Saako Phuketista enää siedettävää lomakohdetta ?

+oma vaikutus siihen

Tässä näemme erään matkatoimiston asiakkailleen lähettämän kyselyn kysymyksen ja tulevan trendin ympäristön kehittämiseen lomakohteessa.
Esim. Thaimaan gibbonejen suojelu (c) tai seksiturismi (d). Tällainen kestävän kehityksen turismi on tulossa muotiin.
Ja jos Thaimaa ei kykene vastaamaan siihen omalta osaltaan, saattaa olla, että porukka lentää Thaimaan kautta vastedes edistyksellisempiin lomakohteisiin.
Myös selväksi tulee, ettei omatoimimatkailu ja paikallisten hotellejen/ravinto-
loiden/palvelujen käyttäminen tarkoita vastuunkantamista paremmasta ympä-
ristöstä, mihin taas valmismatkiojen matkatoimistot sitoutuu;


7) Kuinka tärkeää sinulle on, että matkanjärjestäjä: *


a) Aiheuttaa lennoillaan mahdollisimman vähän hiilidioksidi- ja muita ilmastopäästöjä *
b) Omistaa ja käyttää ympäristösertifioituja hotelleja *
c) Toimii lomakohteissa uhanalaisten kasvi- ja eläinlajien ja ekosysteemien suojelemisen hyväksi *
d) Toimii lomakohteissa sosiaalisten ja yhteiskunnallisten epäkohtien torjumiseksi *
e) Tiedottaa matkailun ja toimintansa ympäristövaikutuksista. *

35

1942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lizglx özk tzxök ö

      Kestavää kehitystä ei saa ilman viagraa. Mitähän v**ua nää viherpiipertäjät täälkin sivulla tekee?

    • ht
    • vietnam ?

      Kävin Phuketissa eka kerran -93 ja silloin ei paljon turisteja ollut.kamala-beachillä oli yksi pahanen ruokala josta oluet saatiin kun mopoajelulla oltiin.seuraavan kerran kävin 2005 ja ero oli kyllä huima.Aika kanariameininkiä jo silloin.

      • Pattaja oli

        vuonna -93 kuten Phuketin Patong Beach nyt.

        En edes uskalla ajatella, millainen Pattaja on nykyään.

        Maailmanlopun meininkiä varmaankin.

        Mutta onhan se hyvä, että sellaisetkin suomipojat, joita suomalaiset naiset tuntuvat vihaavan, saavat välillä irrotella.

        Kaikilla kun on oikeus elää...ja femakot voivat vihata rauhassa ja harrastaa muslimejaan. Viha on tuhoava voima, kuten islamkin.


      • kaikki muuttuu
        Pattaja oli kirjoitti:

        vuonna -93 kuten Phuketin Patong Beach nyt.

        En edes uskalla ajatella, millainen Pattaja on nykyään.

        Maailmanlopun meininkiä varmaankin.

        Mutta onhan se hyvä, että sellaisetkin suomipojat, joita suomalaiset naiset tuntuvat vihaavan, saavat välillä irrotella.

        Kaikilla kun on oikeus elää...ja femakot voivat vihata rauhassa ja harrastaa muslimejaan. Viha on tuhoava voima, kuten islamkin.

        Tässä tapauksessa ei parempaan suuntaan.


      • Eka matka Pattayalle
        Pattaja oli kirjoitti:

        vuonna -93 kuten Phuketin Patong Beach nyt.

        En edes uskalla ajatella, millainen Pattaja on nykyään.

        Maailmanlopun meininkiä varmaankin.

        Mutta onhan se hyvä, että sellaisetkin suomipojat, joita suomalaiset naiset tuntuvat vihaavan, saavat välillä irrotella.

        Kaikilla kun on oikeus elää...ja femakot voivat vihata rauhassa ja harrastaa muslimejaan. Viha on tuhoava voima, kuten islamkin.

        Minä tein ensimmäisen matkan Pattayalle vuonna 1981 Pattaya on kasvanut (esim jomtien beach) ja SIISTYITYNYT huomattavasti noista ajoista. Pattaya on jopa siistimpi ja HUOMATTAVASTI edullisempikin kuin Patong. Phuketissa voi käydä välillä kääntymässä.


      • askjhkjaqs

        Käsittämätön on kuitenkin sun mielenkiintosi Phukettia ja yleensäkin Thaimaata kohtaan..Hulluuttako??


      • Amalia on hullu

        JA TÄÄLLÄ SINÄ OLET JO YRITTÄNYT VAIKUTTA SIIHEN JO LIKI KUUSI VUOTTA,ONNISTUMATTA SIINÄ.....


      • tottakai kannattaa

        Silloin ei lomakohde voikaan olla Thaimaa. Mutta esim. Malesia tai eksoottinen
        mahtava Intia.


    • vastaus aloittajalle

      Ketju on pitkä, mutta vastaanpa aloittajalle;
      EI SAA, koska Thaimaa ei satsaa prostituutionsa siivoamiseen.

      • kohteet vaihtuu

        Kaveriporukoista yksi porukka porhaltaa nyt taikkulan läpi tutustuakseen Vietnamiin ja toinen porukka Kambodshaan. Niin se meneen.


    • aittooidi notih

      Vastaukseni:

      a) Ei mitään merkitystä (ei matkanjärjestäjän tehtävä, lentokoneiden valmistajien tehtävä on tehdä mahdollisimman vähän kuluttavat koneet)
      b) Ei mitään merkitystä (nämä "sertifioinnin" antajat ainoastaan rikastuvat, muuta ei tapahdu. Nämä kaikki "sertifikaatit" ovat koko maailmassa vain yksi suuri kusetus ja rahasampo)
      c) Ei mitään merkitystä (matkanjärjestäjän ydintehtävä on järjestää lomamatkoja)
      d) Ei mitään merkitystä (matkustamalla ko. maahan viet rahaa ja samalla tuet sen turismilla elävää kansanosaa ja näin torjut ko. epäkohtia)
      e) Ei mitään merkitystä (tähän ei ole olemassa luotettavia mittareita, toisinsanoen euroilla saa mieleisiään tilastoja ja raportteja)

      Kuten itsekin sanoit "kestävän kehityksen" turismi on tulossa muotiin. Sana muoti kertoo jo kaiken oleellisen siitä ja sen todellisesta luonteesta. Reissailen omatoimisesti tai muuten edelleenkin Phuketissa ja missä ikinä haluan, täysin puhtain omatunnoin. Turha yrittää syyllistää ja vaikuttaa, ei onnistu.

      • hyvä alku vähäinenki

        Nyt jo näkyy merkkejä, että lomakohteet on eriytymässä naisten ja miesten
        lomakohteisiin. Naisia miellyttää Gambia , Turkki ja välimeren maat, miehet menee kärsät suorina Thaimaahan, Vietnamiin ja Filippiineille.
        Tällainen turismihan ei kannata pitkällä tähtäimellä. Missä sitten lieneekin sen syyt. Kohteessa itsessään lähinnä.


    • vastaus aloittajalle

      Ei saa. Kuten ei koko taikkulasta muutenkaan.

    • ei niiiin

    Ketjusta on poistettu 62 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      32
      5125
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4101
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3686
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2728
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      158
      2534
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2388
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2199
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2195
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1705
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1548
    Aihe