Todisteita ja tositarinoita?

miten on..

Onko koira uskollinen omistajalleen? Onko olemassa todisteita ja tositarinoita tälläisista koirista?

Onko koirilla tunteita vai onko ne vain vaistoja?

Onko omistajan rakkaus koiraansa vain yksipuolista?

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sonsku

      Hachiko

      • luomuhurtta

        Tunteet ja uskollisuus ovat eri asioita, niin ihmisellä kuin koirallakin.
        Koira on kiintynyt perheeseen, sen tietää jokainen koiransa kanssa asuva. Jopa se pihan perälle häädetty metsästyskoirakin tulee isäntänsä luokse, noin 90 % kutsukerroista, metsässä ollessaan ja tietäessään joutuvansa takaisin vankilaansa. Se on sitä uskollisuutta.
        Koira tuntee ihan varmasti vihaa ja riemua. Siis murisee karvat pystyssä tai haukkuu häntä heiluen.Se suree ja murjottaakin,. sanoipa tiedemiehet mitä tahansa, (nehän tutkivatkin vai koe-eläiminä häkeissään yksinäisyydessä kärsiviä raukkoja, eivät normaaleja perhe-elämää viettäviä koiria.
        Käytä silmiäsi ja aivojasi, havannoi koiria (ja kissoja yms lemmikkejä). Huomaat kyllä niiden mielialan vaihtelut, ja mitä muuta tunteet ovat?


    • Koiran vaisto:
      Puistonpenkillä istui kerran vanha rouva. Normaalisti kävelemme koirani ihmisistä ohi niin kuin niitä ei olisikaan. Tällä kertaa koira veti kohti tuota ihmistä, vaikka istui selkä meihin päin. Ei katsekontaktia tai hymyä mikä olisi ollut tuolle koiralle positiivinen kontakti. No eikun siitä katsomaan mikä on homman nimi: mummolla oli ollut paljon surua lähiperheessä, useampi nuori ihminen sairastunut pysyvästi. Siinä hän sitten istui voimansa ja toivonsa menettäneenä, kaikki maailman surut harteillaan.

      Apuani hän ei tarvinnut, mutta koiran jätin mummon viereen istumaan. Siinä se nökötti seurana puolisen tuntia, ja mummo keräsi voimia. Itse istuin kauempana nurmikolla tuon ajan päivää paistatellen.

      Joskus myöhemmin näimme samaisen rouvan, hän kiitti ajastamme ja myötätunnosta. Siitä eteenpäin hän on jaksanut taas toivoa parempaa.

    • bullipoju

      Huomenna tulee ykköseltä prismadokumentti "mitä eläimet ajattelevat?". Itse ainakin ajattelin katsoa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      70
      7333
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      166
      4349
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      133
      4070
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      55
      3995
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      3827
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      15
      3526
    7. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      62
      3052
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2738
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2302
    10. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2114
    Aihe