Kebabliha

massakausi

Mitä mieltä jengi on kebablihasta bulkkiruokana?

9

519

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÖNN teinipalsta ÖNN

      Laitta huva kebab leivalee, se kaikki maistu sama kakalle.

      • ÖNN ÖNN ÖNN

        Olet siis pakkiselta.


    • mene önni vittuun

      Itse liha on yleensä hyvälaatuista naudan- tai lampaanlihaa mutta pitaleipä/taikinarulla, kebabkastike ja jogurtti on täyttä hiilaripaskaa.

      • rennyren

        "Itse liha on yleensä hyvälaatuista naudan- tai lampaanlihaa."

        Ja ei todellakaan ole hyvälaatuista, saati naudan- tai lampaanlihaa niissä paikoissa, joissa rullakebabit myydään alle lihan tukkuhinnan.
        Turussa yhdestä etnisestä kebab-paikasta saa Suomen painavimmat rullakebabit, taisi olla 1,7 kg. Kun tästä kebabista suurin osa yli kilo on vielä lihaa, ja sitä myydään 6-8 eurolla, niin jokainen voi arvata kuinka hyvää naudan- tai lampaanlihaa se on. Vaikka lihamassaan laittaisi kuinka paljon tahansa mausteita ym. niin pelkkä liha maksaa enemmän kuin kebabista pyydetty hinta. Päälle vielä leipä, vihannekset, kastike ym.
        Onhan näitä laadukkaita kebab-paikkoja mm. Turussa Kuningaskebab, mutta niissä rullakebab maksaakin pitkälti yli kympin.
        Kyllähän näissä etnopaikoissa käytyään aika usein vatsa on kuralla, mutta lihan läträäminen täyteen mausteita tappaa suurimman osan bakteereista.


    • Aivan helvetin

      hyvää. Esimerkiksi rullakebabit on mun vakiokamaa.

    • ei terveellistä
      • ÖNNteinipalstamuskle

        Kasvishihhuli suksii vittuun!


    • Punttipate

      Todennäköisesti täyttä paskaa jos ostat kebabbiloista, itse voi sen sijaan tehdä hyvää kebablihaa ja kebab-aterioita.

      Ulkolaiset pilkkahintaan myyvät kebabbilat tuottavat kebablihat omien tukkujensa kautta ulkomailta, ja se liha voi sisältää aivan mitä tahansa. Siis tyyliin Irlantilaista hullunlehmäepäilylihaa pakastettuna vuodelta papu. Ruotsista tai muualta puoli-ilmaiseksi saatavaa säilykelihaa muutaman kymmenen vuoden takaa. Muualle kelpaamattomista ruhoista irrotettua sian, lehmän, hevosen, kanan, tarhalintujen ym. lihaa. Turustakin hävisi muutama vuosi sitten Kupittaan lintutarhasta muuta kymmentä lihaisinta lintua, osoitteena kebabbilat tai muut etniset halparuokalat. Käytetty tai odottavat pakkasessa.
      Kebabliha maustetaan niin tujusti että kukaan ei osaa sanoa mitä se sisältää, ja tämä tönkkömaustaminen estää suurimmat sairausepidemiat, vaikka liha olisi ties mitä.
      Naudan paistijauhelihasta sen sijaan saa netistäkin löytyvien ohjeiden mukaan tehtyä hyvää ja ravitsevaa kebablihaa. Myös pitaleivät voi tehdä hiivaleipäjauhoista ja osin täysjyväjauhoista, jolloin niiden ravintoarvo paranee. Tomaattikastike paseeratusta tomaatista, sinapista, cayannepippurista ja merisuolasta on melko terveellinen. Paljon, paljon kasviksia (salaattia, tuoreyrttejä, tomaattia, kurkkua, paprikaa, sipulirenkaita, pepperoneja ym.) väliin niin saadaan bodaajalle sopivat ateriat.
      Ruokajuomana kraanavesi tai rasvaton maito ja bodaajan keho kiittää.

    • TotuusKEbusta

      Kävin viime viikolla vetämässä pitakebabin. Tuhti setti ja hyvin tavaraa, mutta tuli kiire päästä vessaan. Muutaman kerran piereskelin ja sitten meinasi valahtaa housuun. Vatsa meni ihan ruikulille. Viiminen kerta kun tommosta paskaa syön. Noloa paskoa työpaikan veskissä kun veskit on toimistomimmien vieressä, jonne kaikki prööööt plums pörrr äänet kuuluvat. :( Yritä nyt siinä sitten tyhjentää suoli hiljaa. Pönttö meinasi räjähtää. Yltä päältä paskassa. Seuraavalle jäi harjaamiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      24
      5037
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4046
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      74
      3612
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2473
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2348
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      76
      2159
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2117
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1654
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1515
    Aihe