Olipas Soinille kova pala

jalat maassa

Juuri kun G 8 maat sanoi että Kreikan pysyminen Eurossa on koko Euroopalle
hyväksi ja että Kreikkaa täytyy tukea jotta kasvua saadaan aikaan. Niin
eikos Timo Soini hetimiten mennyt sairauslomalle. Taitaa Timolla olla paukut loppu.
Ihan kokonaan. Oli tuo G 8 maiden yhteinen julkilausuma melkoinen tälli
sellaisille jotka muuta kuvittelivat..

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosiaankin

      Soini on rakentanut puolueensa kaiken toiminnan Kreikka-kortin varaan. Mitään rakentavaa hän ei ole esittänytkään.

    • voi nuijat?

      Missä olitte, kun älyä jaettiin? Kertokaa?
      Ne tarkoitata, että Suomen lypsäminen Saksan ja Ransakan pankeille on hyväksi. Ette nuijat tajua, vai?
      Kaikki takuut ja lainat kaatuu Suomen syliin!

    • idioottejaaaaaaaaaa+

      "Espanjan pankkien taseissa piilee todellinen pommi: pankkien tappiot voivat uuden arvion mukaan nousta 260 miljardiin euroon. Pankit voivat tarvita ulkopuolista apua - ilmeisesti muulta Euroopalta - 60 miljardia euroa.

      Arvion takana on arvovaltainen taho, kansainvälinen pankkijärjestä International Institute of Finance.

      IIF:n arvio perustuu siihen, kuinka suuria ongelmia Irlannin pankit kokivat finanssikriisissä. Espanjan pankkien tappiot voivat sijoittua 216-260 miljardin välille, todennäköisesti haarukan yläpäähän, IIF uskoo. Tilannetta voi pahentaa Espanjan heikkenevä talouskehitys.


      Aiheesta lisää

      Espanjan budjettiluvut heittivät taas häränpyllyä - EU:n tutkijat lähtevät ihmettelemään tilannetta 08:29


      Suuri osa tappioista tulee Espanjan kiinteistölainoista, joita ovat myöntäneet maan cajas-säästöpankit. Moni niistä tulee tarvitsemaan valtion apua, IIF uskoo.

      Jos Espanja todella tarvitsee ulkopuolista apua 60 miljardin verran, pelastuspaketti vetää kooltaan vertoja Kreikan, Portugalin ja Irlannin tarvitsemille lainapaketeille.
      "

    • Arvoton paperi

      G8 maat ovat tässä omassa liemessä,paitsi Saksa.Kun katsoo miten noissa maissa on talous kehittynyt ja miten velkaisia ne ovat,niin tietenkin ne yrittävät maksattaa mm.Saksalla omia velkojaan.Kun ollaan kaulaa myöten kusessa,niin käydään "sosialisoimaan" velat.Siis yritetään mm.Eurobondeilla saada maksajiksi sellaisia maita joilla fyrkkaa ja luottoa vielä on.Amerikkakin on lirissä ja velkataakka järjetön,mutta heillä on maailmanvaluutta mitä oma keskuspankki voi aina tarvittaessa heikentää painamalla lisää rahaa.Valuutta heikkenee ja inflaatio syö velkoja.Tällä keinoillako Eurooppakin meinaa veloistaan päästä,siis rahapaino pyörimään.Keinot ovat vääriä,eikä velkoja pidä sosialisoida meille eikä muillekkaan talouttaan edes siedettävästi hoitaneille maille.Saksassa joku ehdotti Kreikalle rinnakkaisvaluuttaa jolla maksettaisiin palkat ja joka devalvoituisi välittömästi hyvinkin heikoksi.Minusta järjestelmä on monimutkainen ja huono ehdotus.Kreikka ja muut on vain yksinkertaisesti potkaistava Emusta pois,jos eivät suostu ehtoihin.Velkoja ei pidä antaa anteeksi sentin senttiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      26
      5069
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4061
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      76
      3632
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2483
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      78
      2173
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe