Muistakaa rukoouksin myös Ari-veljeäni,

joka on

alkoholisti ja häädetty asunnostaan. Talvi tulee eikä ole tietoa asunnosta.
Hän voi joutua minä päivänä tahansa ulos asunnosta!!! Herra, armahda Aria, ja ilmesty Pelastajana, Parantajana ja Eheyttäjänä ja
kaikkinaisen turvan antajana. Anna hänelle myös hoitopaikka ja mielellään tuettu asunto alussa. Arilla on taas juomaputki päällä
eikä hän tajua häätöasian karua todellisuutta.

18

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lopeta juominen...

      Kyllä se nyt vaan niin on, että Arin täytyy itse haluta lopettaa juominen tai muuten saa viettää talven ulkosalla. Ainoastaan ihmisen oma tahto raitistua johtaa pysyviin tuloksiin, ei mitkään "toivotaan-toivotaan" temput... Ihmiset ovat aina itse vastuussa käyttäytymisestään.

      Tietysti on helppo istua kotosalla kädet ristissä toivoen muutosta, mutta sinulla ei näköjään löydy sen vertaa mielenkiintoa, että olisit oikeasti valmis tekemään jotakin asian hyväksi.

    • hyvä että toit

      rukouspyynnön. Herra Jeesus suokoon armoaan ja totuuttaan ja johdattakoon Arin palveljansa luokse apunsa saamaan.

      • Voi voi....

        Onneksi sentään vielä on Heikki Hurstin kaltaisia uskovia, jotka oikeasti ovat valmiita likaamaan kätensä toisten auttamiseksi. Toiset taas vaan istuvat kahvikupin ääressä ja kuvittelevat, että rukoileminen täyttää nälkää näkevien vatsan tai saa jotakin muuta aikaiseksi... Mutta, itsensä pelastemin tuntuu olevan se pääasia, viis muista...


      • äly hoi!
        Voi voi.... kirjoitti:

        Onneksi sentään vielä on Heikki Hurstin kaltaisia uskovia, jotka oikeasti ovat valmiita likaamaan kätensä toisten auttamiseksi. Toiset taas vaan istuvat kahvikupin ääressä ja kuvittelevat, että rukoileminen täyttää nälkää näkevien vatsan tai saa jotakin muuta aikaiseksi... Mutta, itsensä pelastemin tuntuu olevan se pääasia, viis muista...

        Alkoholistien paijaaminen on turhaan. Itsehän on osansa valinnut.

        5 MS 21 Jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä,
        niin hänen isänsä ja äitinsä ottakoot hänet ja viekööt kaupunkinsa vanhinten eteen, asuinpaikkansa porttiin,
        ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari.'
        Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi. Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön.


    • näkymätön ninni

      Herramme Jeesus kuulee ja näkee sinun hätäsi Ari veljesi puolesta! Herra kuulee sinun rukouksesi!!! Uskomme ja luotamme Hänen apuunsa!

      Isä meidän joka olet taivaissa, taphtukoon sinun tahtosi...

      • Ninnille...

        Pistetäänkö Ninni veto pystyyn, että Ari jatkaa ryyppäämistä ja päätyy pihalle vaikka kuinka rukoilisit hänen puolestaan??? Ikävä kyllä fakta on se, että mikäli joku ei itse halua muutosta elämäänsä, ei mikään toiveajattelu sitä muutosta tuo tullessaan. Arin kaltaiset tapaukset vaativat hyvin pitkän ja intensiivisen hoidon jotta heillä olisi edes hiukan toivoa paremmasta tulevaisuudesta.


      • näkymätön ninni
        Ninnille... kirjoitti:

        Pistetäänkö Ninni veto pystyyn, että Ari jatkaa ryyppäämistä ja päätyy pihalle vaikka kuinka rukoilisit hänen puolestaan??? Ikävä kyllä fakta on se, että mikäli joku ei itse halua muutosta elämäänsä, ei mikään toiveajattelu sitä muutosta tuo tullessaan. Arin kaltaiset tapaukset vaativat hyvin pitkän ja intensiivisen hoidon jotta heillä olisi edes hiukan toivoa paremmasta tulevaisuudesta.

        Vedonlyöntiin en suostu kanssasi!

        Omasta kokemuksesta tiedän, että Isämme taivaassa kuulee rukouksemme lähimmäistemme puolesta.

        Alkoholisoituneita on omassa lähipiirissänikin ollut ja molemmat nämä rukouskohteet pääsivät alkoholista eroon. Molemmat kävivät Teholla kuoleman kielissä ryyppäämisen seurauksena. Toinen laitettiin jo saattohoitoon terveyskeskuksen vuodeosastolle kuolemaa odottelemaan, mutta Jumala armossaan nosti hänet takaisin elämään, vaikka lääkärit eivät enää antaneet toivoa paranemisesta ja sanoivat, että korkeintaan pari viikkoa tämä ihminen enää hengittelee...

        Ei tarvitse vetoa lyödä, kun uskoo että rukoukset kuullaa. Ei se ole toiveajattelua, vaan uskoa Jeesukseen Kristukseen ja Jumalan Armoon meitä syntisiä kohtaan!


    • Vapahtaja

      Rukoilen että veljesi Ari löytää köyden johon voi hirttäytyä. Amen.

      • Jeesus on Herra!

        Onneksi tuota rukousta Jumala ei kuule ja se on myös sinun etusi, ettei hän sitä kuule Itsemurha ei ole mikään ratkaisu näinkään pahaan ongelmaan.

        http://tv7.fi/vod/player.html?id=17700


      • Feedback back

        Tämä tällainen viesti on sairasta, vaikka se voi olla kirjoittajasta hauskaakin. Aivan sama kuin jos sanoisin: toivottavasti nimimerkki Vapahtaja jää auton alle ennen viikonloppua ja saa neliraajahalvauksen. Tuntuuko mukavalta?


    • AUTA HÄNTÄ!!!!!!!!!!

      Rukoilen, että SINÄ ITSE, Arin sisar, avaat kotisi ovat tilapäisesti omalle läiheisellesi, kuten Raamattukin sanoo: joka ei rakasta omaisiaan ja kaikkein läheisimpiään on epäuskoista pahempi ja on kieltänyt uskonsa. Ja : sen tähden jos te näette veljenne joka on vailla toimeentuloa ja ....mutta suljette sydämenne häneltä, ei Jumalan rakkaus voi pysyä teissä,...jne.
      Sinun on ITSE autettava veljeäsi. Kyllä sulla joku sohva on jossa hän voi nukkua, ja varaa hänelle sitten aika a-klinikalle jonne menette, tai psykiatriseen pakkohoitoon lääkärin lähetteellä, koska hän ei selviä ykisn ja tarvitsee apua.

      • kurjuutta..

        Ei välttämättä ole oikein jos varsinkin sisarella on omakin perhe, että häntä majoittaa. Oma veljeni oli lapsellinen, päätin jo lapsena etten ikinä häntä päästä omaan kotiini. Kaikki me kärsimme hänen takiaan ja vielä omakin lapsi, vasta kun erosin, sain kotirauhan.
        Ei ole mitään järkeä että kaikki menettävät hermonsa ja sitten pitkän ajan päästä holisti saa ahaa-elämyksen, huolehdinpas nyt itsestäni kun ei ole muitakaan passaamassa.
        Jollei yhteiskunta keksi keinoja, ei kärsiminenkään hyödytä.
        Auttaa toki voi mutta on myös osattava suojella omiaan.


    • Joko se tapahtui?

      Joko veljesi roikkuu köydenjatkona?

    • Yks vaan

      Kamala kysymys. Tuskin toivot, että joku esittäisi sinulle itsellesi sinut tavatessaan tuon kysymyksen.

    • Avunhuuto jatkuu.

      HÄTÄRUKOUSPYYNTÖ!

      Rakkaat ystävät, lämpimät kiitokset esirukouksistanne!

      Muistakaa rukouksin edelleen Ari-veljeäni, joka on alkoholisti ja hänet on häädetty asunnostaan. Joulu tulee eikä ole tietoa asunnosta.
      Hän joutuu 15.12. ulos asunnostaan!!! Herra, armahda Aria, ja ilmesty Pelastajana, Parantajana ja Eheyttäjänä ja
      kaikkinaisen turvan antajana. Anna hänelle myös hoitopaikka ja mielellään tuettu asunto alussa.

      Arilla on taas juomaputki päällä eikä hän tajua häätöasian karua todellisuutta. Hän ei ole tehnyt mitään saadakseen asunnon eikä ole tyhjentänyt nykyistä asuntoa.

      Herra, pysäytä Ari, anna hänelle auttajia, että hän pääsee ajoissa pois asunnosta, mutta lähetä hänelle kaikkinainen apusi, myös asunto.
      Herra, näet, etten voi auttaa häntä fyysisesti, koska en voi mennä hänen likaiseen kämppäänsä astman enkä silmieni takia enkä voi vielä ajaa autoa. Herralla on kuitenkin enkeleitä ihmishahmossa, lähetä heidät nyt Arin avuksi.

      KIITOS, JEESUS, ETTÄ KÄÄNNÄT VIELÄ ARIN KOHTALON! KIITOS, ETTÄ PELASTAT HÄNET JA VAPAUTAT ALKOHOLIN KAHLEISTA JA KAIKISTA SYNTIKAHLEISTA! KIITOS, ETTÄ ANNAT HÄNELLE UUDEN ELÄMÄN!

      HERRA ON KUULLUT MYÖS SINUN RUKOUSPYYNTÖSI EIKÄ OLE VÄLINPITÄMÄTÖN, VAAN LÄHETTÄÄ MITÄ PIKEMMIN APUNSA JA SIUNAUKSENSA, JONKA HÄN HALUAA VUODATTAA ELÄMÄSI JA LÄHEISTESI YLLE!

      Ps. 50:15. Ps. 91.

      Iloa ja valoa Jeesuksessa

    • Jii huu

      Taas elävä todiste siitä, että rukoileminen on turhaa. Näyttää Ari lentäneen pihalle ja kohta on mennyttä kalua kun jatkaa ryyppäämistä kadulla... ja sitä eivät mitkään rukoukset muuta.

    • Tilanne tänään.

      !HÄTÄRUKOUSPYYNTÖ!

      - Muistakaa rukouksin Ari-veljeäni, joka on alkoholisti ja hänet on häädetty asunnostaan. Uusi vuosi on  tullut eikä ole tietoa asunnosta. Hän joutui 15.12. ulos asunnostaan!!! Herra, armahda Aria, ja ilmesty Pelastajana, Parantajana ja Eheyttäjänä ja
      kaikkinaisen turvan antajana. Anna hänelle myös hoitopaikka ja mielellään tuettu asunto alussa.

      Arilla on taas juomaputki päällä eikä hän tajua häätöasian karua todellisuutta. Hän ei ole tehnyt mitään saadakseen asunnon eikä hän suostu katkoon eikä pidempiaikaiseen hoitoon. Viranomaiset sanovat, että hoitoon pääsee, jos suostuu menemään vapaaehtoisesti, pakolla ei viedä!!!

      Herra, pysäytä Ari, anna hänelle auttajia, lähetä hänelle kaikkinainen apusi, myös asunto.
      Herralla on enkeleitä ihmishahmossa, lähetä heidät nyt Arin avuksi.

      KIITOS, JEESUS, ETTÄ KÄÄNNÄT VIELÄ ARIN KOHTALON! KIITOS, ETTÄ PELASTAT HÄNET JA VAPAUTAT ALKOHOLIN KAHLEISTA JA KAIKISTA SYNTIKAHLEISTA! KIITOS, ETTÄ ANNAT HÄNELLE UUDEN ELÄMÄN!

      - Herra, pelasta kaikki perheeni ja sukuni jäsenet. Kiitos, että vastaat kaikkiin pyyntöihimme.

      HERRAN JEESUKSEN SIUNAUSTA TÄHÄN VUOTEEN JA HÄNEN LÄSNÄOLOAAN SINUN PÄIVIISI! Jes. 43:1-3.

      Iloa ja valoa Jeesuksessa

      • Usko nyt jo...

        Uskoisit nyt vaan, että tuhlaat aikaasi. Mitkään rukoilut eivät Ariin vaikuta, vaan ainostaan se, että hän hakeutuu vapaaehtoisesti ensin katkolle ja sen jälkeen hoitoon voi häntä auttaa. Tällainen toivotaan-toivotaan mentaliteetti ei ole koskaan ketään auttanut...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      23
      5025
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4036
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      73
      3603
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2688
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2463
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2348
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      69
      2136
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2107
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1644
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1505
    Aihe