Digitaalisen jännitemittarin tarkkuus ?

Mittaus (V) ?

Miten selvitän, kumpi kahdesta digitaalisesta yleismittarista (jännitemittauksella) on tarkempi eli mittaustulokset lähempänä totuutta ?

Mittari 1: Voltcraft, 1990 -luvulta, hintalapussa merkintä 600 mk.

Mittari 2: Wynn's , n. 1 vuoden ikäinen, hintaluokka Suomessa 7-15 euroa.
(lähes vastaavaa on myynnissä eri tuotemerkillä Saiturin Pörssissä 7 eurolla. Erona väri ja se, että tuossa Saiturin Pörssin myymässä mallissa tarvitaan ulkoinen mittarin mukana tuleva palikka transistorin hFE -mittaukseen, kun Wynn's -mittarissa on suoraan transistori mittausliitin itse mittarissa; samoin kuin se, että tuo Wynn's mittaa max. 750V AC / 1000V DC kun tuo Saiturin Pörssin malli max. 250V AC/DC).


Mittaustuloksia:

1. Verkkojännite:

Mittari 1: 228,7 V (3 3/4 -numeron näyttö)
Mittari 2: 230 V (3½ numeron näyttö, joten ei desimaaleja tässä. 199,9V saakka olisi 1 desimaali)

Mittari 2 näyttää 1,3V eli 0,57% enemmän kuin mittari 1.

2. Akku:

Mittari 1: 12,70 V
Mittari 2: 12,95 V

Mittari 2 näyttää 0,24V eli 1,89% enemmän kuin mittari 1.

Samoin kiinnostaisi tietää, jos esim. mikrokontrollerilla (Atmel AVR) haluan tehdä AD -muunnoksen eli jännite -> digitaalinen arvo 0..1023, niin miten saa tarkimman mittaustuloksen ?

Luotanko Atmel AVR:n omaan Bandgap -referenssiin, vai pitääkö ostaa elektroniikkaliikkeestä esim. 2,5 V jännitereferenssi ?

Tuo 2,5 V jännitereferenssi ilmeisesti kytketään näin (kun energian säästämiseksi sitä ei haluta pitää aina päällä):

5V - Transistorin E - Transistorin C - virranrajoitusvastus - jännitereferenssi ( ) - jännitereferenssi (-) - 0V.

em. kytkennässä Transistori = PNP piensignaalitransistori, esim. BC327.

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • promies

      Kytke se jännitereferenssi esimerkiksi näin (ilman transistoria, joka vain sotkee tilannetta):

      5V
      Virranrajoitusvastus 2,7 kilo-ohmia
      Jännitereferenssi
      Jännitereferenssi -
      0V

      Tuolla tavalla virta on hieman alle 1 mA eli oikein sopiva.

      Jos jännitereferenssi-komponenttisi on kohtuullisen laadukas, vaikuttaa sen yli melkoisen tarkasti 2,500 voltin jännite. Sen avulla voit kalibroida mittarisi.

      Siis olettaen, että ostat elektroniikkaliikkeestä kohtuullisen laadukkaan jännitereferenssi-komponentin mittarisi kalibrointia varten. Useimmat niistä, ainakin tunnettujen valmistajien valmistamat, ovat kokemuksieni mukaan riittävän laadukkaita ja tarkkoja.

      Mikro-ohjaimien sisäiset jännitereferenssit ovat myös yleensä ihan riittävän tarkkoja normaaliin käyttöön.

    • tarkka poika

      teet regulaattorikytkennän jonka jännite tietysti tunnetaan ja mittaat jännitteen. aika helppo eikö?

    • Joakim1

      En kyllä uskaltaisi verkkojännitettä mitata 10 € mittarilla! Se on kuitenkin hengenvaarallinen jännite ja tuon hintaluokan mittarit eivät ole kunnolla suojattuja.

      Jos akkua ei ole ladattu hiljattain, on 12,95 V melko varmasti väärä jännite.

      Suosittelen ostamaan hieman kunnollisemman yleismittarin (ehkä Voltcraft jo on sellainen?). Vaikkapa Bilteman 60 € malli on jo ihan OK ja varsin tarkka.

      AVR:n AD-muunnin ei ole erityisen tarkka, joten sen seuraksi riittäisi varmasti hyvin pelkän regulaattrorin käyttö. Reilulla eurolla saa regulaattoreita, joille luvataan 1% tarkkuus laajalla jännite- ja lämpötila-alueella. Lähellä huoneenlämpötilaa noiden tarkkuus on käytännössä 0,1% luokkaa eli parempi kuin AD-muuntimen. Itse olen käyttänyt noita 24-bittisen AD-muuntimenkin kanssa ja korjannut ohjelmallisesti virheen. Korjauksen jälkeen akkujännite on 0,01 V tarkkuudella sama kuin 0,05% tarkkuisen yleismittarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3025
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1590
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      1003
    10. 40
      874
    Aihe