mikä siinä hoitoaikojen noudattamisessa on niin vaikeeta?????

joustava hoitaja

eli jos on sovittu lapsen tulevan hoitoon 7-16.00 ja vanhemmat sanoo tän riittävän kun keskustellaan hoitosopimusta tehdessä.
mutta kun arki alkaa tullaan myöhässä ensin 5min. seuraavaksi 10 min. ja kohta puol tuntia myöhässä.
kun vanhemmalle huomautetaan tämä närkästyy ja suuttuu.
ei auta hoitajan perustelut että on omakin elämä ja ehkä menoja tai vieraita tulossa, et pitäis ehkä imuoida vielä tms.
hoitaja kyllä joustaa, mutta ei ilman sopimusta. eli pitää sopia esim. pari päivää aikaisemmin että sopiiko jos sinä päivänä hiukan myöhästytään tms.
mutta ei se vaan onnistu vanhemmilta, ainakaan kaikilta.

jos se johtaja kysyy/tarjoaa teille ylitöitä te ette voi ottaa niitä vastaan jos olette luvanneet hakea lapsen 16.00 ja työt venyy niin että ette ehdi ajoissa hakemaan.
kuvitteletteko te vanhemmat että pph on se joka koustaa ja venyy loputtomiin??
ei ne päiväkodissakaan veny loputtomiin.

16

611

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgpödyg

      No, jospa se vanhempi sattuu olemaan vaikka samanlaisessa työssä kuin sinä, eli ei vain voi lähteä ennen kuin viimeinen lapsi on haettu. Et sinäkään voi paria päivää etukäteen tietää, että perjantaina yhden lapsen äiti ei haekaan lastaan ajoissa pois vaan menee jopa puoli tuntia liian myöhään. Ei kaikista töistä ole mahdollista aina lähteä juuri silloin kun työaika periaatteessa loppuu. Ei se ole sinullekaan mahdollista. Etkä edes pysty ennakoimaan noita tilanteita.

      Minä muuten sovin hoitoajan tunnin myöhäisemmäksi kuin mitä periaatteessa pääsen juuri tuosta syystä, että tiedän välillä olevan mahdottomuus päästä töistä ajallaan lähtemään. Yleensä kuitenkin hain sen tunnin aikaisemmin, koska yleensä pääsin lähtemään ajoissa ja silloin en tietenkään pitänyt lasta turhaan hoidossa pidempään kuin on tarpeen. Eipä sekään auttanut hoitajan valituksiin, vaan aina olisi pitänyt tietää etukäteen, että minä päivänä pääsen asiakkaista ajoissa eroon ja minä päivänä en. Ei sinun työsi ole ainut, jossa sitä ei voi tietää. Ihan yhtä paljon minua ärsyttää, kun päivä venyy eikä sille voi mitään, mutta se on nykypäivän työelämää.

      • jklkjlökölnlkjkölkök

        "Minä muuten sovin hoitoajan tunnin myöhäisemmäksi kuin mitä periaatteessa pääsen juuri tuosta syystä, että tiedän välillä olevan mahdottomuus päästä töistä ajallaan lähtemään."

        Juuri noin pitää tehdä. Hoitoaika merkitään sellaiseksi, että siinä on tarvittavaa venymisen varaa. Jos tulee yllättävää menoa, on puhelimet keksitty. Minä ymmärsin aloittajan kertomuksesta, että kyse on perheestä, jossa lähes päivittäin hoitoaika ylittyy. Tällaiselle perheelle minä ehdotan uuden hoitoaikasopimuksen tekoa, jotta se sovittu aika ei aina ylittyisi.


      • joustava hoitaja

        no joo mun päivä kun välillä venyy jopa 10 tuntiseksi, että silloin on kyllä tosi kiva tietää että pääseekö sinne kampaajalle/lääkäriin tänään sitten sen 16.30 vai ei.
        eli en sano että eikö olisi muitakin aloja joissa ei voi ennakoida, mutta kun vanhempien pitää osata laittaa ne hoitoajat niin että kerkiävät hakemaan.
        jos ei toinen niin toinen.
        mua ei kiinnosta vanhempien työaika, vaan vain se milloin lapsi tulee ja haetaan.


      • Huomenta klo 6.40

        Ainahan sitä selitetään jotain. Entäpä sitten sellaiset perheet, jotka ovat ovella jopa puoli tuntia ennen sovitun ajan alkamista "meillä kun herättiin niin aikaisin ja Paavo-Kaarina halusi jo kovasti tänne tulla"......
        Kyseessä ei ole vanhempien oman työajan venyminen, vaan silkka välinpitämättömyys siitä omasta lapsesta ja lapsen hoitajasta. Hyvin harvoin näissä viivästyksissä/aikaistumisissa on oikeasti kyse vanhemma työstä, vaan aivan itsekkäistä syistä. Vanhemmat eivät halua olla omien lastensa kanssa.


      • Anonyymi
        Huomenta klo 6.40 kirjoitti:

        Ainahan sitä selitetään jotain. Entäpä sitten sellaiset perheet, jotka ovat ovella jopa puoli tuntia ennen sovitun ajan alkamista "meillä kun herättiin niin aikaisin ja Paavo-Kaarina halusi jo kovasti tänne tulla"......
        Kyseessä ei ole vanhempien oman työajan venyminen, vaan silkka välinpitämättömyys siitä omasta lapsesta ja lapsen hoitajasta. Hyvin harvoin näissä viivästyksissä/aikaistumisissa on oikeasti kyse vanhemma työstä, vaan aivan itsekkäistä syistä. Vanhemmat eivät halua olla omien lastensa kanssa.

        Juurikin näin


      • Anonyymi

        Oletpas sinä tyly ihminen toista kohtaan!


      • Anonyymi

        Kyllä meillä päiväkodissa heti muutetaan sopimusta jos huomataan, etteivät vanhemmat noudata sovittua päivittäistä hoitoaikaa. Se on SOPIMUS, joka velvoittaa vanhempia noudattamaan sitä eikä tulla hakemaan miten sattuu. Joku vanhempi saattaa tulla minuutin myöhässä ja on tosi pahoillaan siitä (me ei edes noin pientä ylitystä huomata :) ), mutta joku vanhempi hakee puoli tuntia yli sovitun eikä edes pahoittele. Ja näitä jälkimmäisiä alkaa olla nykyisin paljon. Jos ne toistuu useamman kerran niin silloin sopimusta muutetaan tai sitten vanhemman on haettava lapsi siihen mennessä mikä on alussa sovittu. Tietenkin joskus voi mennä myöhempään kuin on sovittu, MUTTA siitäkin on hyvä mainita lasta tuodessa jos se on jo tiedossa tai sitten SOITTAA puhelimella. So simple is that!


    • no niin, asiaa

      No tämä uusi työaikalaki tekee sen, että esimies tekee meille työvuorolistat ja niitä noudatetaan:) Vanhemma teivä tole esimiehiämme. Todeennäköisesti tulee joku päiväkoti-heittosysteemi tai lastenkotipaika minne ne lapset toimitetaan joita ei ole haettu hoitajan työvuoron aikana. Sehän on vanhempien taholta heitteillejättö, kun eivät hae, eikä hoitaja ole enää töissä.

      • TyöAikaLaki

        Ei se käytännössä muuta asiaa miksikään. Ne vanhemmat jotka eivät ole tähänkään asti välittäneet hakea/tuoda sovittujen aikojen mukaan, eivät tee sitä jatkossakaan. Heille ei merkkaa työvuorolistat mitään. Eikä siitä kuka ne laatii, meidän ovelta lapset edelleen haetaan ja meidän ovelle tuodaan ja jos on tapana olla huolimaton aikojen suhteen, se ei muutu tämän työaikalain kanssa yhtään miksikään.
        Ei kaupungit anna resursseja siihen että 30 min myöhässä olevat viedään taksilla lastenkotiin, ei varmasti.


      • Anonyymi

        Nämäkin asiat vanhemmat ymmärtäisivät vasta mitä se on jos olisivat itse perhepäivähoitajia. Nyt on taas niin helppo huudella kun ei omaa napaa pidemmälle osata ajatella.


    • nuori pph 26 v

      Hei! Aloitin viime keväänä omassa kunnassani määräaikaisena perhepäivähoitajana. Itselläni on kaksi omaa pientä lasta. Työpäiväni yleensä 6.45-16.30 maksimissaan. Merkitsemme vartin tarkkuudella lasten tulo- ja hakuajat päivittäin papereihin ja aamu- sekä ilta-ajasta saamme ylityökorvausta ( varmaankin yleinen maanlaajuinen käytäntö).

      Kunnassamme joutuu olemaan joustava vanhempien jopa jatkuvasti elävien työpäivien suhteen, saisin varmaan kenkää jos valittaisin vartin - puolen tunnin muutoksista joista viestitään saman työpäivän kuluessa ja joskus ei lainkaan. Koen kuitenkin että on aika normaalia, jos työpäivä venähtää eikä niin vain pääsekään hakemaan juuri minuutilleen.

      Mieheni tekee rakennusalalla pitkää päivää, lähtee ennen heräämistäni ja tulee välillä kuuden - seitsemän aikaan kokouksien takia. Tätä tämä nykymaailman meno on, vanhempienkin on revittävä maksimit töissä itsestään, kotona tehtävä kotityöt ja samalla huomioitava hoidossa olleet lapsensa jotka kaipaavat aina eri tavalla vanhempiaan kuin hoitohenkilökuntaa. Ennen kait lieni tilanne sama, nykyään vain kaikilla täytyisi olla sitä "omaa aikaa". Huomattu on, että eivät omien lasten isovanhemmatkaan kovin auliisti omaa loma / viikonloppuaikaansa hoitoapuun tarjoa puhumattakaan joidenkin hoitolasten eläkkeellä olevista mummoista ja papoista. Omana aikanani mummo haki puolipäiväisenä minut ja veljeni päiväkodista. Jopa ala-asteen ensimmäisten luokkien ajan olivat mummo sekä ajoittain työttömänä ollut isäni turvallisina aikuisina koulun jälkeisenä aikana.

      Ikävää, mutta ei oikeasti montaa työtä keksi nimetä joista voisi hypätä tasan klo 16 töistä jos kiireellisiä pieniä juttuja eteen ilmestyy juuri silloin. Aurinkoista kesää toivotellen :) !

      • ihmettelijävaan...

        Niin, sehän on ihan ymmärrettävää, ettei töistä voi minuutilleen lähtea just vaikka neljältä. Siitä ei aloittajakaan vaatinut taikka halunnut. Hän halusi, että lasten hoitoajat eivät ylittyisi. Jos vanhempi tietää, että ei voi taata sitä, että pääsee juuri neljältä töistä lähtemään, niin miksi edes ilmoittaa lasten hoitoaika päättyväksi vvaikka klo 16.30?? Aloittajallakaan ei olisi mitään valittamista, jos vanhemmat tekisivät ne lastensa hoitajatkin sen mukaan, että niissä on sitä joustovaraa. Vanhempien työajat eivät ole ongelma, vaan se että lasten hoitajat pitää tietää ja niiden opitäisi myös toimia. Mikä tässä voi olla niin vaikeaa?


      • ei enää
        ihmettelijävaan... kirjoitti:

        Niin, sehän on ihan ymmärrettävää, ettei töistä voi minuutilleen lähtea just vaikka neljältä. Siitä ei aloittajakaan vaatinut taikka halunnut. Hän halusi, että lasten hoitoajat eivät ylittyisi. Jos vanhempi tietää, että ei voi taata sitä, että pääsee juuri neljältä töistä lähtemään, niin miksi edes ilmoittaa lasten hoitoaika päättyväksi vvaikka klo 16.30?? Aloittajallakaan ei olisi mitään valittamista, jos vanhemmat tekisivät ne lastensa hoitajatkin sen mukaan, että niissä on sitä joustovaraa. Vanhempien työajat eivät ole ongelma, vaan se että lasten hoitajat pitää tietää ja niiden opitäisi myös toimia. Mikä tässä voi olla niin vaikeaa?

        Meillä ei ainakaan saa tehdä mitään "kaikenvaralta" pidennyksiä hoitoaikasopimuksiin, koska oikeat ajat merkataan minuutillleen palkanmaksua varten. Hoitoajat on ilmoitettava tarkasti.

        Vanhemmiläkin on oikeus tietää työvuoronsa tarkastietukäteen, heillä on oikeus saada työvuoronsa etukäteen (muutamaa poikkeusta lukuunottamatta). Vanhemmat voivat pitää työpaikoillaan oikeuksistaan kiinni, eikä heidän tarvitse joustaa. On välinpitämätöntä lastensa hoitajaa kohtaan olla lojaali työnantajlle, mutta ei omille lapsilleen. Pph ei enää jousta. Pidetään vain kiinni oiekuksistamme. Työaika kun loppuu, niin se loppuu. piste.


      • kenen lapset?

        Lasten hoitosopimukset tehdään nimenomaan sen takia, että niitä noudatettaisiin.
        Miksi tehdä sopimuksia jos niistä poiketaan harva se päivä?

        Hoitajat ovat joustaneet ihan liikaa. Toivottavasti tämä uusi työaikalaki korjaa edes vähän asiaa. Meillä ainakin työnantaja sanoi, että nyt on hoitajien opeteltava olemaan tiukkana. Tähän asti on kaikki käynyt, mutta enää ei käy.

        Todelliset syyt ovat asia erikseen, mutta kun niin usein vanhemmat haluavat hoitaa omia asioitaan ensin ja vasta sitten haetaan lapset. Niin sen ei kuulu olla.


      • Minä vaan hoidan lap
        kenen lapset? kirjoitti:

        Lasten hoitosopimukset tehdään nimenomaan sen takia, että niitä noudatettaisiin.
        Miksi tehdä sopimuksia jos niistä poiketaan harva se päivä?

        Hoitajat ovat joustaneet ihan liikaa. Toivottavasti tämä uusi työaikalaki korjaa edes vähän asiaa. Meillä ainakin työnantaja sanoi, että nyt on hoitajien opeteltava olemaan tiukkana. Tähän asti on kaikki käynyt, mutta enää ei käy.

        Todelliset syyt ovat asia erikseen, mutta kun niin usein vanhemmat haluavat hoitaa omia asioitaan ensin ja vasta sitten haetaan lapset. Niin sen ei kuulu olla.

        Mutta kun sotii subjektiivista oikeutta vastaan? Jokaisella on oikeus pitää lastaan hoidossa, eikä kunta/kaupunki/hoitaja voi sanella aikaa. Vanhemmat voivat laittaa uuteen hoitosopimukseen ihan mitä vaan. Laki kieltää ainoastaan yli 10h päivät, muut ovat "suosituksia".
        Minulla on perhe jonka äiti käy kotona nukkumassa oman aamuvuoronsa jälkeen,(isä tuo ja äiti pääsisi hakemaan kahden jälkeen pois), vasta sitten hakee lapset 16.30 ja mitään ei asialle voida, ovat ostaneet kokopäivähoidon lapsilleen. Kauniit puheet lapsen oikudesta olla vanhempansa kanssa kaikuvat kuuroille korville.


    • kenen lapset?

      Jokaisella on oikeus pitää lastaan hoidossa sovittujen hoitoaikojen puitteissa. Ei niin kuin sattuu kulloinkin huvittamaan.

      Kunta voi sanella päiväkotien aukioloajat ja jatkossa myös perhepäivähoitajien työajat. Niin sen pitää ollakin. Kun hoitopaikka menee kiinni niin se menee kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe