YLE radiouutisissa Protu-leireistä

a.matsoni

Eilen.

Yksi osallistuja, tyttö, moitti sitä että kouluissa ei kerrota, että rippilerille on vaihtoehto, Prometheus-leiri.

Siitä sain idean.

Kun kirkko saa järkätä kouluissa riparin mainostilaisuuksia, enpä ihmettelisi, vaikka opetushallitus kirkonkätyrijohtajineen, tapansa mukaan, olisi mukana suosittelemassa noita riparimainostilaisuuksia kouluille.

Protu-leirien järjestäjät voisivat oyttaa yhteyttä kouluihin ja opetushallitukseen, ja esittää että voisivat vierailla kuluissa kertomassa protu-leireistä.

Voisi vaikka järjestää yhteisen ripari- ja Protu-leiri markkinointitilaisuuden kouluihin. Kun molemmat rinnakkain esiteltäisiin niin tulisi tervettä kilpailua ja olisi helpompi valita niiden välillä, kumpi enemmän miellyttää, vaikuttaa kiinnostavammalta. Tai päättää mennä vaikka molempiin.

Jos ehdotus tyrmätään niin onpahan mustaa valkoisella kuinka taas kerran evlutikkakirkolla on ihan omat etuoikeudet häärätä liki rajoituksetta kouluissa omaksi edukseen.

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille, mutta vastaanpa alkuperäiseen viestiin. Protu on jo pitkään käynyt kouluissa kertomassa protuleireistä. Kävijät ovat tyypillisesti olleet edellisen kesän leiriläisiä, jotka ovat pystyneet kertomaan innostavia tarinoita omalta leiriltään. Koska Protu tarjoaa vaihtoehtoisia aikuistumisleirejä, on koulutiedotusta järjestetty vaihtoehtoisilla tunneilla eli ET-tunneilla. Suurin osa ikäluokasta jää siis sen ulkopuolelle. Niistä kouluista, joissa koulutiedotusta on järjestetty, on leireille hakeutunut porukkaa, joten toiminta on kannatettavaa.

      • "Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille "

        Joillakin protufoobikoilla näyttää olevan jokin [yhteis]saunaan liittyvä perversio, minkä pohjalta he kuvittelevat saavansa mustamaalattua protuleiritoimintaa oksentamalla keskusteluihin omia raiteilta karanneita ajatuksiaan leirisaunomisesta. Tilanteen kanssa on onneksi helppo elää, kun voi aina tarjota terveitä ajatuksia vastineeksi. Mielestäni sinä teet asian eteen hyvää työtä. Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 81 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1833
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      1010
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      96
      1006
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      955
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      200
      924
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      889
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      63
      881
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      792
    9. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      766
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    Aihe