Onko meillä ikäkriisi. Ainakin on

he

monen iän kriisiä on 30-40-50-olisikohan 70v kriisi.Esimerkiksi kun kuljemme linja-autossa,kaikki totisina olevat. Olisi varmaan jotenkin erikoista,jos hymyä olisi. Kyllähän se erikoista olisi, jos melskattaisiin niin kuin espanjassa. Me jäykät Suomalaiset.

8

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merihuisku

      Arvosta jokaista hetkeä, joka sinulla on. JA arvosta sitä vielä enemmän,kun saat jakaa sen jonkun läheisen kanssa.sellaisen,joka on valmis viettämään aikaansa kanssasi..Ehkä meidän olisi useammin ajatella näin.

      • Todella,sen olen nyt todennut,kun mieheni on ollut pari vuorokautta vuodeosatolla ja työt ovat rasittamassa vapaa-aikaani.

        Ikäkriisin voi jokainen tehdä itse,minä en moista ole huomannut.
        Elän tässä ja nyt,eilisen siirrän muistoihin ja huominen tuo taas omat elettävät hetkensä,muistojen pirtaan siirrettävät,niinkuin sen mattokankaan,tuolla tuvanvintissä jota pitäis jaksaa kutoa, rahtunen elämää vielä jäljellä AMA


    • montsku

      Syö hyvin ja kävele sateessa ei tule ryppyjä.

      • eivanhus

        Eihän meillä sitä ole. Se on nuoremilla. Ainakin ovat aina huomauttamassa vahuksista liikenteessä, Vanhus kadonnut ja piiloilee, lehdissä kirjoitellaan.
        Jos joku tahallaan piiloilee, ei hän ole kuin vanha. Vanhus on hoitolaitoksessa, mut vanha mennä huitelee omia menojaan ja tietää suunnan.
        Ikäkriisi on siis nuorien keski-ikäisien pulma, varsinkin toimittajien. Sitten huomaavat luulonsa, kun tänne asti iässä pääsevät.


    • taiteilua on elämä

      On ikäkriisi, olen murheellinen, elämä on takana eikä edessä näytä olevan mitään, lapsenlapsetki jo yli kasikymppisiä, kukaan ei tarvitse mua enään, kuinka tähän vanhuuteen tottuu mä en totu vaikka kuinka yritän.
      Jos kivan paparaisen löytäisin ehkä elämä olis mielekkäämpää, tekemistä ja matkailua varmaan löytyisi. Toisaaltaan sekin on utopiaa, ei yli seitenkymppinen jaksa oikeesti löytää ketään, kyllä meillä on jo toinen jalka haudassa, joskus haaveilu kuiteski on hauskaa.
      Vanhaksi tuleminen ei ole hauskaa.
      Vanheneminen on taidetta.

    • merihuisku

      kaikki nyt ok, kun teen kirjoitus virheitä sain kaiken laisia nälvimisiä,jonka johdosta vaihdan nimim. Milloin olisi pitänyt olla iso kirjain, milloin, pilkku kaikki tuntui olevan kiinni kirjoitu virheistä.Suoranaista nälvimistä.

    • olen vain ihminen

      Älä välitä virheistä, mulla ei ookkaan muuta kuin virheitä, viis veisaan moitteista, meidän ei tarvitse näytellä parempaa kuin olemme, joten kirjoittelen tyylilläni, tärkeintä on asia ja sen ymmärtäminen.
      Harva arvostaa arvostelevaa ihmistä tässä ijässä, ihmisellä täytyy olla suuri tarve näyttää paremmalta kuin toiset, arvostellessaan toisarvoista asiaa, puutteita ja virheitä on meissä jokaisessa.

    • Katleija

      Palstalla pysyminen vaatii suurpiirteisyyttä, huumorintajua, paksunahkaisuutta, pitkämielisyyttä, lyhytvihaisuutta, anteeksiantavaa mieltä, ajoittaista huonomuistisuutta, vilkasta mielikuvitusta. Luetteloa voi jatkaa, jos siltä tuntuu.

      ps. maahan hallitus, please!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2582
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      208
      1919
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1619
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1446
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      199
      1296
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1115
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      897
    Aihe