järjestelmäkameralla otetuissa kuvissa musta piste

apuapua

eli kun otan kuvan järjestelmäkamerallani esim. pilvistä tai jostakin ns. yksisävyisestä niin näkyy joko tarkka mustapiste tai harmaa laaja musta "pyöreä" piste, olen puhdistanut objektin linssin ja nyt mietin että missä vika voi olla, onko se ihan vain likaa vai jotakin kamerassa , kiitos jos jaksatte vastata.

8

1685

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apu-va!!

      Lika on kennolla. Linssissä olevat pölyt ei näy kuvissa, ellei ne ole euron kolikkoa suurempia.

      • kenno konnako?

        kun tämä on filmikameraosasto, herää kysymys, onko filmikamerassa oikein kenno?


      • kylmä fakta.
        kenno konnako? kirjoitti:

        kun tämä on filmikameraosasto, herää kysymys, onko filmikamerassa oikein kenno?

        Sille on ihan sama mikä osasto tämä on. Kysyjät on yleensä canonisteja jotka ei saa kysymyksiä edes oikealle osastolle.


    • Canonisti minäkin

      Oletko kokeillut useampia objektiiveja? Vaikuttaisi siltä, että objektiivin sisällä on likaa.

    • Tuohon voi olla syynä lika opiskan sisällä tai reikä sulkimessa. Mikäli tulee tuo musta piste useammalla opiskalla silloin voi olla tuo reikä sulkimessa. Canon käytti noissa vanhoissa kameroissa kumikangas verhosuljinta. Tällöin on mahdillista kun kamera on pitkään suunnattuna aurinkoa kohti, että sulkimeen palaa reikä. Tämä on sangen harvinaista, mutta mahdollista.

      • tuliko on irti!?

        mitään kameraa ei siis varmaankaan kannata jättää makaamaan objektiivi suojatta ja suoraan aurinkoon päin. voiko sytyttää tulipalon?


      • tuliko on irti!? kirjoitti:

        mitään kameraa ei siis varmaankaan kannata jättää makaamaan objektiivi suojatta ja suoraan aurinkoon päin. voiko sytyttää tulipalon?

        Ei sentään tulopaloa. Tuo reiän t. pikemminkin kuplan syntyminen oli mahdollista vain niissä kameroissa missä peili oli voitiin nostaa ylös. Mikäli peili oli alhaalla tuota ei tietenkään ollut mahdollista mitenkään tapahtua. Se sulkimeen tullut kupru saattoi tehdä naarmun filmiin, joka näkyi mustana pisteenä. Tuota peilin ylös nostoa jotkut käyttivät, kun kuvasivat vitkalla eli tietyn ajan päästä tapahtuvalla laukaisulla. Tällöin etsimestä tullut valo ei haitannut. Kuvauksen jälkeen se peili piti palauttaa siitä vivusta normaali asentoon, jolloin se laskeutui alas. Mikäli tuo unohtui edellä kerrottu oli mahdollista.


    • Johnnymale

      digikuvassa musta piste: roska kennolla
      filmikameran negatiivissä musta piste, roska negatiivillä ennen kuvanottoa.
      negatiivistä tehdyssä paperikuvassa VALKOINEN piste. Roska negatiivillä.

      Filmikamerassa tosiaan se hyvä puoli että seuraavassa filmissä roskaa ei luultavasti enää ole, eli asialle ei tarvitse tehdä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1552
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      73
      954
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      839
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      754
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      259
      715
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      43
      680
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      593
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      74
      587
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      52
      576
    Aihe