Monilla ihmisillä käy mielessä fillaria ostaessa kaikki halpiskaupat. Jättäkää oikeasti ne halvat pyörät sinne missä ne olikin. Halvan pyörän omistajana tiedän minkälaista se vitutus on. Sain sen uutena ja vittu mikä vitutus se on. Uutena luulin tehneeni oikean valinna ja, että saisin rahoilleni vastinetta. Nyt kahden vuoden päästä olen saanut vitutusta reilusti ja milläs rahoilla ostaa uuden. Kehuin kaverilleni hankintaa ja täällä, mutta nyt on vitutusasteita reilusti. Ajaminen on jäykkää, pyörä painaa kuin kerrostalo, vanteet soikeina, jarrut sökönä, haarukka on saatanan vaarallinen, rattaat paskana ja vaihtajat. Ajettu vain 4000 km. Ketju vaihdettu välillä, vaihteet säädetty, purettu ohjainkannatin, öljytty ja niin edelleen. Olisi kannattanut maksaa yli 500e oikeasta pyörästä, mutta ei ollut silloin vaihtoehtoja. Halpa on oikeasti täyttä paskaa, onneksi pyöräkaupat ja huollot on keksitty.
Halpa polkupyörä = täyttä vitutusta
8
571
Vastaukset
- inssi'
Minulla on nyt ollut neljä ja puoli kesää 500 euron Crescent hybridipyörä. Tänä kesänä tein ensimmäisen huollon (ensihuollon lisäksi, joka kuului silloin hintaan). Pyörään vaihdettiin kaikki voimansiirron osat ja tietysti normaalit tarkastukset, putsaukset ja voitelut. Huollon hinta oli 200 euroa osineen. Pyörässä ei ole olut mitään vikaa, mukavasti taittuneita kilometrejä on takana nyt noin 8000.
Minulle taitaa olla sattunut jokin maanantaipäivän kappale. - ajankokö
Halpis pyörä on kohtuullinen valinta alle 1000km/vuosi ajavalle. Yli tuon kilometrimäärän ajaville halpis pyörästä tulee rasite ajajalle, tosin saattaa jokin yksilö kyllä pelata vaikka ajais 2000km/vuosi.
Huoltoa kyllä vaatii kaikki pyörät hinnasta riippumatta.- 15
Huoltoa kyllä vaatii kaikki pyörät hinnasta riippumatta.
Periaatteessa näin, mutta käytännössä ei huoltoa paljonkaan tarvita. Olen ajanut ostamallani pyörällä nyt n. 12-13000 km, enkä ole tehnyt muuta kuin puhdistellut ja voidellut ketjuja ja rattaita, renkaat tietysti on mennyt pariin kertaan vaihtoon. - 14.11
15 kirjoitti:
Huoltoa kyllä vaatii kaikki pyörät hinnasta riippumatta.
Periaatteessa näin, mutta käytännössä ei huoltoa paljonkaan tarvita. Olen ajanut ostamallani pyörällä nyt n. 12-13000 km, enkä ole tehnyt muuta kuin puhdistellut ja voidellut ketjuja ja rattaita, renkaat tietysti on mennyt pariin kertaan vaihtoon.Pyöräily on iloinen ja mukava asia. En ymmärrä miksi ap. ajaa kehnolla pyörällä?
Sitten pitäisi vielä määritellä mikä on halpis pyörä. Itse olen ajanut 7-vaihteisella Tunturilla viimeiset 5 vuotta n. 4000 kilometriä vuodessa ja hyvin pyörä kulkee. Maksoin siitä 400 euroa ja huolto kerran vuodessa. Kuluvia osia on tietysti vaihdettu mutta runko, vaihteet ja vanteet on edelleen kunnossa.
- 16+6
Itseltäni löytyy sitten w124 farmari mersu diesel. Automaattiseksi hyvä, ajettu 655 000km ja maksoin siitä toissa kesänä 1200e.
Hyvin on toiminut halpiseksi. - Vapvap
Ja miten tämä mersu liittyy pyöräilyyn?
- hmmmm...
Huh - miten ihmeessä ketjut on tarvinnut vaihtaa jo 4000 km:n kuluessa? Ei tuo pidä paikkaansa, useammin ne kestävät kymmeniä tuhansia kilometrejä, jos nyt on öljytty kunnolla ja vaihteet säädetty oikein - ettei hypi rattailla.
Vääntyyhän ne vanteet, jos ei ole rengaspaine kunnossa. Renkaiden pitää olla ihan kovat ja joutuu pumppaamaan vähintään neljän viikon välein lisäpainetta ja se pitää pyörän kyllä kevyenä ajaa. Toisekseen jos ajaa hiekkatiellä ja montuissa, niin aivan varmasti sitten pitää vanteiden pinnoja laitella useammin.
Lopulta jos olet säilyttänyt pyöräsi ulkona säiden armoilla, eipä se ole ihmekään, jos alkaa jo menossa tuntua.
Noissa 500 euron pyörissä on oikeasti lähes samat tarvikeosat kuin halvemmissakin pyörissä. Jarrupalatkin kuluvat jopa yhden kesän aikana -- ei ne suinkaan ikuisia ole jne jne. Pyörät tarvitsevat jatkuvaa ylläpitoa, olipa se hintalappu 500 euroa tai vain 169 euroa.
Onkohan osa vitutuksesta vääristä säädöistä ja asennuksesta johtuvaa? Ohjaustanko ei ole kyllä jäykkä kääntää, jos se on asennettu oikein.- asdfghjklöä123456
"Huh - miten ihmeessä ketjut on tarvinnut vaihtaa jo 4000 km:n kuluessa? Ei tuo pidä paikkaansa, useammin ne kestävät kymmeniä tuhansia kilometrejä, jos nyt on öljytty kunnolla ja vaihteet säädetty oikein - ettei hypi rattailla"
Kyllä ketjuja menee jo 1000-3000 kohdalla. Niin tarkoitit varmaan, että ketjut kestää kymmeniä tuhansia; katkeamatta. Juu, on itelläkin öljytty ja säädetty.
"Vääntyyhän ne vanteet, jos ei ole rengaspaine kunnossa. Renkaiden pitää olla ihan kovat ja joutuu pumppaamaan vähintään neljän viikon välein lisäpainetta ja se pitää pyörän kyllä kevyenä ajaa. Toisekseen jos ajaa hiekkatiellä ja montuissa, niin aivan varmasti sitten pitää vanteiden pinnoja laitella useammin."
Kyllä on renkaassa maks paineet, taitaa nyt olla 4 kiloo. Pelkällä asfaltilla ajettu pyörällä, ja vanteet vinossa.
"Noissa 500 euron pyörissä on oikeasti lähes samat tarvikeosat kuin halvemmissakin pyörissä. Jarrupalatkin kuluvat jopa yhden kesän aikana -- ei ne suinkaan ikuisia ole jne jne. Pyörät tarvitsevat jatkuvaa ylläpitoa, olipa se hintalappu 500 euroa tai vain 169 euroa."
Nyt tuli naurun kohokohta. 500 ja 169 euron pyörät eroaa HUOMATTAVALLA erolla. 500 saa jo vähän laatua. TM on testannut 100-200 pyöriä, ja todennut ne käyttökelvottomiksi, muutakuin koulumatkoilla. Kun taas 300-500 euron luokasta löytyi laatua enemmän. Väitinkö muuten etten huolla pyörääni?? Kai sen nyt tyhmäkin tajuaa, että pyörä tarvitsee huoltoa. Mutta paskasta ei saa koskaan kultaa. Ja säädötkin on oikein, itse olen säätänyt ja vaihtanut vaijereita esim. Huomaa, etten ole koonnut/asentanut pyörää, ostin sen koottuna.
Oletko muuten mahdollisesti sen viereiseni prisman myyjä vai kärkkäisen, vaiko citymarketin? Pyöräkorjaajaksi ei sun tiedoilla pääse helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama265079Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644071Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve773637Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732708Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1492497Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl782173Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351674
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371525