YLE radiouutisissa Protu-leireistä

a.matsoni

Eilen.

Yksi osallistuja, tyttö, moitti sitä että kouluissa ei kerrota, että rippilerille on vaihtoehto, Prometheus-leiri.

Siitä sain idean.

Kun kirkko saa järkätä kouluissa riparin mainostilaisuuksia, enpä ihmettelisi, vaikka opetushallitus kirkonkätyrijohtajineen, tapansa mukaan, olisi mukana suosittelemassa noita riparimainostilaisuuksia kouluille.

Protu-leirien järjestäjät voisivat oyttaa yhteyttä kouluihin ja opetushallitukseen, ja esittää että voisivat vierailla kuluissa kertomassa protu-leireistä.

Voisi vaikka järjestää yhteisen ripari- ja Protu-leiri markkinointitilaisuuden kouluihin. Kun molemmat rinnakkain esiteltäisiin niin tulisi tervettä kilpailua ja olisi helpompi valita niiden välillä, kumpi enemmän miellyttää, vaikuttaa kiinnostavammalta. Tai päättää mennä vaikka molempiin.

Jos ehdotus tyrmätään niin onpahan mustaa valkoisella kuinka taas kerran evlutikkakirkolla on ihan omat etuoikeudet häärätä liki rajoituksetta kouluissa omaksi edukseen.

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille, mutta vastaanpa alkuperäiseen viestiin. Protu on jo pitkään käynyt kouluissa kertomassa protuleireistä. Kävijät ovat tyypillisesti olleet edellisen kesän leiriläisiä, jotka ovat pystyneet kertomaan innostavia tarinoita omalta leiriltään. Koska Protu tarjoaa vaihtoehtoisia aikuistumisleirejä, on koulutiedotusta järjestetty vaihtoehtoisilla tunneilla eli ET-tunneilla. Suurin osa ikäluokasta jää siis sen ulkopuolelle. Niistä kouluista, joissa koulutiedotusta on järjestetty, on leireille hakeutunut porukkaa, joten toiminta on kannatettavaa.

      • "Keskustelu meni heti kättelyssä sivuraiteille "

        Joillakin protufoobikoilla näyttää olevan jokin [yhteis]saunaan liittyvä perversio, minkä pohjalta he kuvittelevat saavansa mustamaalattua protuleiritoimintaa oksentamalla keskusteluihin omia raiteilta karanneita ajatuksiaan leirisaunomisesta. Tilanteen kanssa on onneksi helppo elää, kun voi aina tarjota terveitä ajatuksia vastineeksi. Mielestäni sinä teet asian eteen hyvää työtä. Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 81 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19235
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      6195
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      26
      5828
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      79
      5694
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5549
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5434
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4883
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4557
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3896
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3535
    Aihe