Orlandon teemapuistot

Matkaajat

Ollaan lähdössä syksyllä Orlandoon ja tarkoitus pyhittää koko reissu teemapuistoille. Ajatuksena käydä Harry Potter-maailma, Universalin Studiot, Disneyn Kiingdom ja Disneyn Hollywood Studiot. Vinkkejä ja neuvoja?

3

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irmeli1969

      Muistakaa varata tarpeeksi aikaa per puisto. Yhdessä päivässä ei välttämättä näe/koe kaikkea mitä haluaisi, sillä puistot ovat siellä suuria! Mikäli puistoissa paljon ihmisiä kannattaa ostaa fastpass:t joilla pääsee max. 15 min jonotuksella. (Universal Studioilla joinakin hiljaisimpina päivinä fastpass:t on halvempia. Kannattaa katsoa niiden sivuilta.)
      Älkääkä unohtako Sea World:ä. Aivan mahtava paikka, jossa mahtavia esityksiä.
      Kennedy Space Center on myös lyhyehkön ajomatkan päässä. Melko ainutlaatuinen kokemus sekin paikka. Tosin yksi päivä siellä ei millään tahdo riittää kaiken näkemiseen.
      Orlandossa on myös Ripley , Wonder Works, huvipuistoja, vesipuistoja ja Titanic näyttely jotka ihan mukavia puolen päivän paikkoja.

    • löö

      Hei!

      Harry Potter on vain yksi osa Universal Studioita, Universal Studiotkin jakaantuu kahteen puistoon, toinen on Island of Adventure. SIellä on kokonaisuudessaan hurjemmat ajelut. Puistot sijaitsevat lähekkäin, jos ottaa sellaisen lipun, että voi käydä molemmissa niin siten voi tehdä. Muutoin kuitenkin 1 päivä/puisto on hyvä suunnitelma. Disney puistot ovat toisistaan poikkeavia, Magic Kingdom on ihana, myös pienille lapsille sopiva, Hollywood studiot taas isommille sopiva. Animal Kingdomissa näkee eläimiä, joskin siellä on rajuin laite koko Disneyssä Expedition Everest. Epcot center on oma suosikkini.

      Joka puistossa maksaa parkkeeraus n 12 taalaa/päivä. Fastpass -ajelut ovat suosituimpia, kun ottaa fastpassin, pääsee nopeampaa jonoa pitkin. Universal Studioilla muistaakseni piti maksaa erityinen lisämaksu, jos halusi nopeampaaan jonoon.

      Me olemme käyneet monta kertaa Orlandossa, ja taas on matka tilattu.

      Hyvää matkaa vaan teille!

    • MT01

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5059
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4061
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      75
      3625
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2483
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      77
      2167
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe