Avo_sähkö_linjat ovat olleet vuosikymmenet samoilla paikoilla. Uusia on tullut lisää. Myrskyt ovat lisääntyneet. Paha ukonilma voi särkeä 20 kV:n muuntajat suureltakin alueelta ja nekin loppuu kesken.
Nyt poliitikot pelottelevat 10 Mirjardin € sijoituksilla ! Ei tarvita niinkään paljon. Päällystetty sähkölinja ja kulmapylväät teräksestä. Ei se mitään maakaapelointia tarvitse ja levennetään johto_katua pitemmillä metsätaipaleilla ja tehdään siihen viereen metsä_autotie !
Ja siks toisekseen, sinulla on oma vastuusi, sähkölaitoksella ja puhelinoperaattorilla oma. Hanki agregaatti ! 1kW:n polttomoottori tai invertterillä tekee jo aika paljon, mutta käykää sähkölaitoksella ja teetättäkää valmius sille apusähkölle ja generaattori ulos ja autolle paikka porraspieleen. Auto voi toimia agregaattina invertterille. Kyllä kansalaisella täytyy olla oma vastuu omasta perheestä. Et sinä saa vaatia vanhemmiltasi kaikkea, vaan sinun on itse mietittävä oman organisaatiosi kriisivalmius. Kansalaisopistot voisivat järjestää kursseja uusavuttomille !
Uusavuttomuus koskettaa kaikkia; palolaitos, sähkölaitos, hissihuollot. Kaikki kysyvät neuvoa ja opastusta elämän arkiasioihin 112:sta ! Hyvää loppuvuotta ja kysykää itseltänne paljonko olen valmis sijoittamaan omaan kriisivalmiuteeni. Onneksi ei ole 30 asteen pakkasia vielä sähköttömille ? Eki
Uusavuttomat tekevät politiikkaa sähköllä...
7
263
Vastaukset
- Sähköbisnes-rahastus
Sähköllä ei valitettavasti tehdä politiikkaa. Päinvastoin. Poliitikkojen tulisi huolehtia siitä, että kansalaiset saavat sähköä myös talvella ja myös myrskyjen aikana.
Suomessa sähkön myynti on yksityistä bisnestä. Suomessa viranomaiset ja poliitikot eivät huolehde sähkön saatavuudesta vaan sijoittajat. Voittojen maksimointia varten perustetut sähköyhtiöt eivät kanna huolta yhteiskunnan toimivuudesta ja sähkö- ja puhelinlinjojen kunnossapidosta poikkeusolosuhteissa.
Suomen hallitus ja eduskunta ovat osaamattomia, toimettomia ja tietämättömiä siitä mitä pitäisi tehdä.
Jyri Häkämies, kok, sanoi tv:ssa, että ehkäpä sähköyhtiöiden sanktioita pitäisi lisätä, jos sähkökatkot kestävät pitkään..... Niin ehkäpä se auttaa Häkämiestä, mutta ei sähköttä jääviä. Fortumin voitto vuodelta 2010 oli yli neljä miljardia euroa. Osinkoja päätettiin neljän miljardin voitosta maksaa lähes neljännes.
Yrityksen johtoryhmä sai yli 3 miljoonan palkkiot "johtamisestaan".
Fortumin toimitusjohtaja sai yli miljoonan euron palkan ja palkkiot.
Fortumin toimintakertomuksessa ei ollut mainintaa sähköverkon maakaapeloinnista tulevina vuosina tai mainintaa myrskytuhojen eliminoimisesta.
Sen sijaan Fortum vaatii, että yhteiskunta ja veronmaksajat rakentavat sähköveron maan alle, ja sitten Fortum voisi taas rahastaa sähkönsiirrosta entiseen malliin - mutta nyt siten, ettei sanktioita sähkökatkoksista tulisi.
On naurettavaa puhua ihmisten uusavuttomuudesta kun sähkönsiirto ei toimi, silloin kun Fortumin ja Vattenfallin kaltaiset jättiyhtiöt eivät huolehdi vastuistaan, vaan keskittyvät kuluttajien rahastukseen.
Suomen valtio omistaa Fortumia ja Vattenfall on kokonaan Ruotsin valtion omistama. Vattenfall ilmoitti, että verkko kaapeloidaan maan alle. Fortum odottaa veronmaksajien maksavan. - hunsalan kundi
Pitääkö minun siis miettiä sitä, paljonko sinä olet valmis sijoittamaan sinun omaan kriisivalmiuteesi?
Sijoita mitä sijoitat, mitä vitttua se minulle kuuluu? - Arttu IV
Olen samaa mieltä, että agrekaatit on halvin tapa hoitaa kriisivalmius. Minä laitoin pari vuotta sitten pääkeskukseen kolmeasentoisen pääkytkimen, jolloin kytkettäessä virran tulo agrilta, kytkeytyy talo irti valtakunnan verkosta automaattisesti. Nyt kun katkos tuli, kärräsin agrin talon nurkalle, töpseli kiinni ja taas oli kämpässä sähköt. Systeemi maksoi noin 500 euroa. Melko paljon vähemmän kuin keskustelussa ollut 10mrd. Se tekee 2000 euroa/asukas.
Tosin nafta piti imasta auton tankista, kun kylän huoltoasemalla ei mittarit toiminut. - rautakankikaikkonen
Valitsimme 200 viisasta neitsyttä, joita kansanedustajiksi ja ministereiksi nimitetään. Kukaan ei kuitenkaan antanut heidän lamppuihinsa öljyä. Ei edes ministerien avustajilla ollut kuin sytkäreitä. Viisaat neitsyet eivät osanneet säätää lakeja sähkön turvaamiseksi. Syyttävän sormen he kyllä osoittavat sähköyhtiöille ja varsinkin kuluttajille. Eivät löytäneet edes pientä peilin palasta, josta olisi nähnyt, kuka on Fortumin, Elisan, VIRVE verkon omistaja. Ei vaikka oli tsunami, Kauhajoki, Jokela ja kaikki muut tapahtumat, joissa tiedonsiirtoverkot ovat kaatuneet. Kuka antaisikaan nykyisille ja edeltäville lampunkantajille valopetrolia sen verran että saataisiin lamput palamaan, eikä syyteltäisi syyttömiä kuluttajia muiden kyvyttömyydestä.
- Evp virkam.
Siellä se todella arkkadianmäellä KYVYTTÖMYYS LYMYÄÄ !!!!!!
Ei edes omia-asiotansa osata hoitaa.
Vesipäitä koko lutona.Hienoa, Arttu IV !
Seuraaviin vaaleihin on aikaa ja poliitikot ovat ainoat, jotka voivat tehdä jotakin Monopoleille ja maksuille.
Poliitikot eivät mahda "mitään" virkamiehille, ainoastaan Presidentti ja tämän takia presidentin valtaa ei saa siirtää hallitukselle, koska kansanedustajat ovat lahjottavissa, jos pääoma pelottelee maasta lähdöllä !
Virkamiehet laittavat "järjestykseen" hankalan poliitikon tai ministerin.
Mutta, mutta.
Seuraaviin vaaleihin on aikaa ja kansalainen ei voi muuttaa nykyisen hallituksen valtaa. Voimme vaikuttaa ainoastaan äänestämällä uusia, tuoreita, lahjomattomia maakunnan henkilöitä.
Siihen asti, meidän on oman sähköhuollon varmistamiseksi turvattava itse sähkön saanti omalla generaattorilla.
Nämä sähköverkon ongelmat johtuvat hoitamattomista sähkölinjoista ja johtokaduista.
Mitään asiaa ei saada korjattua ennekuin vasta suuren katastrofin jälkeen, vähäksi aikaa.
Kuulemma, Fortum ei halua maksaa kunnollista korvausta sähkölinjojen korjaajille !!!! Joten ensi kerralla sähkökatkoksista tulee pidempiä, koska ei löydy korjaajia.
- Mistä maksetaan?
Mistä ihmeestä Fortumin johtajille maksetaan miljoonien eurojen vuotuiset palkat ja palkkiot, kun eivät osaa hoitaa tehtäviään siten, että suomalaiset saisivat sähköä?
Fortumin johtoryhmän, jonka palkkiot olivat vuonna 2010 noin 3 miljoonaa euroa,
ehdotus Fortumin voittovarojen käytöksi Espoossa 1. päivänä helmikuuta 2011:
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2010 olivat 4.191.864.236 euroa. Tilikauden päättymisen jäkeen yhtiön taloudellisessa asemassa ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia.
Fortumin hallitus esittää yhtiökokoukselle, että Fortum Oyj jakaa vuodelta 2010 rahaosinkoa 1,00 euroa osaketta kohti eli 1.2.2011 rekisteriin merkittyjen osakkeiden lukumäärän perusteella yhteensä 888.367.045 €.
Halituksen jäsenet ja palkkiot vuodelta 2010 yhteensä 11 kokouksesta:
Matti Lehti, nimitys- ja palkitsemisvaliokunta, palkkiot vuonna 2010
yht. 75.000 €, 6.818 €/kokous
Sari Baldauf, nimitys- ja palkitsemisvaliokunta, palkkiot yht. 58.800 €,
5.345 €/kokous
Esko Aho, nimitys- ja palkitsemisvaliokunta, 45.000 €, 4.090 €/kokous
Ilona Ervasti-Vaintola, nimityhs- ja palkitsemisvaliokunta, 45.000 €, 4.090 €/kokous
Birgitta Johansson-Hedberg, nimitys- ja palkitsemisvaliokunta sekä tarkastus- ja riskivaliokunta, 52.800 €, 4.800 €/kokous
Joshua Larsson, tarkastus- ja riskivaliokunta, 46.391 €, 4.217 €/kokous
Christian Ramm-Schmidt, tarkastus- ja riskivaliokunta, 45.600 € 4.145 €/kokous
Tapio Kuula, toimitusjohtaja, 1.149.055 euroa palkat ja bonukset vuodelta 2010
Vuonna 2011 Fortumin hallitus kokoontui 11 kertaa. Yhtiön operatiivisen ja taloudellisen kehityksen ohjauksen ja valvonnan lisäksi tärkeimpiä aiheita vuoden aikana olivat Fortumin strategia, liiketoimintasuunnitelma, taloudellinen asema, tavoitteiden asettaminen riskienhallinta ja riskipolitiikat sekä taloudellinen raportointi. Tärkeimpiin asioihin kuuluivat lisäksi investointi- ja divestointiasiat sekä Venäjän toiminnot. Hallituksen kokouksissa käsiteltiin myös liiketoiminnan kestävää kehitystä ja johdon suoritumista ja palkitsemista.
Fortumin toimitusjohtajan ja hallituksen tehtäviin eivät siten kuuluneet sähkölinjojen korjaajien palkkaus, hoitamattomat sähkölinjat tai lahonneet sähköpylväät. Joten ne jäivät hoitamatta.
Mutta hyvin on Fortumin nimitys- ja palkitsemisvaliokunta palkinnut itseään. Kokouspalkkiot ovat 4.000 eurosta 6.800 euroon per kokous.
Yhden kokouspalkkion verran eivät sähköpylväisiin kiipeävät sähköalan ammattilaiset saa palkkaa kuukaudessa. Montako kiipeämistä sähköpylväisiin tarvitaan, jotta yhden Fortumin hallituksen jäsen kokouspalkkio tulee tienattua?
Fortum on palkinnut johtoryhmäänsä vuonna 2010 ja ilmoittaa ottaneensa huomioon talouspoliittisen ministerivaliokunnan syyskuussa 2009 antamat ohjeet valtion omistamissa yhtiöissä.
Nämäkö ovat ministereiden ohjeet Fortumin johtoryhmän palkitsemisesta vuonna 2010:
Toimitusjohtaja Kuula
- palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhdeetuudet 2010 yht. 911.545 €
- suorituspalkkiot 2010 yht. 237.510 €
Kuulan palkat ja palkkiot vuonna 2010 siis yhteensä 1.149.055
Johtoryhmän jäsenten
- palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 2010 yht. 2.481.935 €
- suorituspalkkiot 2010 yht. 581.743 €
Johtoryhmän jäsenten palkat ja palkkiot vuonna 2010 yhteensä 3.063.678 €
Johtoryhmän ja toimitusjohtajan palkat ja palkkiot ovat yhteensä 4.212.733 €,
joten siinä saa sähköä myydä ja suunnitella strategioita ja välttää turhaa riskinottoa jotta neljämiljoonaakaksisataatuhatta (4.212.733) euroa tulee hankituksi.
Montakohan sähköasentajaa neljällä miljoonalla saisi vuodeksi palkattua - kunnon palkalla - Fortumin johdon osaamattomuuden vuoksi sähköverkkoja korjaamaan?
Olisiko oikea vastaus - reilusti yli tuhat sähköasentajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama625329Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä824305Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1013863Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732771Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1642643Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta722463Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?292437Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl812228- 1741960
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko421616