Budjetti viikon matkalle

Kesälomalle elokuuss

Kertokaahan te, jotka olette käyneet Lontoossa tämän vuoden puolella, paljonko olisi varattava käyttörahaa (kulkeminen, syöminen yms.) / hlö viikon matkalle.
Shoppailurahat ovat sitten erikseen.

5

873

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kavahöylä

      Osta öystercard metrolla ajeluun, on aika halpaa. Esim. 45 punnan kortilla ajelee aika hyvin koko viikon ja saa ajella reilusti. Kortti maksu 5 puntaa ja lataus loput, käyttämättömät saa takas. Syöminen suomen hinnoissa, tietenkin riippuu siitä mitä syödään? Kunnon english breakfast ja fish&chipsit - pääsee jopa halvemmalla kuin suomessa, gourmeet on sit erikseen. Olut on punnan kurssin takia hieman halvempaa kuin meillä, väkevät kaupoissa saman hintasia, pubeissa tai ravintoloissa aivan sika kalliita. Jos röökaa. niin viikon satsi suomesta messiin, rööki tosi kallista. Riippuu paljon siitä mihin rahojaan haluaa kuluttaa, mutta samalla määrällä kuin suomessa pärjää ihan ok.

    • sterling1

      Oluet, viinit ja väkevät ovat muuten Lontoossa ihan tavallisissa ruokakaupoissa aika paljonkin halvempia kuin kotoisessa monopoliyhtiössämme niitä tosiaan saa ruokakaupasta, toisin kuin Suomessa.
      Ruoka on kaupoissa halvempaa kuin Suomessa ja huomattavasti laadukkaampaa ja valikoimat luonnollisesti laajemmat.
      Uskoisin, että £200/henkilö riittää hyvinkin, jos ette syö joka päivä ravintolassa.

      • Hei,

        Me olimme viimeksi Helmkuussa ja olemme käyneet Lontoossa viime vuosina noin kaksi kertaa vuodessa. Meillä on muotoutunut nämä käytännön kuluja aiheuttavat asiat seuraavasti:

        Ostamme aina heti tullessamme viiikon bussi kortin, joka maksaa 17 puntaa plus sitten kortin hinta noin 5 puntaa ellei ole vanhastaan korttia.

        Me olemme viime vuosina käyttäneet melkein vallan niitä kaksikerros busseja, koska olemme huomanneet sen olevan meille käytännöllisintä. Jos haluatte vastaavan metrokortin niin niinkuin tuolla jo sinua neuvottiinkin on sen hinta hiukan kalliimpi, muttei oleellisesti kuitenkaan.

        Ruokailussa selviää suhteeellisen halvalla, ellei halua panostaa gourmeeseen. Yleensä majpaikassa on ainakin continental breakfast ja silläkin selviää aamupäivän.

        Fish and chips-annoksia saa noin kuudella punnalla melkein mistä vain. Ne ovat isoja ja rapean herkullisiakin. Ja tietenkin ah, niin englantilaisia. Myös esim Camden Townissa on kiinalais-japanilais-vietnamilais ruokapöytiä tarjolla kolmesta punnasta viiteen puntaan. Ne ovat nopeita, edullisia ja yllättävän maittavia.

        Lisäksi siellä Camdenissä on myös perunamuusi ja lihapulla linjaakin tai lähes vastaavaa. Kaiken kaikkiaaan päivän syömisistä selviää hyvinkin kymmenellä punnalla.

        English Brekfast on myös ehdoton valinta pääruuaksi jonain iltapäivänä. Sitä myydään kellon ympäri. Sellainen iso annos yleensä maksaa noin kuusi puntaa ja se on ehdottomasti sitten täyttävää pitkäksi aikaa!

        Noita ruokapaikkoja on siellä vähän joka puolella erityisesti siinä Leicester Squaren ja Piccadilly Circuksen alueella tosi paljon. Ja vaikka ollaankin ihan ydinkeskustassa eivät hinnat tuollaisissa ns katupaikoissa ole mitenkään päätähuimaavia.

        Hyvät ja melkoisen laadukkaat pizzat jossain Bella Italia - pizzerioisssa maksavat siinä kahdeksasta punnasta ylöspäin.

        Meidän yksi suosikki italialaisista ruuista puhuttaessa on Spaghetti House. Sillä ketjulla on monia ravintoloita ympäri keskustaa. Heidän ravintoloistaan suosikkipaikkamme on siinä Trafalgar Squaren vieressä St-Martin-in-the-Fields kirkon vieressä. Siellä esimerkiksi todella maukas Spaghetti Bolognese maksaa noin 8 puntaa. Hinta-laatu suhde on siellä kyllä asiakkaan kannalta kohdallaan.

        Kokeilkaa sitten ehdottomasti suklaa pullia. Niitä saa myös ihan ruokakaupoista jos haluaa ottaa esim puisto kävelyille jotain pientä energistä ja herkullista naposteltavaa.

        Me käymme kahvila herkuttelut kokemassa siinä Sohon keskellä legendaarisella Old Compton Streetillä. Siellä kantapaikkamme on leipomo-kahvila nimeltään Paul´s. Siellä saa erilaisia herkullisa leivonnaisia lihaisista sämpylöistä viinereihin ja muihin herkkuihin. Ison teemukin ja hekkujen hinta siellä tietenkin valinnasta riippuen pyörii viiden punnan molemmin puolin.

        Ellette nimenomaan halua panostaa syömisiin niin viikon eli seitsemän päivän reissulla selviätte hyvin noin 150 punnan budjetilla mainitsemissasi kuluissa. Eikä teidän sodellakaan siinä summassa tarvitse venyttää penceä.

        Hyvää matkaa!


    • Elokuun lomalainen

      Kaunis kiitos vastauksistanne!
      Nyt tuli nälkä.........

    • Lomaa odottaessa

      Tultiin juuri viime viikolla Lontoosta tytön kanssa, puntia oli mukana 1100, tuo raha sisäsi myös shoppailut, tosin pääsymaksuja maksoin mastercardilla ja Gordon Ramsayn ravintolalaskun myös, toisaalta ei ajeltu bussilla eikä metroilla vaan taksilla silloin kun kyytiä tarvittiin, syötiin joka päivä ravintolassa, päivällä pubissa/kahvilassa, iltaisin ravintolassa, juomiakin kului kohtuullisesti, eli ei Lontoo mikään kallis paikka ole...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      509
      2390
    2. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      978
    3. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      465
      902
    4. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      40
      868
    5. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      828
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      761
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      705
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      670
    9. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      656
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      573
    Aihe