Perheemme kasvaa toukokuussa uudella jäsenellä, emme halua ottaa sukupuolta selville. Meillä on jo ennestään kolme tytärtä joiden nimissä on selkeä rytmitys, joka ei alunperin ollut tarkoitus mutta sitten vaan löytyi kivat nimet jotka sattuivat loppumaan samalla tavalla. :)
Eli vanhin on Sofia Neea Aleksandra (8v), toiseksi vanhin Emilia Aava Matilda (5v) ja nuorimmainen Olivia Iisa Amanda (3v).
Nyt saa laittaa ehdotuksia tulemaan että löytyy kiva nimi tulevalle pikkuveljelle- tai siskolle !
ia-loppuisia nimiä hakusessa!
7
3304
Vastaukset
- CeciliaMagnus
Kolmikirjaimisiahan noita on vaikka kuinka (Cia, Fia, Gia, Kia, Lia, Mia, Nia, Pia, Ria, Tia, ja nelikirjaimisia noista saa lisäämällä toisen i-kirjaimen...)
Sitten niitä muita ia-päätteisiä:
Tavallisempia:
Julia, Maria, Cecilia, Amelia, Amalia, Lilia, Lumia, Lydia, Lyydia
Ja epätavallisempia:
Ottilia, Daria, Tania, Sonia, Katia, Dahlia, Saskia, Anastasia, Emerentia,
Letitia, Natalia, Felicia, Stefania, Alexia, Alicia, Adelia, Ofelia, Lidia, Livia, Lavinia
Tytölle toisiksi nimiksi ehdotan "Oona Matleena" koska kaikilla tytöillänne on eri tuplavokaali toisessa nimessään, ja kahdella tytöllä on jo A-alkuinen kolmas nimi, ja vain yhdellä M-alkuinen.
Esim:
Julia Oona Matleena
Maria Oona Matleena
Lilia Oona Matleena
Lydia Oona Matleena
Tosin ia-päätteiset nimet taitavat pääosin olla nimenomaan tyttöjen nimiä, kun ainakaan itselleni ei tullut mieleeni yhtään pojan nimeä, paitsi ne maailman kamalimmat Jousia ja Nousia... Pääosin ia-päätteisten tytönnimien vastineina taitavat olla us-päätteiset pojannimet (vrt. Julia-Julius, Maria-Marius,) tai päätteettömät (Emilia-Emil, Ottilia-Otto, jne.) joten niitä nyt tässä teille tarjoan:
Julius, Marius, Rasmus, Petrus, Darius, Magnus, Paulus.
Pojalle toisiksi nimiksi ehdotan: Otto Mikael (ei tuplavokaalia, mutta kuitenkin kaksi O:ta - Nooaa olisin ehdottanut, mutta ehkä liian samanlainen kuin Neea?)
Eli vaikkapa:
Julius Otto Mikael
Rasmus Otto Mikael
Magnus Otto Mikael - 45+
Pojalle tule mieleen Elia. Oto Mikael olisi hyvä toisekis nimeksi kuten edellinen ehdottaa.
- vxvvx
Sakaria
Jeremia
Claudia
Amelia
Sylvia
Maaria
Juulia
Tuulia - Täti
Olet saanut jo niin paljon ia -pääteisiä nimiä, että niiden lisäksi ei tule muita mieleen kuin Serafia ja Silvia.
Kolmanneksi nimeksi muutama ehdotus vielä:
Cassandra,
Jolanda, Miranda,
Belinda, Melinda
Pojan nimeksi vielä muutama ehdotus:
Eemil Atte Oskar(i)
Anton Jooa E(e)vert
Aaron Miika Edvin
Matias Aaro Evert
Elias Otto August - -ada-
Julia Miia Eveliina
- Vähän harv.
Petunia
- ...
Eufemia
Ksenia
Titania
Aurelia
Celia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama815499Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1054505Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1364095Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2152841Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782826Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?322686Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta832534Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl882274- 1822093
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431666