Henkilö käy päivittäin mukavassa kaupassa mukavan kauppiaan luona ostoksilla.
Kauppias myy hyvin hyvää kahvia hintaan 10e/paketti (suodatinjauhatus), ja asiakas ostaa sen. Huomaa kotona että kahvi ei juurikaan poikkea 5e.n Bailumokasta, ja pettyy. Mukava kauppias alkaa tuntua kusipäältä.
Kenen syy on asiakkaan (uhriksi itsensä kokevan) pettymys?
Kaupankäyntiä
10
94
Vastaukset
- M.B.
Haha.. keksi uus. Se 5 euroo liikaa on kauppiaan mukavuudesta tietenkin. Ei se tyhmä oo joka pyytää, vaan.... se joka ei tiedä, miksi maksaa pyydetyn.
- M.B.
Mutta tää linkki on secially tailored..
http://lass.calumet.purdue.edu/cca/jgcg/2008/sp08/jgcg-sp08-dadgostar-hallock.htm
Ei ihan kenelle tahansa, vaan valikoidulle joukolle linkin avaamaan vaivautuvia.. ;)- M.B.
..p..unohtui..p..kule..
- xcch
Makuasia, kauppiaasta kahvin makua parantaa hyvä myyntikate, asiakas taas odottaa puolta kalliimmalta kahvilta selvää positiivistä maku eroa halvempaan.
Jos kauppia on narsu, niin hän ei myönnä virhettään vaan syyttää siitä asiakasta ja näin asiakkaasta muodostuu yksi kauppiaan monista narsismi uhreista.
Asiakas on tervetullut tänne saamaan tukea, täällä hän saa tietää että syy olikin hänen tutkimattomissa henkilökohtaisissa ongelmissa, joita hän ei ole tiedostanut ja joka provois kauppiaan perimään yli hintaa. Saman ohjeen saavat täällä kauppiaan kotiväki, työtoverit jne.
Myös kauppias tulee pian tänne ja olen erimieltä hänen kanssaan niin hän nimittelee minua trolliksi ja tuntee sääliä minua kohtaan kun en myönnä tarvitsevani hoitoa. :))
(Kirjoitus oli kuvitteellinen eikä ole suunattu ketään vastaan :)- 10+20
Ja kun kuluttaja-asiamies puuttuu hinnoitteluun, niin sillon se kauppias ei ookaan enää niin mukava vaan paljastaa oikeat karvansa!
*ryystää kahvin (kun on kerran sen maksanutkin, prkl) marttyyrin ilme naamallaan ja joka aamu aattelee sitä kuspiä-kauppiasta, minkä prkl pisti tekemään!*
- hörpsistääää
:DDD
Mutta mistähän tota Bailumokkaa (vai onko se Bailumoka :) saa?
*siemaisee kahvia, halpaa, mutta pressopannussa tehtyä ja sen takia maukasta* - M.B.
hörpsistääää kirjoitti:
:DDD
Mutta mistähän tota Bailumokkaa (vai onko se Bailumoka :) saa?
*siemaisee kahvia, halpaa, mutta pressopannussa tehtyä ja sen takia maukasta**riipii ikkunalaudan pienoiskasvihuoneen kahvipensaista, niistä vanhimmista, ne punaiset yksilöt, käärii hihat ja alkaa töihin*
- ostaja..
Asiakas on hyvillään kokemuksesta ja oppii, ettei pelkkä rahallinen arvostus olekaan nautittavuuden mitta. Maistattaa kahvia varmaan ystävilläänkin ja yhdessä ihmettelevät ja keskustelevat maku- ja hinta-asioista. Saattaapa olla, että jonkun mielestä kahvi tosiaan onkin ainakin kaksi kertaa parempaa kuin se halvempi ja joku toinen ottaa tästä onkeensa ja vie tälle sitten tuliaisena juuri sitä kalliimpaa kahvia.
Voipi asiakas kauppiaallekin kertoa ohimennen asiasta, että ei se sitten ollutkaan sopivaa hänen makuunsa. Niin voi käydä, mutta siitä huolimatta asiakas yhä kuuntelee mukavan kauppiaan ehdotuksia uusista tuotteista... Kansantalaudellinen näkökulma:
Kauppias tilittelee verot valtiolle - ihmettelee minne se hyvä asiakas katosi. Myöhemmin talvella pettynyt asiakas liukastuu ja loukkaa kätensä ja saa siihen asiallisen hoidon terveyskeskuksesta. Tyytyväisenä saamaansa asialliseen hoitoon, mielestään ylihintaa kahvista maksanut asiakas muistaa rehellisen mukavan kauppiaan, jolla toki on oikeus hinnoitella palvelunsa/tuotteensa vapaasti, ja tuon voitoistaan tilittämät veroeurot.
Siitä ilahtuneena asiakas päättää käydä lähikaupassaan ostamassa uuden paketin sitä 'parempaa' kahvia.
Ja kertoo tarinansa kauppiaalle, joka empaattisesti keskeyttää päiväkiireensä, vain kuullakseen asiakkaansa tarinan. Asiakas oivaltaa, että maksaessaan kahvistaan hiukan enemmän, hän voi nauttia iloisesta palvelusta lähellä kotiaan, tietää, että tuolla samalla iloisella palvelulla hän saa muitakin iloisia palveluita yhteiskunnalta.
Ja edelleen: kaikki voittavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama204978Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä633996Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723574Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732668Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472443Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272067- 1241528
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko361495