Apua pinta-aknen hoitoon!

Hjälp

Kävin ihotautilääkärillä n. 8kk sitten ja minulle todettiin pinta-akne. (finnejä otsassa, rintakehässä ja selässä,, ajoittain myös muualla) Sain lievemmän lääkityksen akneen ja iho parani kasvojen ja päänahan osalta. Kuitenkin finnejä jäi rintakehään ja selkään.

Nyt lopetettuani lääkityksen n.2kk sitten, ovat oireet palanneet samanlaisina kuin olivat ennen lääkityksen syöntiä. En haluaisi jatkaa lääkkeillä, sillä seuraava lääkitys on kovempi ja en haluaisi syödä sitä, ellei välttämätöntä..

Siispä, tietääkö kukaan mitään hyvä voiteita, kuorintoja.. tms tai muita taktiikoita lievän aknen hoitoon? Onko kellään samankaltaista kokemusta?

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö88kuusamo

      Heippa! Itsellänikin todettiin vuosi sitten pinta-akne, enkä saanut sitä kuriin kuin hetkeksi lääkärin määräämillä lääkityksillä. Aloin pikku hiljaa turhautumaan pillereiden syöntiin ja kolusin netin kaikki keskustelutpalstat läpi etsiäkseni vastauksia aknen hoitoon. Löysin jostain palstalta ohjeen, että seksin säännöllinen harrastaminen auttaa akneen (3-4 kertaa viikossa). Aluksi epäilin ja ajattelin että tuo ei voi millään olla totta, joku teini taas kirjoittelee mitä päähän tulee, mutta ajattelin silti kokeilla, eipä siitä haittaakaan olisi.

      En ollut silloin kovin seksihaluinen ihminen, harrastimme suunnilleen kerran viikossa seksiä silloisen poikaystäväni kanssa (syynä haluttomuus, kivut, ajanpuute..). Halusin silti kokeilla tätä metodia ja aloin harrastamaan poikaystäväni kanssa seksiä lähes joka päivä, vaikka ei niin haluja ollutkaan, ainakaan aloitettaessa ;)

      Muutama viikko tästä eteenpäin, olimme harrastaneet vähintään joka toinen päivä seksiä ja huomasin selviä eroja aknen suhteen. En tarkalleen tiedä mistä tämä johtuu, mutta en ole muuttanut elämässäni mitään muuta kuin seksin määrää.

      Samalla tämän kokeilun aikana saimme seksielämämme kuntoon (nykyään nautin huomattavasti enemmän seksistä) ja parisuhde on parantunut huomattavasti viimeisen vuoden aikana.

      Jos sinulta nimimerkki "Hjälp" löytyy poikaystävä, suosittelen kokeilemaan seksin säännöllistä harrastamista (ellei se sitä ole jo ;) ).

      Onnea pinta-aknen hoitoon "Hjälp"! Kuulisin mielelläni miten parin viikon kokeilu on vaikuttanut pinta-akneen :)

      -tyttö88kuusamo

    • Hjälp

      Kiitos paljon vastauksesta! Voiko tuo todella olla totta ?? :D kuulostaa todella oudolta kieltämättä.
      ettei vaan olisi poikaystäväni äkännyt vastata tähän..

    • valceer

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      81
      5499
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      105
      4505
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      136
      4095
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      215
      2841
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      78
      2826
    6. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      32
      2686
    7. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      83
      2534
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      88
      2274
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      182
      2093
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      1666
    Aihe