Elikkäs neidille ei tunnu kelpaavat minkään merkkiset pelletit, on koitettu Genesistä, Cuni Naturea, markettien merkkejä. Ainoa mitä suostuu syömään on lihottavat Best Frend Festival.
Nirsoilee myös salaatinlehtien, pinaatin yms kanssa, porkkanat ainoastaan maistuvat. Kesällä kelpasivat vain voikukanlehdet. Heinää syö ihan reippaasti.
Onko ihan normaalia vai mitähän tässä tekisi?
Nirsoileva leijonanharjas
3
<50
Vastaukset
- Suttura
KAnnattaa ottaa yhteyttä kasvattajaan ja kysellä, mutta koska kanin pää ruokaahan on heinä ja jos se sitä syö niin se on tärkeintä. Pelletti on vain siinä sivussa. Eli kannattaa nyt ostaa jotain muuta kun sitä lihottavaa Best Frend Festivalia ja kokeilla sitä jonkin aikaa. Varmasti rupeaa syömään jos nälkä tulee. Sama kuin ihminen, kaikki kelpaa jos on tarpeeksi nälkä.
- -nna
Meillä kans leijonharjaskani ja on aika nirso ollut aina. Kaikki pelletit ei todellakaan kelpaa. ja sama juttu on, että rasvainen ruoka maistuis. mutta kyllä kani tosiaan syö niitä "pahanmakuisia" pellettejä myös, jos vaan tarpeeks nälkä tulee. Meillä pitää oikein porkkanatkin kuoria tälle herralle. Jotkut kanit ovat vaan nirsompia, sille ei oikein voi mitään. ja hyvä juttuhan on, että kani suostuu heinää syömään :)
- tania78
Pellettiä kani ei tarvitse ruokavaioonsa ihan vättämättä... Tai tarjoa pellettiä vain vähän. Leijonanharjakselle riittää alle puoli desiä päivässä.
Koeta vain tarjota monipuolisesti juureksia, hedelmiä, yrttejä... Ja voit kokeilla kotona kasvattaa ohraa tai kauraa.
Kokeile laittaa oksia leteen pariksi päiväksi, kunnes silmut puhkeavat.
Myös varvut ovat ihan hyviä. (esim: mustikka )
En usko, että eläin kuolee täyden ruokakipon ääreen. Uusiin makuihin totuttelu vain kestää hetken, emmekä me ihmisetkään aina pidä kaikista ruoista. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama635339Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä854329Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1073881Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732771Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1672658Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta752478Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?292474Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl812238- 1741970
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431626