18 vuotiaana eroavat tekevät 700 miljoonan tappiot joka vuosi

kirkko porskuttaa porks

Kuinka paljon 18 vuotias eroaja "maksaa" kirkolle.

Ensimmäiset 18 vuotta eroaja on "pakkoliitetty" kirkkoon. Hänelle pidetään kastetilaisuus, rekisterikirjaukset jne. Lapsena hän käy seurakunnan lapsikerhossa ja seurakunnan maksamalla rippileirillä 15 vuotiaana. Hänellä on vain opintotukea ja pieniä kesätöitä, joten kirkollisveroa ei tarvitse maksaa. Kirkon keskimääräinen liikevaihto on reilut 200 euroa / jäsen, joten oletetaan jäsenkohtaiseksi kustannukseksi 200 euroa x 18 vuotta. Eroaja tekee siis 3600 euron "tappion" seurakunnalle lapsena.

Suurin osa eroaa kirkosta 18 vuotiaana tai pian sen jälkeen. Jos eroaja pysyisi kirkon jäsenenä koko työuransa, hän tuottaisi ehkä keskimäärin 500/e vuosi liikevaihtoa kirkolle. Siis 3000 euron keskipalkka työuralla, josta vuositulo 37800 euroa ja siitä kirkollisvero 1.33%. Siten keskimääräinen palkansaaja maksaisi kirkolle 500 e x 40 vuotta = 20.000 euroa.

Eläkeaikana oletetaan eläkkeellä 1700 euroa/kk kirkollisveron olevan vähennysten jälkeen ehkä 250 e/kk, josta 250 x 20 vuotta = 5000 euroa.

Siten 18 vuotiaana eroava keskivertopalkansaaja "tuottaa" kirkolle 3600 euron nettotappion lapsena. Vuodessa kun eroaa nettona 26000 ihmistä (suuri osa nuoria), niin jokainen vuosi aiheuttaa 93.6 Meur menetykset pelkästään kirkosta eroavien lapsuudenajan kustannuksina.

Aikuisiällä eroaja olisi maksanut seurakunnalleen työuransa ajalta 20.000 euroa ja eläkeajalta 5.000 euroa eli yhteensä 25.000 kirkolle. Tämä jää eroajalta maksamatta. Kun eroajia on 26000 joka vuosi, heistä tulee 26000 x 25000 = 650 miljoonan tulonmenetys 70 vuoden aikana.

Siis yhteenvetona joka vuosi nuorella aikuisiällä eroavat aiheuttavat:

- Vuosittain 93,8 Me "alaskirjaukset" kustannuksista, jotka he ovat lapsena 18 vuoden aikana aiheuttaneet erohetkeen asti

- Tulevaisuudessa 70 vuoden veronmaksuajalta 650 Me menetetyistä tulevaisuudentuotoista, jotka he jättävät eroaikanaan maksamatta

Tästä nähdään, ettei vuosittain eroavista 26000 nuoresta veronmaksajasta ole ongelmaa vielä alkuvuosina. Lapsuudenkustannuksen alaskirjaus vajaat 100 miljoonaa vuodessa syö hieman tulosta. Mutta kun eroamisia on jatkunut, tuon 70 vuotta niin kirkon tulot on tippuneet yli 700 Meur vuodessa. Kun tulos on nyt 100 Meur plussalla, niin se vuosikymmenten aikana putoaa -600 Meur tappiolle ellei toimintaa sopeuteta voimakkaasti.

Tämän ovat huomanneet monet seurakunnat. Jos pienestä seurakunnasta eroaa 30 nuorta jäsentä vuodessa, niin vähintään tuo 30 x 3600 eur = 108.000 euroa (eroajien lapsuusajan kustannukset) kannattaa alaskirjata jo nyt tapioksi. Käytössä on työntekijän osa-aikaistus, omaisuuden myynti, kustannusleikkaukset ja mm. lomautukset.

3

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :D
    • Kimmo Koo

      Tässä on käytetty samaa jyvitysperiaatetta joiden avulla voidaan osoittaa, että hautausmaat tuottavat kirkolle tappiota. Jos pappi hoitaa viikossa kaksi jumalanpalvelusta ja lauantaina hautajaiset, on luonnollista, että kolmannes papin palkasta pitää lisätä hautaustoimen kuluihin. Jos talouspäällikkö tekee kuukaudessa 300 päätöstä, josta yhdessä kieltäydytään vuokraamasta siunauskappelia kirkosta eronneen hautajaistilaksi, luonnollisesti yhteiskunnan pitää maksaa 0,3 % talouspäällikön palkasta.

    • Jebs66ei

      Naurettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      32
      5125
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4101
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3686
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2728
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      158
      2534
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2388
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2199
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2195
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1705
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1548
    Aihe