Kreikan tukipaketti kaatunee

lukuja

koska nyt muutkin valtiot taitavat vaatia vakuuksia.
Olen erittäin tyytyväinen ratkaisuun, täytyy myöntää.
Vastuuta voi jakaa mutta ei sitä tulisi kokonaan muille syytää.
Tämä meillekin opiksi kun ajatellaan omaa velkaamme ja sitä miten isoksi annamme sen paisua. Toivottavasti meillä hallitaan paremmin asiat kun säästöjä suunnitellaan, sillä se on selvää, että on kovin ratkaisevaa juuri se mistä säästetään, tulevaisuutemme kannalta pitkällä tähtäimellä.

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylivirkailija

      Samaa mieltä, Kreikan paketti saa kaatua. Vain sijoittajat, pankkirit ja pankinjohtajat sekä Kreikka kärsivät. Eivät muut. On pelkkää propagandaa, että Suomen pankit tai työpaikat kaatuvat. Eivät kaadu. Työpaikat säilyvät. Euroopan pankit saavatkin kaatua, rahoitussysteemi on korruptoitunut ja mätä. Systeemi pitääkin uudistaa.

    • muuan akka

      Juuri tänään A-studiossa Tv-toimittaja Kreikassa sanoi kreikkalaisten tehneen veronkierrosta taidetta ja niinpä kierron tuloksena valtiolta jää saamatta 30 miljardia euroa.

      Että vielä kehtaavat lakkoilla ja mieltänsä osoittaa. Mielestäni ei minkäänlaista tukea ennen kuin tuo veronkierto on saatu tukittua ja kaikki vuotavat paikat tutkittua.

      Kyllä minä toisaalta ymmärrän tuon Halla-ahon kirjoituksen noista panssarivaunuista. Kyllähän se ottaa päähän tuo joutava kansannousu, kun kaikki tietää mikä maassa on tilanne. Ei varmaan maan talous pääse kohentumaan ainaisella lakkoilulla.

      En kannata persuja enkä Halla-ahon aatteita ja mielipiteitä arvosta yleensä.

      • Arvoisa Rouva,

        ei siellä osoiteta mieltä Suomea vastaan. Vaan maan rahamiehiä jotka ovat veronkierron takana. Kreikan rikkaat ovat piilottaneet rahansa Sveitsiin, liputtaneet tankkerilaivastonsa Bahamalle jne. Urpilainen jo ajat sitten sopi vakuuksista Kreikan kanssa mutta tuilla elävät EU-maat Viron johdolla aloittivat kampanjan EU-lainojen takauksia vastaan. Etkö sinäkin osoittasi mieltä jos palkkasi puolitettaisiin jotta Peter Fryckman ja Kari Uoti saisivat säilyttää elintasonsa.


    • kuka kokeilisi?

      En ole koskaan kuullut että asuntolainaa hakeva vaatisi pankinjohtajaa maksamaan lainanhakijalle vakuusvaatimuksista. Mitähän tapahtuisi jos ihan vakavalla naamalla esittäisi pankijohtajalle moisen esityksen? Taitaisi laina jäädä saamatta.

      • ulof

        kreikan anodikset ja zorbas kiriakikset ei ole tehneet päivääkään töitä,huijanneet eläkkeitä.ulos eu hommista pellenretaleet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      131
      4491
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      80
      3250
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      102
      1530
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1385
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      96
      907
    6. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      79
      794
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      762
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      710
    9. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      112
      699
    10. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      42
      618
    Aihe