Digitaalisen jännitemittarin tarkkuus ?

Mittaus (V) ?

Miten selvitän, kumpi kahdesta digitaalisesta yleismittarista (jännitemittauksella) on tarkempi eli mittaustulokset lähempänä totuutta ?

Mittari 1: Voltcraft, 1990 -luvulta, hintalapussa merkintä 600 mk.

Mittari 2: Wynn's , n. 1 vuoden ikäinen, hintaluokka Suomessa 7-15 euroa.
(lähes vastaavaa on myynnissä eri tuotemerkillä Saiturin Pörssissä 7 eurolla. Erona väri ja se, että tuossa Saiturin Pörssin myymässä mallissa tarvitaan ulkoinen mittarin mukana tuleva palikka transistorin hFE -mittaukseen, kun Wynn's -mittarissa on suoraan transistori mittausliitin itse mittarissa; samoin kuin se, että tuo Wynn's mittaa max. 750V AC / 1000V DC kun tuo Saiturin Pörssin malli max. 250V AC/DC).


Mittaustuloksia:

1. Verkkojännite:

Mittari 1: 228,7 V (3 3/4 -numeron näyttö)
Mittari 2: 230 V (3½ numeron näyttö, joten ei desimaaleja tässä. 199,9V saakka olisi 1 desimaali)

Mittari 2 näyttää 1,3V eli 0,57% enemmän kuin mittari 1.

2. Akku:

Mittari 1: 12,70 V
Mittari 2: 12,95 V

Mittari 2 näyttää 0,24V eli 1,89% enemmän kuin mittari 1.

Samoin kiinnostaisi tietää, jos esim. mikrokontrollerilla (Atmel AVR) haluan tehdä AD -muunnoksen eli jännite -> digitaalinen arvo 0..1023, niin miten saa tarkimman mittaustuloksen ?

Luotanko Atmel AVR:n omaan Bandgap -referenssiin, vai pitääkö ostaa elektroniikkaliikkeestä esim. 2,5 V jännitereferenssi ?

Tuo 2,5 V jännitereferenssi ilmeisesti kytketään näin (kun energian säästämiseksi sitä ei haluta pitää aina päällä):

5V - Transistorin E - Transistorin C - virranrajoitusvastus - jännitereferenssi ( ) - jännitereferenssi (-) - 0V.

em. kytkennässä Transistori = PNP piensignaalitransistori, esim. BC327.

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • promies

      Kytke se jännitereferenssi esimerkiksi näin (ilman transistoria, joka vain sotkee tilannetta):

      5V
      Virranrajoitusvastus 2,7 kilo-ohmia
      Jännitereferenssi
      Jännitereferenssi -
      0V

      Tuolla tavalla virta on hieman alle 1 mA eli oikein sopiva.

      Jos jännitereferenssi-komponenttisi on kohtuullisen laadukas, vaikuttaa sen yli melkoisen tarkasti 2,500 voltin jännite. Sen avulla voit kalibroida mittarisi.

      Siis olettaen, että ostat elektroniikkaliikkeestä kohtuullisen laadukkaan jännitereferenssi-komponentin mittarisi kalibrointia varten. Useimmat niistä, ainakin tunnettujen valmistajien valmistamat, ovat kokemuksieni mukaan riittävän laadukkaita ja tarkkoja.

      Mikro-ohjaimien sisäiset jännitereferenssit ovat myös yleensä ihan riittävän tarkkoja normaaliin käyttöön.

    • tarkka poika

      teet regulaattorikytkennän jonka jännite tietysti tunnetaan ja mittaat jännitteen. aika helppo eikö?

    • Joakim1

      En kyllä uskaltaisi verkkojännitettä mitata 10 € mittarilla! Se on kuitenkin hengenvaarallinen jännite ja tuon hintaluokan mittarit eivät ole kunnolla suojattuja.

      Jos akkua ei ole ladattu hiljattain, on 12,95 V melko varmasti väärä jännite.

      Suosittelen ostamaan hieman kunnollisemman yleismittarin (ehkä Voltcraft jo on sellainen?). Vaikkapa Bilteman 60 € malli on jo ihan OK ja varsin tarkka.

      AVR:n AD-muunnin ei ole erityisen tarkka, joten sen seuraksi riittäisi varmasti hyvin pelkän regulaattrorin käyttö. Reilulla eurolla saa regulaattoreita, joille luvataan 1% tarkkuus laajalla jännite- ja lämpötila-alueella. Lähellä huoneenlämpötilaa noiden tarkkuus on käytännössä 0,1% luokkaa eli parempi kuin AD-muuntimen. Itse olen käyttänyt noita 24-bittisen AD-muuntimenkin kanssa ja korjannut ohjelmallisesti virheen. Korjauksen jälkeen akkujännite on 0,01 V tarkkuudella sama kuin 0,05% tarkkuisen yleismittarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2443
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      917
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      136
      859
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      817
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      765
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe