Säikähdys

Rakenneaineet

Äsken YLE.n klo 15.00 tv. 1 uutisissa kerrottiin Ranskassa olleen räjähdyksen ydinvoimalan käytetyn polttoaineen varastossa olleen tulipalon jälkiseurauksena.Toimittaja Raine Tiessalo kertoi suorassa lähetyksessä ettei säteilyvaaraa ehkä olekaan,vaikka aluksi pelättiin pahinta.Minkälainen on varasto jossa voi syttyä tulipalo ja jossa polttoaineita säilytetään?

17

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei säteilyä

      eikä kyseessä ollut ydinvoimala vaan käytetyn polttoaineen käsittelylaitos.Voimala on kyseiseltä paikalta suljettu jo 1984.

      • Sulatusuuni

        räjähti.Mitä hemmettiä! Mitä siellä sulatetaan ja onko jonkin sulattamiselle tuollainen käsittelylaitos oikea paikka? Odotellan vaan oikeaa tietoa,eikä lähdetä otaksumaan.


      • gdfgasd
        Sulatusuuni kirjoitti:

        räjähti.Mitä hemmettiä! Mitä siellä sulatetaan ja onko jonkin sulattamiselle tuollainen käsittelylaitos oikea paikka? Odotellan vaan oikeaa tietoa,eikä lähdetä otaksumaan.

        Häh, missä se sulattaminen sitten pitäisi tehdä jos ei ydinjätteen käsittelylaitoksessa? Se on nimenomaan osa sitä prosessia


      • Marcoule, Ranska. Plutoniumia.

        Tiiviistä verkkoluettelosta "RAUHANOMAISET ATOMIT ?"


        " * Yli 200 tonnia, eli 80 %, maailman separoidusta siviilikäytöstä peräisin olevasta plutoniumista varastoidaan 4 paikkakunnalla Euroopassa ja Venäjällä.

        Ranska: La Hague ja Marcoule 64.2 tonnia

        Englanti: Sellafield 102.3 tonnia

        Venäjä: Mayak 40 tonnia"

        http://sydaby.eget.net/kil/klotzer2.htm


      • Metalliosat
        gdfgasd kirjoitti:

        Häh, missä se sulattaminen sitten pitäisi tehdä jos ei ydinjätteen käsittelylaitoksessa? Se on nimenomaan osa sitä prosessia

        jotka ovat lievästi säteileviä? Eri viestimet kertoo nähtävästi eri lähteistä tulevia tietoa tai "tietoja"


    • Propagandaa

      On iät ja ajat sanottu ettei länsimaissa voi tapahtua ydinonnettomuutta.

      Ja Ranska kai on länsimaa, ihan kuin Japanikin? ;)

      • Tapahtuiko siellä

        ydinonnettomuus ?? Uutisissa ei sitä kerrottukaan.


      • Tapahtuiko siellä kirjoitti:

        ydinonnettomuus ?? Uutisissa ei sitä kerrottukaan.

        Ydinonnettomuus. Tuki ydinvoimalle kasvaa vähän.

        "Tapahtuiko siellä
        ydinonnettomuus ??"

        Toistaiseksi parasta olla varovainen... ydinlaitoksessa tapahtunut onnettomuus ei välttämättä ole ydinonnettpmuus. Ollakseen ydinonnettomuus, onnettomuuden täytyy olla jotenkin ydinturvallisuutta vaarantava. Tuskin työntekijäkään säteilyyn kuoli. Aika näyttää, ei kannata hötkyillä.

        Ainakin Rannskan valtio joutuu taas lisäämä'n tukea ydinvoiman tuotannolle. Ranskassa ydinvoima on kuin valtio valtiossa.


      • Tapahtui

    • zzyyzz

      Ei se ollut mikään ydinonnettomuus vaan teollisuusonnettomuus. Ilmeisesti sulatettavan metallin joukkoon oli päässyt vettä ja kun yhdistelmää sulatettiin niin tapahtui tietenkin räjähdys.
      Taas kerran nähdään miten virheet, GP ja muut hörhöt yrittävät tietenkin hyödyntää tätäkin onnettomuutta oman propagandansa levittämiseen.

    • swetsd

      Uusien tietojen mukaan räjähdys ei sattunut Marcoulen laitoksessa vaan sen vieressä sijaitsevassa yrityksessä, joka sulattaa matala-aktiivisia jätteitä, kertoi ryhmäpäällikkö Keijo Valtonen Stukista.

      • Lisää tietoa

        Kyseessä on metalliteollisuuden onnettomuus,jossa sulatusuuniin on päässyt mukaan vettä ja siitä johtunut räjähdys.Tyypillisiä valimon työtapaturmaonnettomuuksia.Kaikki on ollut turhaa hötkyilyä,mutta tämmöistä tämä nykyään on.


    • Bromedantti

      Räjähdys tapahtui tehdashallissa, eikä missään ydinvoimalassa.
      Taas menee heikkohermoiset paniikkiin.
      Tämä räjähdyshän sattui osuvasti oikeaan aikaan, kun euroopassa on meneillään paljon näitä talous sotkuja, kuten Kreikka.
      Tämä voimala onnettomuus saa ihmisten mielet kääntymään pois tuosta kreikan tukipaketista, kun tulee suurempaa ajateltavaa.
      Taustalla voi olla paljon suurempi taloudellinen kriisi, joka voidaan hoitaa nyt hissun kissun, kun kansalaisten päät on kääntyneet tuonne tehdas halliin, jossa on oletettu räjähdys tapahtunut.
      Ehkä tämä on järjestetty räjähdys juuri tätä varten.
      Onko sekään varmaa, että siellä on kuollut työntekijä ja muita loukkaantuneita.
      Sekin voi olla vain lisäuutinen, että tämä räjähdys saadaan tuntumaan astetta vakavemmalta.
      Tietenkin heikkohermoiset heti yhdistää kuolemat siihen, että säteilyyn siellä on kuoltu.
      Räjähdys onnettomuuksissa kuoleman aiheuttaa yleensä räjähdyksen aikaansaama paineaalto, jonka mukana lentää kaikenlaista rojua ja sirpaleita, kuten käsikranaatin ja miinan räjähtäessä.

      Rauhoitutaanpas nyt, juuri keväällähän oli ydinvoimala onnettomuus tuolla Japanissa ja siellä tulipalo oli ydinvoimalassa eli tämä Ranskassa tapahtunut onnettomuus ei ole mitään verrattuna siihen.

    • Greepeace peräänkuuluttaa avoimuutta tiedotuksessa. Ranskan Posiva.

      Ympäristöjärjestö Greenpasce on yhtä ymmällään kuin kaikki muutkin siitä, mitä oikein tapahtui:

      "Räjähdys sattui laitoksessa, jossa sulatetaan matala-aktiivisia metalleja. Tieto tapahtuneesta tarkentuu edelleen, eikä räjähdyksen syy ole vielä selvillä. "

      "Marcoulen ydinlaitos ei ole mukana Ranskan ydinvoimaloiden stressitesteissä eikä Ranskan ydinturvallisuusviranomaisten normaaleissa tarkastuksissa. Marcoule Socodei on ydinvoimayhtiö EDF:n tytäryhtiö, joka vastaa EDF:n ja Arevan ydinvoimaloiden jätteen loppusijoituksesta ja vastaa siten suomalaista Posivaa."
      http://www.greenpeace.org/finland/fi/
      (Lehdistötiedote - syyskuu 12, 2011)

      • Ovatko

        metallisulatot yleensäkään mukana noissa testeissä missään maassa?Parempaakin tekemistä luulisi olevan.


    • Kuka nyt valehtelee?

      French Report: Radioactivity 10 times normal in Avignon — Cause of “anomalous increase” could be directly linked to explosion at Marcoule

      Marcoule: an increase in radioactivity was observed in the Gard, Vaucluse and Herault, Passerellesud (France) by Par Drozerah, September 15, 2011:

      Google Translation

      “A level of radioactivity 10 times the daily measurement of Avignon and 4 times higher than the Mont Ventoux”

      According to an article published September 13, 2011 on the website of the anti-nuclear coordination Southeast, an “anomalous increase” of radioactivity on the detection of X-rays, Gamma and Beta particles have been measured within a radius of 120 km downstream of Marcoule.

      On September 12, 2011 anti-nuclear members of the Collective have made the Vaucluse independent measurements of radioactivity in different parts of Vaucluse, Gard and Herault [...]

      No “credible explanation” from the makers of the nuclear accident at Marcoule and the weight of the French nuclear lobby, the collective anti-nuclear states that the cause of this increase in radioactivity could be directly linked to the bombing in the Gard. [...]

      See report from Cordination Anti-nucléaire Sud-est: Incident nucléaire à Marcoule : au moins 1 mort, des blessés et des radiations

    • Säikähdys

      Oli tosiaan turhaa meteliä tyhjästä,mutta aloitusvaiheessa ei ollut tietoa,että kyseessä oli metallisulatto.Tuli hötkyiltyä,mutta niin teki myös lehdistö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5049
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4056
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      74
      3622
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2473
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      76
      2159
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1515
    Aihe