Nettianttilan Pimeitten hintojen päivät oikein huutaa ostamaan uuden kameran. Näinköhän jollakulla olisi vinkkiä minkä kohdalla sitä osta-nappia oikein painaisi? Nikonin Coolpix l120 houkuttelee halvimmalla hinnalla, Panasonicin Lumix dmc-fz45:ssä olisi optinen etsin, niinkun myös Sonyn DSC-HX1:ssä.
Onko Panasonic helppo hajoamaan, ja onko tuo Sony hyvä vaikka onkin vanha malli, vai kannattaako mieluummin maksaa jostain uudemmasta?
Valinnan vaikeus!
6
179
Vastaukset
- arvostelut kertoo
Vertaa kys. kameroiden ominaisuuksia ja kuvanlaatua vaikkapa arvosteluiden perusteella, esim. www.photographyblog.com
- köksö
L120 ja tuo Panasonic on vähän eri luokan kameroita. L120 on peruskuvaajille, jotka ei juuri tarvitse säätömahdollisuuksia. Panasonicissa taas on käsisäädöt, raw-kuvaus ja se etsin. Nikonin mallistossa tuota Panaa lähempänä on P500 ja P510.
Panasonic ei hajoa sen helpommin kuin muutkaan. Ja oletko katsonut muiden valmistajien, kuten Fujifilmin superzoomeja?Olen käyttänyt Panan DMC FZ50 ja FZ38 bridgejä ja todennut ne käyviksi kameroiksi. Varsinkin nyt jo lopetettu FZ50 on todella ainoa oikein suunniteltu bridge optiikkansa osalta ainakin. Siinä on sisäinen tarkennus ja zoomi renkain toteutettuna joten sen säätäminen käy kuin unelma noihin lisää-pois versioihin verrattuna.
Panan bridgen minä ainakin uskaltaisin ostaa. En silti halua antaa sitä ajatusta jotta nuo muut ovat huonompia, niistä minulla vain ei ole kokemusta.
- Far Zoom
Panasonic FZ45:n etsin ei ole optinen vaan elektroninen. Samaa veikkaan kyseisen Sonynkin sisältävän, kuten useimpien muiden vastaavien. Optisia etsimiä lienee vain peilillisissä järkkäreissä nykyään.
- vain peilillisissä
Etkö ole koskaan kuullut mittaetsi ja hybridietsin yms kameroista?
Fuji X1, X10 & X100, Leica M8 & M9, Canon PowerShot G1 X jne vain peilillisissä kirjoitti:
Etkö ole koskaan kuullut mittaetsi ja hybridietsin yms kameroista?
Fuji X1, X10 & X100, Leica M8 & M9, Canon PowerShot G1 X jneMittaetsinkameroita tuskin enää löytää mistään. Kyllä nykyään kaikki ovat automaattitarkenteisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama897448Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1176179Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1584314Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?393022Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2282951Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782866Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta882577Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl902318- 1862239
Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh151777