Olen jo jonkin aikaa osoittanut kiinnostusta tätä ruotsalaista kitaranvalmistajaa kohtaan ja tavoitteena olisi ostaa ensi syksyyn mennessä Hagström Viking-TSB joka maksaa TopSoundissa 479 €
Ainut mitä tiedän kyseisestä kitaramallista on tämä että Hagström valmisti mallia vuosina 1965-1979 ja uudelleen vuodesta 2004.
Mielestäni Hagström Viking on upea malli ja siinä on kaunis ja puhdas soundi mutta kannattaako minun sijoittaa melkein 500 € jotta minulla olisi hyvä skeba??
Onko Hagström Viking järkevä hankinta?
4
1788
Vastaukset
- soittaja8390fn890w
No kyllä tuo on varmaan ihan OK ostos ja jos kerran tykkäät siitä (kaunis, soi hyvin ym.) niin mitä ihmettä enää mietit kun kyseessä on ihan OK kitara eikä hinnalla pilattu.
En usko että metsään menee ostoksesi jos tuohon päädyt.
Jos et ole varma niin Ibanezilla on ihan kivoja vastaavia sähkiksiä, jotka kanattaa
testaa omakohtaisesti. - GGH
Nuo uudet Hagströmit on tehty Kiinassa, mutta käsittäkseni suunnittelu on tehty Ruotsissa (en tosin ole varma). Kilpailevat lähinnä Epiphonen kanssa samassa hintaryhmässä ja näillä Hagströmmeillä on mukana muutamia persoonallisia piirteteitä, kuten se oma kaularauta mallinsa joka mahdollistaa ohuen kaulan. Tuo kaula oli ainakin omaan makuuni liian ohut ja siksi en innostunut ostamaan asti. Kannattaa siis tsekata ja kokeilla itse liikkeessä ennen ostoa. Muuten kyllä ihan Epiphoneen verrattava kitara joka tarjoaa hyvää hinta/laatu-suhdetta niille jotka haluavat hieman persoonallisemman kitaran. Ja tekihän Elviskin aikoinaan come-backin juuri Hägstromin voimalla :-)
- ex music man
Pojalle tuli hankittua Hagström select ultra swede, semmoinen kiinassa valmistettu. Itsellä soitot loppuivat 90-luvulla, mutta tämän kitaran myötä himot soittoon heräsivät itselläkin uudelleen. Sanat loppuvat kehuessa tätä kitaraa,sillä on se niin loistava peli soittaa. Vaikka valmistusmaa onkin idässä, kitaran ulkonäkö, viimeistely ja laatu vastaavat täysin "kalliimpia" merkkejä, joten suosittelen kyllä testaamaan. En ainakaan itselleni enää aio edes harkita tonnia kallimpaa stratoa tai Les paulia, mikäli soittoinnostus vaatii taas kaluston hankintaa.
- 5fingerfist
Meidän bändin kitaristilla on tuollainen Hagström Viking-TSB ja kehuu kovasti, että on mukava soittaa. Soundin tasosta ei oikein voi sanoa mitään, koska soitamme metallia niin kaikki kuulostaa oikeastaan samalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama245037Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634046Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743612Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272117- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515