Omaehtoinen opiskelu työttömyystuella ja valmistuminen
Jos tietää jo etukäteen, ettei pysty valmistumaan määräajassa (lähinnä oppilaitoksen loman takia) - kannattaako hakea opintojen tilapäistä keskeytystä - selvittää opintojen viivästymistä vasta jälkikäteen vai mitä pitäisi tehdä?
Entä näiden eri vaihtoehtojen sanktiot ja seuraamukset?
Entä miten tuo oppilaitoksen loma-aika oikein tulkintaan tilapäisen keskeytyksen osalta?
(Kun joissain työkkärin ohjeissa sanotaan ettei oppilaitoksen loma-aika välttämättä ole pätevä syy?)
- esimerkiksi gradun tarkistushan vie aikaa - gradu pitää jättää tarkistettavaksi jo keväällä, jos mielii valmistua ennen kesää - mutta entä jos tukiaika loppuu vasta esim. elokuussa?
- graduohjaajakaan ei välttämättä ole kesällä tavattavissa - opiskelijalla on kuitenkin oikeus jonkinlaiseen ennakkotarkastukseen - mikä jo arvosanaa ajatellen on tärkeää.
Omaehtoinen opiskelu työttömyystuella ja valmistuminen
3
931
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestä.
Omaehtoisten opiskelujen keskeyttämiseen liittyen sinun kannattaa olla yhteydessä paikalliseen TE-toimistoon.
http://www.mol.fi/mol/fi/05_tyovoimatoimisto/01_yhteystiedot/index.jsp
Aurinkoista kesää.
Terveisin Kirsi Kelasta. - aaaö
Ok.
Eli asiasta ei sitten ilmeisesti ole annettu juuri lisäohjeita - on ilmeisesti niin uusia asia, kun kukaan ei tunnu tietävän juuri mitään - työkkärin palvelunumeroissakaan - toivottavasti ohjeita viranomaisille selvennettäisiin, erityisesti näissä ongelmatapauksissa.
Olisi hyvä, jos asiakas tietäisi/saisi selville omat oikeutensa ennen asiointia omassa työkkärissä
- etenkin kun työvoimaviranomaisilla on aika paljon omaa harkintavaltaa - eikä suoraan sanottuna aina oikein tunnu kansalaisten yhdenvertaisuus toteutuvan - paikkakunnasta ja virkailijoista riippuen.
Työkkärissä asionti ja mahdolliset sanktiot ovat kauhun paikka.
Mutta kiitos kuitenkin vastauksesta. - F&S
Työvoimavirnaomaiset ovat byrokratian ammattilaisia eikä heitä oikein tunnu muu kiinnostavan, että millä tavoin asiat voitaisiin kieltää. Eli tuntevat velvollisuudekseen löytää joka asiasta sellaista, mitä lainsäätäjäkään ei ole osannut ottaa huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204