Tietääkös linuxpeelot mikä tämä on?

Marsalkka P Nelonen.

14

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko tuleva

      alokas nelonen edes koskaan käyttänyt c-kasettia? Eipä taida olla edes nähnyt livenä.

    • Pentti on kakara

      Nyt pitää muistaa, että Pentti Nelonen ei ole koskaan nähnyt c-kasettia, saati sitten käyttänyt sellaista. Kerrottakoon Neloselle tässä vaiheessa, että aikanaan c-kasetti oli samalla lailla tallennusmedia kuin esimerkiksi dvd-levy on nykyisin. Commodore 64:ssa oli c-kasetti kovassa käytössä. Kyllä tuli pojat vingutettua sitä c-kasettia.

      Pentti ei ole ikinä kerennyt näkemään myöskään Commodore 64 konetta koska Penttihän ei ollut syntynytkään vielä sen valtakaudella. Itse pelasin sillä pelejä tyytyväisenä silloin aikanaan.

      Pentti ei varmaan tiennyt sitäkään, että kodeissa oli aikana ennen pc:tä lähes kaikilla c64 ja myöhemmin Amiga. Vallassa oli Amiga OS, joka oli vakaampi, luotettavampi ja paremmin koodattu kuin mikään Windowsin versio koskaan.

      Pentti sinun ei kannata tulla palstalle pätemään asioilla joista et ymmärrä yhtään mitään. Eikä varsinkaan asioilla joita et itse ole koskaan edes nähnyt.

      Käytin c64:ää aikana jona Pentti äitisi oli vielä pikkutyttö. Ei kannata tulla nettiin vittuilemaan itseäsi vuosikymmeniä vanhemmille ihmisille. Käy se vitun yläaste nyt ensin ja kasva muutama vuosi ja tule sitten puhumaan tietokoneista.

      Windows ei ole maailman ensimmäinen eikä paras käyttöjärjestelmä, mutta Pentille se on ainoa siksi, että Pentti ei ole koskaan nähnyt Windowsia edeltäneitä eikä edes Windowsin olemassaolon aikana markkinoille tulleita käyttöjärjestelmiä. Pentin yletön Windows-ylistys kertoo suoraan sen, että Pentti Nelonen on niin nuori, ettei kerennyt näkemään edes Amiga OS:n aikaa.

      Kaiken muun lisäksi Pentti Nelosen vanhemmilta on mennyt kasvatus pahasti vinoon kun lopputulos on netissä jenkki lällätyksiä lateleva poika. Jos Pentti olisi minun lapseni niin olisin antanut joka ainoasta Windows-lällättelystä selkään ja kovaa kunnes Pentti olisi oppinut tavoille. Valitettavasti nykyajan vanhemmat eivät myöskään osaa kasvattaa lapsiaan, kuten Nelosen Pentti todistaa. Ennen vanhaan annettiin selkään kurittomille kakaroille. Pentti Nelosen isän pitäisi huitaista Penttiä nyrkillä kunnolla turpaan ja ottaa Pentiltä se Windows-tietokone pois vähäksi aikaa niin oppii poika tavoille.

      Lastenkasvatuksessa ei suuria salaisuuksia ole. Se on osattava antaa remmiä perseelle kun syytä on ja lujaa silloin niin yleensä kerrasta oppii. Luunapit ja tukkapölly pitäisi palauttaa nekin kunniaan. Nykyvanhemmilla on se vanhemmuus hukassa kun tulee näitä Pentti Nelosia palstoille keulimaan asioilla joista nämä muksut eivät oikeasti ymmärrä yhtään mitään.

      • Frank N Stein

        puhut turhan yleistäen c64:sta ja amigasta. Niitä ei todellakaan ollut lähes kaikilla vaan löytyi Sinclair Spectrumia, Spectravideota (318/328), Oric Atmosta, Amstradia, yms. Amiga kylläkin oli sen ajan windows mikäli puhutaan viruksista.


      • Jaaha, Räyhää on mätetty lapsena kunnolla turpaan. Se selittääkin yhtä sun toista.


      • jotain tähän

        Joskus lapsena tuli käytttyä commodore64 nimistä laitetta. Siinä kylläkin oli lerppuasema c-aseman tilalla


      • Wind-Tiedottaja.

        64:lla aloitin ohjelmoinnin. Basicia sitten assembler. Amiga oli kuin nykyajan Windows. Vuosia edellä tekniikassa. Paula ja Agnus. Paulassa ennenkuulumattomat neljä kanavaa jotka vielä pystyttiin jakamaan kahdeksaan. Soundi tosin "hieman" puuroutui. Agnus oli nykyisten näytönohjainten esi-isä. Nykimätön ruudun vieritys ja ensimmäistä kertaa 3d-objektien pinnoitus tekstuurein ilman prosessorin apua. MC68000 prosessori. Väylä 16 bittinen mutta rekisterit 32 bit. Amigalle oli tosiaan viruksia. Oli myös virustorjuntaohjemia.


      • jep jep
        Wind-Tiedottaja. kirjoitti:

        64:lla aloitin ohjelmoinnin. Basicia sitten assembler. Amiga oli kuin nykyajan Windows. Vuosia edellä tekniikassa. Paula ja Agnus. Paulassa ennenkuulumattomat neljä kanavaa jotka vielä pystyttiin jakamaan kahdeksaan. Soundi tosin "hieman" puuroutui. Agnus oli nykyisten näytönohjainten esi-isä. Nykimätön ruudun vieritys ja ensimmäistä kertaa 3d-objektien pinnoitus tekstuurein ilman prosessorin apua. MC68000 prosessori. Väylä 16 bittinen mutta rekisterit 32 bit. Amigalle oli tosiaan viruksia. Oli myös virustorjuntaohjemia.

        "Amiga oli kuin nykyajan Windows"

        viruksia kuin windowsissa konsanaan.


      • Wind-Tiedottaja.
        jep jep kirjoitti:

        "Amiga oli kuin nykyajan Windows"

        viruksia kuin windowsissa konsanaan.

        Oli suosituin kone siihen aikaan... Siitä virukset.
        Mutta muistaakseni Atari ST musiikki ominaisuuksia pidettiin parempina. Lienee kuitenkin ollut sama äänipiiri? Ehkä kyse oli ohjelmistotarjonnasta.


    • Paremmalla laadulla äänelle Hi-Fi VHS nauhurilla pelkkää ääntä kasetille, mutta tokkopa tiesit tuotakaan! :-D
      Ja nauhat edelleen käytössä tiedontallennukseen...

    • Tuttu esine Commodore VIC 20:ssäni, mutta en Linuxin yhteydessä ole enää tarvinnut. On tuo VIC-20 kasettiasemineen vielä tallessa ja täydessä toimintakunnossa, Made in West Germany.

      On kone reilusti Penttiä vanhempi. : )

    • "marsalkka nelonen" ??

      Aika pahasti nyt kuppa tuntuu jo riivaavan penttiä, ihmisparka ;(

      • Tai siis "nimimerkkiparka, rekisteröitymätön".


      • Marakatti P Nelonen

        Yhyy... ei saa kiusata, tulee tippa silmään


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      6070
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      115
      5643
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5287
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3325
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2859
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2621
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2330
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2160
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1970
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1851
    Aihe