Työelämänvalmennus + työpaikalta tuleva palkka

Kanin kolossa

Terve kaikille.
Ilmottauduin työttömäksi tammikuun alusta ja orjatyöelämänvalmennuksen sain aloitettua tuossa tammikuun lopulla. Kovasti olen yrittänyt paiskia töitä olemattomasta palkasta huolimatta ja työnantaja haluaisi nyt pitää minut toukokuun loppuun saakka. "Ammattimiehen" tuuraamisesta on nyt kertynyt 14 tuntia maksettavaa palkkaa (brt 15€/t). Olen ymmärtänyt että tästä täytyy toimittaa palkkakuitti kelalle että saavat puolet ruplistaan takaisin?

Työnantaja mainitsi myös että voisi maksaa jatkossa 300 euron "vaakaata"palkkaa kuukaudessa tuuraustunneista riippumatta. Meneekö näistäkin puolet kelan haaviin työmarkkinatuen siivillä vai katsotaanko tuo nyt sitten jatkuvana tulona toukokuuhun saakka? Ja kuinka tässä pitäisi menetellä?

Miltä tämä teistä kuulostaa ja onko teillä kokemuksia vastaavista tapauksista? Viedäänkö tässä nyt nuorta pässiä narussa? Työpaikka vaikuttaisi omasta mielestä lupaavalta ja toivon mukaan olisi mahdollisuus työllistyä valmennuksen päätyttyä.

Tosiaan työmarkkinatuen hakemuksestakaan ei ole päätöstä tullut joten sen mukana tulevia ohjeita en ole saanut.

Terveisin 19-vuotias työttömyysturvakierteestä kokematon.

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin luulen

      Sinuna en tekisi orjatöitä vaan vaatisin uuden työsopimuksen jossa lukee paljonko saat palkkaa. Jos saat enemmän kuin se 9 euroo niin kela ottaa sen huomioon. Pyydä rahat suoraan käteen jos pomosi haluaa maksaa enemmän. Oikeestaan sua ei huijata mut sinuna et teksi kuin 4 tuntia päivässä töitä sillä 9 eurolla mitä saat kelalta. Jos pomisi haluaa maksaa enemmän niin tee uusi työsopimus.

    • Kanin kolossa

      Ongelma onkin siinä että pelkällä työnantajan välisellä työsopimuksella menettäisin korotusosan lisäksi myös päivärahan, eli tuo palkka ei olekaan sitten niin hyvä jos sillä meinaisi elää.

      Kai sitä on pakko yrittää elää nuilla mitä nyt saa, mahdollisuus kuitenkin työllistyä kyseiseen yritykseen tulevaisuudessa, enkä tahdo antaa huonoa kuvaa itsestäni. Vielä on jäänyt arvoitukseksi miten nuo sivutoimista saatavat palkat vaikuttavat työmarkkinatukeen.

      Kiitän kommentista.

    • sua kusetetaan

      Monet yritykset sanoo et on mahdollista työllistyä sinne. Tosiasiassa heti kun sun sopimus loppuu niin ne heittää sut pihalle ja ottavat uuden ilmais työntekijän tilalle. Minuakin kehuttiin maasta taivaisiin ja tein niska limassa hommia ja mitään kunnon sopimusta ei tarjottu vaan ottivat heti parikin uutta. Ikinä en mene orjatöihin enään vaikka tulis sata karenssia päällekkäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      31
      5119
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4101
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3676
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2728
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      158
      2534
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2388
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2199
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2185
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1705
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1548
    Aihe