Liberaali papit!

konservatiivi

Miksi teidän on niin vaikea uskoa Jumalan Sana.

Kun aikain merkit näin selvästi toteutuvat silmiemme edessä, kuin juuri nyt tapahtuu.


Toinen Pietarin kirje 3

1. Tämä on jo toinen kirje, jonka minä kirjoitan teille, rakkaani, ja näissä molemmissa minä muistuttamalla herätän teidän puhdasta mieltänne,
2. että muistaisitte niitä sanoja, joita pyhät profeetat ennen ovat puhuneet, ja Herran ja Vapahtajan käskyä, jonka te apostoleiltanne olette saaneet.
3. Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
4. ja sanovat: "Missä on lupaus hänen tulemuksestansa? Sillä onhan siitä asti, kuin isät nukkuivat pois, kaikki pysynyt, niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."
5. Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
6. ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
8. Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".
9. Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
11. Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa,
12. teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!
13. Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu.
14. Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi, rauhassa, hänen edessänsä;
15. ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut;
16. niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.
17. Koska te siis, rakkaani, tämän jo edeltäpäin tiedätte, niin olkaa varuillanne, ettette rietasten eksymyksen mukaansa tempaamina lankeaisi pois omalta lujalta pohjaltanne,
18. ja kasvakaa meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen armossa ja tuntemisessa. Hänen olkoon kunnia sekä nyt että hamaan iankaikkisuuden päivään.

10

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamen.

      pappi Sonja

    • eeeeeeeeiiiiiiiiiiii

      Aloittajalle

      Hih huh hei.

    • Shrink

      Toinen aamen....

      • pertsa2010

        Kolmas aamen


    • esther

      Miksi konservatiiviuskovien on noin mahdotonta tuntea lähimmäisen rakkautta tai osoittaa armoa??? paitsi toisilleen.

      "rakasta vihollistakin"

      • Näin jälleen sataa

        Koska viha toisia kohtaan on helpompaa ja sisällä huutaa MINÄ, MINÄ, MINÄ olen oikeassa ja tulkitsen raamattua oikein. Jeesus puhuu vain minulle.


      • Jumala on rakkaus

        "Miksi konservatiiviuskovien on noin mahdotonta tuntea lähimmäisen rakkautta tai osoittaa armoa??? paitsi toisilleen.

        "rakasta vihollistakin" "


        Aito kristitty ei vihaa. Vihan aika hänen kohdallaan on ohi. Jumalan rakkaus kun täyttää sydämemme, niin ei siihen enää silloin vihaa edes mahdu :))

        Meillä on tehtävä julistaa Jeesuksen rakkauden evankeliumia kaikille luoduille - heteroille ja homoille tasapuolisesti. Jokainen on syntinen ja jokaisen tulee syntinsä tunnustaa ja ottaa pelastus Jeesuksessa vastaan. Tässä on se Jumalan rakkaus. Amen


      • oo
        Näin jälleen sataa kirjoitti:

        Koska viha toisia kohtaan on helpompaa ja sisällä huutaa MINÄ, MINÄ, MINÄ olen oikeassa ja tulkitsen raamattua oikein. Jeesus puhuu vain minulle.

        Liberaalithan just ovat minäänsä ja ihmisyyttään täynnä. Minä ja muut ihmiset, paitsi tietysti konservatiivit, olemme maailman keskipiste ja meidän ihmisyytemme ehdoilla kaiken on mentävä. Jumalaa ei oikein siihen rakoon mahdu, Jeesuksen lunastustyöstä nyt puhumattakaan. Hyvä minä ei tarvitse mitään lunastusta.

        Koska liberaaleille ihmisyys on tärkein, he luulevat konservatiivien olevan samanlaisia, koska eivät ilmeisesti muusta edes tiedä. Sitten he syyttävät konsuja siitä mitä itse ovat.


    • Jos (ja toivottavasti: kun) uskonnolliset arvojohtajat maailmassa haluavat vakuuttaa laumansa ihmisoikeuksien ja oikeudesta ihmisarvoiseen elämään, erilaisuuden, väkivallattomuuden ja rauhan puolesta sen kauemmaksi maailmanloppu mahdollisesti karkaa.

      Äärikonservatiivinen arvomaailma taas maailmanlopulla uhkailun lisäksi pyrkii toteuttamaan sen käytännössä mahdollisimman pikaisesti.

      • Jumalan aika

        "Äärikonservatiivinen arvomaailma taas maailmanlopulla uhkailun lisäksi pyrkii toteuttamaan sen käytännössä mahdollisimman pikaisesti. "

        Kristityn kannalta maailma ei lopu koskaan. Vain ateistit puhuu maailmanlopusta.

        Kristitty tietää, että tämän jälkeen seuraa iankaikkinen elämä, joka ei lopu koskaan. Amen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10822
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6186
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      163
      5507
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      55
      5366
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      69
      4326
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      115
      4246
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3791
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3466
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      77
      3061
    Aihe