Mulla on paniikki sekä ahdistuskohtauksia. En ole opiskellut kahteen vuoteen (olen yrittänyt, mutta lopettanut), en pysty edes työhaastatteluihin menemään kun ahdistaa. Tarkoituksena hakea toimeentulotukea mutta sieltä vaaditaan että täytyy ensin hakea Kelan sairauspäivärahaa jos ei ole työkykyinen. Lääkärille (Terveystalo) varattu aika. Voisikohan se kirjoittaa mulle lausuntoa? Kuinka helposti yleensäkin tälläiset asiat hoituu vai pitääkö mua tutkia jotenkin tarkemmin että no onko tuo muka työkyvytön vai ei? Miten tälläset asiat etenee? Kauhee stressi päällä. Ikää 20vuotta.
Voinko saada sairauspäivärahaa?
7
143
Vastaukset
- vanha asiakas
Voit hakea tt-tukea vaikket saa muualta mitään rahaa, tosin voivat alentaa tukea. Mutta saathan sinä s.p.rahaa kunhan saat todistuksen lääkäriltä ja haet kelalta.
- 22
"""Tarkoituksena hakea toimeentulotukea mutta sieltä vaaditaan että täytyy ensin hakea Kelan sairauspäivärahaa jos ei ole työkykyinen. """
Varmasti vaativat hakemaan ensisijaista etuutta.
Eivät voi vaatia mitenkään "ensiksi"
Ensiksi antavat päätöksen toimeentulotueasta laskelmineen, saattavat kirjoittaa siihen päätökseen perivänsä takaisin siitä (mahdollisesti)tulevasta etuudesta.
Saat siis rahaa sossusta ja se päätös s.p rahasta tulee joskus.....- ei ole pakko
Eivät ne voi vaatia mitään jos et käy lääkärissäkään tai et saa sairaslomapaperia. Työkkärirahaakaan ei ole pakko saada, silti saat tt-tukea. Itse en ole kuuteen vuoteen saanut muuta kuin asumistukea ja tt-tukea.
- kcvhkdsdh
joo alennettuna tt-tukea. onko järkevää?
- vanha asiakas
No alennetulla tt-tuella eläminen on minusta järkevämpää kuin hyppiä monessa toimistossa turhan päiten. Aikani minäkin yritin ruletissa pysyä mukana vaan kun töitä ei saa niin ei saa ja ilmaseksikaan en sitä suostu tekemään milläkään toisella nimikkeellä. Heti menisin töihin jos normaali palkka maksettaisiin. Mutta elämässä on paljon muutakin arvoja kuin vaan raha. Joten olen jo luovuttanut ja elän sitten näin.
- ap
Entä jos lääkäri ei jostain syystä ala kirjoittamaan lausuntoa mulle niin voisinko sanoa sille sitten että voisiko se kirjottaa kuitenkin lappuun että ei ole oikeutettu kelan sairauspäivärahaan tai jotenkin vastaavasti, kuitenkin niin että tulee ilmi että en voi hakea sitä sairauspäivärahaa? Koska tarttisin sellaisen lapun liitteeksi toimeentulotuki hakemukseen, koska sieltä koko ajan jankataan sitä samaa että hakijan täytyy hakea kelan sairauspäivärahaa mikäli ei ole työkykyinen. Eli heille tarttisin selvityksen siitä, mikäli en saa haettua tuota kelan etuutta. Muuten jatkossakin alentavat sitä tukea multa.
Vai voiko lääkärille ehdottaa tuollasta, ruukaako ne tollasia kirjottaa? Enhän mä kelallekaan voi soittaa tai mennä käymään ja sanoa et kirjottakaa tällänen, eikö se oo lääkärin tehtävä? Lääkärihän on se, jolta lausunnon saa tai on saamatta.- 17
No voithan kysyä siltä sossun akalta, että millaisen todistuksen tarvitsevat siitä asiasta, että olet tehnyt sen minkä pystyt sairaspäivärahan eteen.
Ei sitä toimeentuloyukea saa alentaa jos olet hoitanut oman osasi.
Muiden (lääkärin/KELAn) hitaudelle sinä et voi mitään.
Voithan tietysti käydä KELAssa laittamassa sen hakemuksen vireille, pyydät sitten kuitin siitä, että olet vienyt hakemuksen. (älä välitä siitä, että hakemuksesta puuttuu kasa liitteitä esim. lääkärintodistus)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255059Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644061Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve753625Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472483Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl772167Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371525