Tipattoman tammikuun edut

Kireä Pipo

Jos tipaton tammikuu tuottaa sinulle vaikeuksia sinulla on todellakin syitä luopua alkoholista.

Jos tipaton tammikuu ei tuota sinulle vaikeuksia voit saman tien luopua alkoholista.

8

263

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kippisss

      En taida luopua. Kippis.

    • Kippistä vain

      Luovu keskenäsi.

    • näin on

      Asiantuntijoiden mukaan lyhyt alkoholiton kausi ei edistä maksan terveyttä, kertoo BBC.
      Alkoholinkäytön lopettaminen kuukaudeksi on hyödytöntä, erityisesti joulun ja uudenvuoden pyhien ylilyöntien jälkeen, sanovat asiantuntijat.

      Brittiläisen maksayhdistyksen British Liver Trustin mukaan olisi parempi pitää muutama alkoholiton päivä viikossa koko vuoden ajan.

      Tämä perustuu siihen, että alkoholin kokonaiskulutus pysyy pienempänä ja samalla maksa saa samalla toipumisaikaa joka viikko. Jos maksassa ei ole pysyviä vaurioita, se kykenee palautumaan ennalleen jopa vuorokaudessa.

      Samaa mieltä yhdistyksen kanssa on maksatautien hoitoon perehtynyt tohtori Mark Wright Southamptonin sairaalasta. Hänen mukaansa tipaton tammikuu voi olla jopa haitallinen.

      - Alkoholista pidättäytyminen kuukaudeksi on lääketieteelliseltä kannalta hyödytöntä. Se saattaa johtaa vääränlaiseen turvallisuuden tunteeseen, jonka mukaan voit rasittaa maksaasi mielin määrin ja sitten korjata sen nopeasti, Wright kertoo BBC:lle.

      • drtcuyvibjl

        Vielä parempi, jos pidät sen tipattoman kuukauden, silti.

        Vielä parempi kun jätät alkoholin kokonaan, kuten meikäläinenkin. Ei taida pojista olla siihen, itkisitte pullonne perään kuin imeväiset tuttipullon.


      • Sinä muuta hyvä syy

        Tipaton tammikuu on varmaan jo lähes jokaiselle tuttu käsite. Siihen osallistuu noin 14 prosenttia alkoholia käyttävästä aikuisväestöstä.Tipattoman hyöty on siinä, että kuukauden tauko alkoholin käytöstä lisää vastustuskykyä, laskee verenpainetta, kohentaa mielialaa sekä parantaa unen laatua ja työssä jaksamista.


    • reipas raitis

      Minulla on edessä huikaton helmikuu ja maltaaton maaliskuu.

    • fit 4 life

      Minullapa on tipattomuus jatkuu vaan, kun nelisen vuotta sitten ajattelin kokeilla tipatonta vuotta. en aluksi uskonut siihen itsekään, kun alkoholi oli jo niin vallannut elämäni, mutta nyt en taas voisi kuvitellakaan juovani enää.

    • h56h65h56h

      En pidä tipatonta tammikuuta, koska en pysty siihen. Vähennän alkoholin käyttöä kuitenkin näin alkuvuodesta. Tämäkin viikonloppu menee selvinpäin, kuten meni uusivuosikin. Viikon tai parin päästä vois vetästä kännit jos siltä tuntuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      30
      5110
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4101
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3676
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2728
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      158
      2534
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2388
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2199
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2167
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1695
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1548
    Aihe