Varasijalta lähihoitajan koulutukseen?

tar*a

Minut hyväksyttiin lähihoitajan koulutukseen tokaan hakutoiveeseeni. Olen 6. varasijalla ensimmäiseen hakutoiveeseeni, johon alin koulutukseen hyväksytty pistemäärä oli sama kuin omat kokonaispisteeni!? Nähtävästi siis aika moni on saanut saman verran pisteitä kun kerta jäin varasijalle.

Saamani paikka pitäisi hyväksyä parin viikon sisällä. Mutta en oikeastaan enää halua kakkosvaihtoehtoon. Jos en ota vastaan paikkaa, voinko vielä kuitenkin jonottaa ykkösvaihtoehtoon? Vai voinko ottaa paikan, ja jos vielä paikkoja vapautuu ensimmäisestä koulusta, vaihtaa sinne?

Entä onko ylipäänsä realistista olettaa, että voisin 6. varasijalta päästä haluamaani kouluun? Aloituspaikkoja sinne on 32 ja hakijoita oli reilut 300.

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voit ottaa tarjotun paikan vastaan ja silti vielä jonottaa 1. vaihtoehtoon, josko sieltä vapautuisi paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      53
      7665
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7334
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6849
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      47
      6698
    5. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5700
    6. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      21
      5694
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5455
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3165
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      846
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      808
    Aihe