Oletko vasta valmistunut?

tyokkari

Hei!

Oletko vasta valmistunut, mutta et ole vielä löytänyt töitä? Pohditko jatkokoulutusta? Tutustu työ- ja elinkeinohallinnon sekä Kelan palveluihin seuraavissa osoitteissa:

www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/03_nuoret/index.jsp

www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/120510103701ML?OpenDocument

Terveisin
Kirsi Kelasta, Teppo työkkäristä ja Tiina työttömyyskassasta

3

1358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Mikäli olet jo opiskeluaikanasi liittynyt työttömyyskassaan ja kerryttänyt esimerkiksi kesätöissä työssäoloehtoa, sinulla voi valmistuttuasi olla oikeus ansiosidonnaiseen päivärahaan.

      Löydät lisätietoa ansiopäivärahasta sekä oman työttömyyskassasi yhteystiedot osoitteesta

      www.tyj.fi

      Terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    • bebeto123

      Täytyykö aikuiskoulutuksesta valmistunut toimittaa tutkintotodistus ennen päivärahan saamista?Vai riittääkö pelkkä todistus sekä oppikoulun antama todistus opiskelusta?Vai saako työttömyysturvaa vasta kun on toimittanut virallisen tutkintotodistuksen?Siitä kahta erilaista tietoa.Itselleni sanottiin että ne todistukset käy ja kaikki kunnossa kun kävin työkkärisä.Mutta sitten tulikin kielteinen päätös työkkäristä.Ja en saa päivärahaa ainakaan kesäkuulta.Ei mitään näkyvää syytä ollut.Ainakin raahessa vaaditaan tutkintotodistus,muutta kalajoella sanottiin että ei tarvita.Eli kumpi on oikeassa?

    • Hämmästynyt kulkija

      Onko totta ettei työttömäksi työnhakijaksi voi ilmoittautua jos on opinnot kesken? tilanne siis se, että ammattikoulun linja ei ole päätöksessä ja opiskeluaika on umpeutunut. Rahaa ei ole opintoihin saanut enää aikoihin, juuri tuon opiskeluajan ylittymisen vuoksi. Osaltaan katkesi ja siirtyi intin vuoksi. Työkkärissä sanottu, että pitää itsenäisesti hakea työtä..ei siis saa työttömyysturvaa, koulussa sanottiin, että palaa asiaan syyskussa.. Sossuko ainoa turva?

      Aika hurjaa.., yritä tässä sitten pysyä syrjäytymisen ulkopuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      541
      9102
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      164
      6259
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      377
      5302
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      70
      4788
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4411
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4083
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      186
      3989
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      101
      2056
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      113
      1527
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1076
    Aihe