Moi
Olen itse erittäin hidas lukija ja esimerkiksi 400 sivun romaanien lukemiseen kuluu viikkoja.
Aloinkin etsimään lukunopeuden kehittämiseen tietoa ja
löysin esimerkiksi Finlandia Academyn " Sparta- pikalukemisen maiseriohjelman", jossa kovasti kehutaan lukunopeuden kehittymistä. Hintaakin kurssilla on kuitenkin melkoisesti. Tai toinen on sitten " photoreading" -valokuvalukemis kurssit.
Onko kenelläkään kokemuksia onko tällaisista kursseista ja lukutekniikoiden harjoittelusta todella apua kirjojen nopeampaan lukemiseen?
Yksi vinkki oli tuolla Finlandia academyn sivulta löytyvässä videossa ohjeena käyttää sormea, kättä tai viivoitinta lukemisen apuna riveillä, mutta itse sitäkin kokeiltuani se haittaa lukemista niin, että alan esimerkiksi keskittyä liikaa sen sormen läsnäoloon enkä siihen tekstiin. Joten melko skeptisesti ainakin minä suhtaudun näihin, mutta mitä mieltä muut ovat?
Lukunopeuden kehittämisen kurssit
4
697
Vastaukset
- 653655436
Lue enemmän niin lukunopeus kehittyy. Kursseista on apua, koska niillä luetaan.
- 21
"Olen itse erittäin hidas lukija ja esimerkiksi 400 sivun romaanien lukemiseen kuluu viikkoja."
Tuo ei kerro vielä yhtään mitään, sillä emmehän me edes tiedä sitä tuntimäärää, minkä päivässä tai viikossa luet. Olisi hyvä, jos viitsisit vastata tuohon kysymykseen, eli: kuinka monta tuntia luet viikossa?
"Lue enemmän niin lukunopeus kehittyy."
Allekirjoitan tämän neuvon täysin.
Olisi muuten mukavaa, jos joku voisi kertoa, kuinka nopeasti keskiverto ihminen lukee. - Lukutoukka
Aivan, pahoittelen epäselvyyttä. En ole tarkemmin katsonut kellosta, mutta jonkinlaista osviittaa voin antaa. Esimerkiksi Paul Austerin Sattumuksia Brooklynissa menee sellainen 3 tuntia per 50 - 70 sivua. Yhtenä selityksenä olen pitänyt sitä, että haluan yrittää omaksua ja muistaa kaikki mahdolliset yksityiskohdatkin kirjassa. Mutta silti mielestäni tuossa ajassa pitäisi pystyä lukemaan paljon enemmän.
Sitten taas vaikealukuista kirjaa lukiessa kuten tietokirjaa tai pääsykoekirjaa lukiessa menee pidempään. Kuten lääkiksen aikaisempien vuosien galenoksessa, jota luin 5 tunnissa noin 10 sivua. Hidasta? En osaa sanoa ja siksi ajattelinkin kysellä onko tuollaisista lukunopeuden kehittämisistä apua.
PhotoReadingiahan kehutaan kovasti ja kirja tuli kirjastosta löydettyäkin, mutta saa nähdä onko siitä apua.- Lukutoukka
Vielä tuohon kuinka paljon viikossa luen niin en useinkaan lue joka päivä. Saatan lukea esimerkiksi pari tuntia kerrallaan kahtena tai kolmena päivänä viikossa. Usein lukeminen on myös ns. yöpöytä lukemista eli ennen kuin menee nukkumaan lukee sängyssä, josta en osaa myös sanoa onko paras paikka keskittymiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama325145Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634128Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve783706Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732738Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1582554Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602388Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?282245Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl792199- 1381725
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko401558