ei tämmösellä asiakaspalvelulla

oikein huono palvelu

Soitin Pohjolaan tarkoituksenani kysyä miksi vak.maksuni oli noussut ed.vuodesta n. 150 eur. Naishenkilö asiakaspalvelussa ei kuunnellut asiaani, puhui päälle ja hoki koko ajan"odottakaa, odottakaa". Tarkistettuaan asian koneelta hän sanoi joidenkin alennusten loppuneen ja siksi maksu oli noussut. Lisäksi hän sanoi, että alennukset loppuu aikanaan". No ok, niin kai. Kuitenkin puhelusta jäi "oikein huonon palvelun tuntu" , pyysin tarjouksia muista yhtiöistä ja sainkin edullisemman tarjouksen, vaihdoin vakuutusyhtiötä. Oikein huono kuva jäi Pohjolasta, vakuutukset oli siellä vasta vuoden olleet. Kallista oli ja tosi huono palvelu. Kyllä vakuutusten hinnalla pitäisi saada ihan pikkuisen kohteliaisuutta, maksoin sentään yli 2000 eur/vuosi.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+14

      Mikset sitten voinut noudattaa asiakaspalvelun pyyntöä ja odottaa. Tuskin sinua turhaan on pyydetty odottamaan, vaan asiakaspalvelun on ensin esimerkiksi pitänyt hakea asiakastietosi ennenkuin voi vastata mihinkään.

    • r4t5y6u7

      Taitaa olla niin, että sä itse olet vain huono asiakas. Sanonta "asiakas on aina oikeassa" ei todellakaan pidä aina paikkaansa.

    • sitäpäniin

      Käynyt muillekin. Pohjolalla on tuhottoman kalliit vakuutusmaksut joita pyrkivät peittämään vuoden määräaikaisilla alennuksilla ja bonuksilla, sitten kun vuosi on kulunut niin maksut tosiaan pompsahtavat normaaleihin taivashintoihin ja ihmisille tulee hätä. Kannattaisi tarkistaa ennenkuin ottaa vakuutuksia, että ovatko alennukset jatkuvia vai määräaikaisia, harvat yhtiöt enää käyttävät määräaikaisalennuksia.

    • dsafdsf

      Tottakai se sanoi "odottakaa, odottakaa", koska et antanut hänen selvittää ongelmaasi vaan naama punaisena vaahtosit ja vaadit saada tietää, miksi hinta on noussut.

      Kannattaa muutenkin noissa tarjouksissa selvittää, onko kyseessä jokin lyhytaikainen kampanja, jonka jälkeen jokin alennus poistuu. Esim. OP-Pohjola harrastaa tällä hetkellä sitä, että havittelevat asiakkaita muista yrityksistä kampanjansa voimin. Moni ei tajua kysyä, että miksi hinta on 100-200e halvempi kuin muissa yhtiöissä. Yleensä tarjouksessa on:

      a) kikkailtu omavastuulla
      b) kyse on kampanjasta, esim. -20% kaskosta ensimmäisen vuoden ajaksi
      c) turvat ovat huonommat kuin nykyisessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5059
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4061
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      75
      3625
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2483
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      78
      2173
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe