Eilen.
Yksi osallistuja, tyttö, moitti sitä että kouluissa ei kerrota, että rippilerille on vaihtoehto, Prometheus-leiri.
Siitä sain idean.
Kun kirkko saa järkätä kouluissa riparin mainostilaisuuksia, enpä ihmettelisi, vaikka opetushallitus kirkonkätyrijohtajineen, tapansa mukaan, olisi mukana suosittelemassa noita riparimainostilaisuuksia kouluille.
Protu-leirien järjestäjät voisivat oyttaa yhteyttä kouluihin ja opetushallitukseen, ja esittää että voisivat vierailla kuluissa kertomassa protu-leireistä.
Voisi vaikka järjestää yhteisen ripari- ja Protu-leiri markkinointitilaisuuden kouluihin. Kun molemmat rinnakkain esiteltäisiin niin tulisi tervettä kilpailua ja olisi helpompi valita niiden välillä, kumpi enemmän miellyttää, vaikuttaa kiinnostavammalta. Tai päättää mennä vaikka molempiin.
Jos ehdotus tyrmätään niin onpahan mustaa valkoisella kuinka taas kerran evlutikkakirkolla on ihan omat etuoikeudet häärätä liki rajoituksetta kouluissa omaksi edukseen.
YLE radiouutisissa Protu-leireistä
2
187
Vastaukset
- Jappervokki
Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille, mutta vastaanpa alkuperäiseen viestiin. Protu on jo pitkään käynyt kouluissa kertomassa protuleireistä. Kävijät ovat tyypillisesti olleet edellisen kesän leiriläisiä, jotka ovat pystyneet kertomaan innostavia tarinoita omalta leiriltään. Koska Protu tarjoaa vaihtoehtoisia aikuistumisleirejä, on koulutiedotusta järjestetty vaihtoehtoisilla tunneilla eli ET-tunneilla. Suurin osa ikäluokasta jää siis sen ulkopuolelle. Niistä kouluista, joissa koulutiedotusta on järjestetty, on leireille hakeutunut porukkaa, joten toiminta on kannatettavaa.
"Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille "
Joillakin protufoobikoilla näyttää olevan jokin [yhteis]saunaan liittyvä perversio, minkä pohjalta he kuvittelevat saavansa mustamaalattua protuleiritoimintaa oksentamalla keskusteluihin omia raiteilta karanneita ajatuksiaan leirisaunomisesta. Tilanteen kanssa on onneksi helppo elää, kun voi aina tarjota terveitä ajatuksia vastineeksi. Mielestäni sinä teet asian eteen hyvää työtä. Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 81 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301144
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715