Split-Plitvica-Dubrovnik

2viikkoa

Pariksi viikoksi Kroatiaan autoilemaan. Näkemistä tuntuu olevan vain niin paljon ettei tiedä mistä aloittaisi. Emme siis ole aiemmin käyneet Kroatiassa joten kaikki on uutta. Lentoja emme ole vielä varanneet, mutta todennäköisesti suuntaisimme Splitiin, koska yksi pääkohde on Plitvica järvet, jonne tehtäisiin parin päivän retki. Joten tuo Split tuntuisi järkevimmältä ajatellen tuota Plitvican retkeä. Onko jollain parempaa ehdotusta? Muutoin tarkoitus olisi keskittyä Splitin ja Dubrovikin alueisiin. Lohkaisemmeko liian ison palan kakkua jos yritämme kiertää nuo kaikki? Ei olisi kuitenkaan tarkoitus treenata pelkästään pehvalihaksia autossa istumalla vaan rentoutua ja viettää myös rantalomaa.

Olenko ymmärtäny oikein, että Splitistä Dubrovnikiin tai toisin päin ei pääse kuin lautalla saarien kautta? Miten lauttaliikenne saarten välillä ja autolla kulkien toimii? Pitääkö liput lautalle varata etukäteen vai onko lautoilla yleensä hyvin tilaa? Ja vielä tuosta Plitvicasta. Googlen mukaan matkaa sinne Splitistä on reilut 250 km mutta millaista tietä ja taittuuko matka kolmessa tunnissa, kuten google map ilmoittaa?

Vinkkejä myös reitistä Split-Dubrovnik, missä kannattaa käydä ja mitä jättää väliin.

Kiitos paljon jo etukäteen...

8

3698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Splitin ja Dubrovnikin välillä kulkee useita bussivuoroja päivittäin, ja ehdottaisinkin, että lennätte Dubrovnikiin ja Splitistä pois (Blue1). Kahdessa viikossa ehditte tutkia monta mukavaa kohdetta tuolta väliltä, joko Dalmatian rannikolta tai saaristosta.
      Lauttaliikennettä kannattaa tutkia Jadrolinijan sivuilta, se on edullisin ja toimiva, valtion omistama yhtiö.
      Ota yhteyttä, jos haluat lisää vinkkejä!
      [email protected]

    • 2viikkoa

      Onko saarten välillä sitten hankala liikkua autolla?Kun ehdotit paikallisbusseja. Onko saarten väliset lautat isoja matkustajalaivoja vai enemmänkin Lossi-tyyppisiä auto sisään - auto ulos vai miten lauttaliikenne auton kanssa sujuu? Meneekö lautat saarelta toiselle vai onko Splitin ja Dubrovnikin välillä suorayhteys? Jostain olin katsovinani jonkin aikataulun niin tuolle välillä saa varata aikaa koko päivän, mutta en muista oliko se suorayhteys vai poikkesiko lautta välillä muissa satamissa.

      Onko tuohon mielestäsi jokin erityinen syy, että olisi järkevintä lentää ensin Dubrovnikiin ja sieltä Splitiin? Itse ajattelin että loman alussa on ehkä enemmän virtaa kiertää ja katsella paikkoja (mm. tuo Plitvica) kun taas loppupomaksi voisi levähtää muutamaksi päiväksi jonnekin Dubrovnikin alueen pienistä rantapoukamista.....tällainen mielikuva minulla on. =)

    • Vanerivanessa

      Splitin ja Dubrovnikin väli on noin 220 km ja kestää autolla noin nelisen tuntia ajaa tuo väli, tuntuu pitkältä ajalta, vai mitä ? mutta tie on " vanha rantatie " hidas ajaa, mutta ne maisemat ! Jos sattuu satamaan ( ukkossateet ) niin varovaisuutta rantatiellä se on sateella todella liukas !

      Saarien välillä on helppo sukkuloida autolautoilla, ja hyvin sujuu. Osa lautoista on vähän jo rähjääntyneitä haisevia purkkeja, siis ovat autolauttoja, ei mitään matkustajalauttoja, pienemmistä voisi sanoa, että ovat melkeinpä losseja.
      Paikalliset matkatoimistot myyvät risteilytyyppisiä saarikierroksia, yleensä Dubrovnikista lähteviä, ja silloin voi olla jo parempi paatti kyseessä.
      Autolautoilla komento on kovaäänistä ja usein ärhäkästä kun ulkomaalaiset autoturistit valloittavat autolautat, heinä-elokuussa lautat ajavat tiheään tahtiin, henkilökunta on silloin kovilla.

      Tuolla toisessa ketjussa kysyt Dubrovnikista Splitiin päin mentäessä saarta josta on siltayhteys mantereelle ??!! Tarkoitatko Peljesacin niemimaata, joka on noin 65 km pitkä ja 7 km leveä niemimaa, Peljesacin niemimaa työntyy kohti Korculan saarta. Mielestäni vain Krk ja Pag ovat siltojen kautta yhteydessä mantereeseen Krk Kvarnerin alueeseen , ja Pag Pohjoiseen Dalmatiaan. Tosin Primosten on ollut alunperin saari mutta nyt siltä yhdistää sen mantereeseen. Primosten on käymisen arvoinen, pieni alle 2000 asukkaan kaupunki, kaupunkia ympäröi muuri, ja kannattaa jaloitella kiertämällä kaupunki, katu kulkee muurin viertä pitkin, ja taas ne maisemat !!

      Jadrolinijalla ei mielestäni ole suoraa yhteyttä väliillä Dubrovnik -Split ?! mutta niinkuin totesit siitä pääsee kyllä esim. Split - Hvar- Korcula -ja lautta Korculalta Peljesacin niemimaalle.

      • 2viikkoa

        Se vielä piti kysymäni, että voiko lautalle kuin lautalle viedä auton vai onko osa linjoista pelkästään sellaisia jotka ovat matkustajaliikenteessä?


    • 2viikkoa

      Kiitos vastauksesta. Ilmeisesti tarkoitin juurikin tuota Peljesacin niemimaata, kun tarkemmin tutkailin karttaa. =) Jos mantereen kautta haluaa ajaa Splitistä Dubrovnikiin niin Plocen kohdalta täytyy mennä lauttaan ja rantautuminen tapahtuu Trpanjin kohdalla. Ymmärsinkö oikein?

      Lautoista vielä, niin pystyykö lipun ostamaan ennakkoon esim. jo silloin kun ostaa meno lipun saarelle niin samaan aikaan ostaisi paluulipun. Välttyykö tällöin jonottamiselta vai onko sama ostaako lipun silloin kun on lauttaan menossa?

    • Croa

      Olin viime viikolla juuri tuolla Plitvicassa. Väittäisin, että yksi päivä puistossa riittää, itseasiassa kiersimme sen neljässä tunnissa reittiä C. Näimme kaiken näkemisen arvoisen. Paikka on kieltämättä erikoinen, mutta puolen tunnin kävelyn jälkeen se alkaa kaikki näyttää samalta, hienolta kylläkin.

      Väkeä on paljon. Jos mahdollista, mene aamulla klo seitsemän, silloin väljempää.

      Kävimme myös lähistöllä jokikajakkireissulla. Todella mukava reissu. 3-4h joella, melomista, uintia kristallinkirkkaassa vedessä, hyppyjä laguuneihin. Itse olen aikuinen, mutta sopii lapsille 6v ja ylöspäin. Päälle ruoka hotellilla ja grillattua lihaa olisi meidän kahden hengen annoksesta riittänyt koko viidelle hlölle. Päälle vielä oppaiden ottamat valokuvat reissusta CD:llä. Tämä kaikki 500kunaa (n35€)/hlö.

      Plitvican lähellä on Slunj ja siellä Rastoke käymisen arvoinen sekin.

      Splitistä ei aja kolmessa tunnissa Plitvicaan....

    • 2viikkoa

      Tuo jokikajakkiretki kuulostaa mielenkiintoiselta. Mistä keksitte tuon retken? Pitääkö varata etukäteen vai miten tuollaisen kajakkireissun voi tehdä. Kiitos vielä hyvisstä vinkeistä.

    • Croa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      282
      3512
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2527
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2120
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1963
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1862
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1640
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      126
      1463
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1193
    9. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1141
    10. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      62
      1125
    Aihe