teoreettinen kysymys. paljonko hevoselle voi olla painoa selässä? Olen lukenut, nähnyt maalauksia joissa esim temppeliherrat, kaksi isoa miestä taisteluvarustuksissa ratsasti samalla hevosella. Samoin telkkarissa on kohtauksia, joissa kaksi ratsastaa samalla hevosella ja sirkusesityksissa jopa kolme janelja riekkuu yhden pollen niskassa. Miten paljon hevonen kestää?
paljonko painoa
2
122
Vastaukset
- yks pullukka vaan...
hevoset olivat keskiajalla vähän erilaisessa käytössä kuin nykypäivänä.. ja muutenkin sotaratsuina käytettiin paljon suuria työhevostyyppisiä hevosia juuri painavien haarniskoiden takia(pelkkä haarniska saattoi painaa parhaimmillaan reilun 100kg) eli hevosten on täytynyt olla todella suuria ja jykevä rakenteisia.. ei siis mitään friisiläisiä mitä nykypäivän leffoissa aina on:D sirkushevosilla temppuilevat ihmiset ovat yleensä hyvin kevyitä:) ja leffoissa joissa joku soturi pelastaa naisen ja ne ratsastaa kaks päällä onnistuu kun on vähän suurempi ja vankkarakenteisempi hevonen:) eli siis hevonen kantaa keskimäärin 100kg painon jatkuvalla käytöllä nykypäivänä:) mutta siis kantokykyyn vaikuttaa moni asia, hevosen lihaksisto, käyttö, kanto tottumus, rotu, rakenne yms.:) mutta niin kuin sanoin tuo 100kg oli keskimääräinen karkea heitto, kanto kyky voi siis olla huomattavasti matalampi tai korkeampi riippuen ihan hevosesta.
- _katherine_
Itse asiassa entisaikoina hevoset oli varsin pieniä, etenkin sotahevoset.
Sotahevonen ei voinut olla iso, koska se olisi ollut taisteluissa hankalaa.
Sotahevoset saattoivat olla ihan ponikokoisiakin (n- 140-150cm).
Kannattaa kuitenkin ottaa huomioon, että myös ihmiset oli lyhyempiä ja aliravittuja. Tavallinen mies saattoi olla vain n. 160cm pitkä ja painaa 50kg.
Nykyhevoset kantavat ihan yhtä suuria painoja kuin entisaikoinakin. Erona on kuitenkin se, että hevosten tulee elää paljon kauemmin.
Kyllä hevonen helposti 150kg kantaa, vaikka ei olisi niin suurikaan. Eri aisa on, onko se järkevää jos haluaa hevosen elävän monta vuotta.
Tuskimpa keskiajalla hevonen eli paljoakaan yli 10-15 vuotiaaksi, eli jalkavaivat eivät ehtineet tulla näkyviin. Nykyään hevonen elää helposti yli 20 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama204988Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634016Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723584Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732678Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472443Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272077- 1281571
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371505