enkä pitänyt "lukitusta amerikantyylistä" jota olisi "pitänyt" noudattaa.
Ainoa hauska piirre näissä elämäntapapyörissä on mukava ja lupsattava ääni, muttei ainakaan silloisessa -99 malleissa muuta hauskaa ollutkaan. - ei mtn lisättävää
TÄYTTÄ ASIAA^^
- Kyllähän asia on..
niin että jokainen tekee niinkuin haluaa. Pukeutuu ja varustautuu oman makunsa mukaan.
Aloittaja ei osaa päättää näköjään että mitenkä pukeutuu, kun lähtee ajamaan pyörällä?
Eikä ymmärrä yleensäkään mitään?
Onkohan pyörää itsellään ollenkaan?
Hmm, iltaisin nukumaan mennessään ei osaa päättää että pitääkö leukaansa peiton päällä vaiko peiton alla. Kyllä on vaikeaa.
Aloittaja taitaa olla jonkin lahkon kasvatti, kun pelkää näköjään erilaisesti pukeutuvia; erilaisesti ajattelevia jne? Eikä varmaankaan ole saanut äidiltään lupaa tatuointiin tms. Ei ainakaan vaimoltaan.
Mutta:
on hyvä että tällaisia luusereita on olemassa: me kunnon bikerit; merkkiin, malliin katsomatta voimme todeta että meillä menee v**tun hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1718897Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1363283Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve02240- 1702212
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1011856Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741786Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801667- 1391341
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1141047SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,111013