Tiistai 16.3.2010 Ilkka

Palvelussa juuri nyt 45095 käyttäjää

Vastauksia: 11
Lukukertoja: 1014
TEKSTIKOKO: font-sizefont-sizefont-size
Viestien esitystapa:
Hajuste- ja kemikaaliyliherkkänä olen huolestunut siitä, kuinka paljon eri kemikaaleja nykyään käytetään. Tapammeko tällä menolla itsemme sukupuuttoon? Ainakin hengitystieelinsairaudet, astma ja hajuste- ja kemikaaliyliherkkyys lisääntyvät koko ajan. Yhä useampi lapsi ja aikuinen on allerginen.

Laitan tähän hieman faktaa kemikaalien (joihin myös hajustekemikaalit kuuluvat) vaaroista. Suorat lainaukset ovat poimintoja. Tekstit löytyvät kokonaisuudessaan lainausten perään merkityistä lähteistä.

"Tutkijoiden varoitukset kemikaalien riskeistä lisääntyvät."

"Ympäröivässä yhteiskunnassamme on yli 100 000 erilaista kemikaalia. Kemikaalien maailmanlaajuinen tuotanto on kasvanut vuoden 1930 miljoonasta tonnista nykyiseen 400 miljoonaan tonniin. Aineiden terveys- ja ympäristövaikutuksista ei ole tehtävissä riskinarviointia, sillä yli 80 prosentista käytössä olevista kemikaaleista ei ole riittävästi tietoa."

"Maailman Luonnonsäätiö on äskettäin osoittanut Euroopassa asuvan kolme sukupolvea ihmisiä, joiden veressä on jopa 70 eri ainetta, joita ei esiinny ympäristössä luonnostaan. Sen toisessa tutkimuksessa vastasyntyneiden lasten napaverestä löydettiin synteettisiä kemikaaleja. Kemikaalit siirtyvät siis äidistä sikiöön raskauden aikana. Moni niistä on hitaasti hajoavia, ja ne varastoituvat siksi kehoomme loppuelämäksi."

"Usean sairauden lisääntyminen saattaa johtua myös siitä, että monet kemikaalit, joille altistumme sikiöaikana, lapsena ja aikuisena, vaikuttavat hormonijärjestelmäämme ja johtavat ennen pitkää sairastumiseen."

"Erityisen huolestuttavaa on, että syntymätön lapsi altistuu jo kehitysvaiheessa hormonitoimintoihin vaikuttaville kemikaaleille, sillä hormonit säätelevät sikiön normaalia kehitystä. Sikiöaikainen kemikaalialtistus voi myös aiheuttaa sairauksia, jotka puhkeavat kymmeniä vuosia myöhemmin."

"Kuluttajat, teollisuuden työntekijät ja ympäristö altistuvat lukuisille vaarallisille kemikaaleille. Aineita on useissa tutkimuksissa löytynyt leluista, kosmetiikan tuotteista, huonepölystä ja sadevedestä. Kohonneita kemikaalipitoisuuksia on analysoitu myös raskaana olevien naisten ja sikiöiden verenkierrosta."

Lähde: http://www.wwf.fi/ymparisto/vaaralliset_kemikaalit/kemikaalien_haitat/tutkijat_terveysriskeista.html


"Uuden auton tuttu, voimakas tuoksu saattaa sisältää myrkyllisten aineiden jäämiä, kertoo tuore australialaistutkimus. Australian liittovaltion tutkimuskeskuksen CSIRO:n tutkijat ovat mitanneet selvästi terveysnormit ylittäviä myrkyllisten aineiden pitoisuuksia vielä puoli vuotta vanhojenkin autojen sisäilmasta."

"Mitatut jäämät sisälsivät muun muassa syöpää aiheuttavaa benzeeniä, limakalvoja ärsyttävää asetonia, yleismyrkyllistä etyylibentseeniä sekä sikiövaurioita aiheuttavia ksyleenin isomeerejä."

Lähde: http://www.yle.fi/genreportaalit/portaali.php?genre=terveys&osannimi=tutkittua_lisaaineet&jutunid=1002


"Kodin kemikaaleilla yhteys lasten astmaan"

"Tavanomaiset kotitaloustuotteet kuten valkaisuaineet, maton pesuaineet ja maalinpoistoaineet voivat aiheuttaa lapsille astmaa."

Lähde: http://www.turunsanomat.fi/viimeuutiset/stt/?ts=0,3:2026:1143:0,4:50:0:0:0;4:49:0:1:2004-12-23,104:49:273278,1:0:0:0:0:0:


"Ilmanraikastajat terveydelle vaarallisia"

"Ilmanraikastajien kukkaistuoksut ovat harhaanjohtavia. Ne eivät suinkaan puhdista ilmaa vaan ovat kaikkine kemikaalilisineen suorastaan vaarallisia terveydelle.Tämä ilmenee eurooppalaisesta selvityksestä."

"Tuotteista löydettiin mm. bentseeniä, styreeniä ja formaldehydiä, jotka voivat ärsyttää limakalvoja ja pahimmassa tapauksessa aiheuttaa syöpää."

Lähde: http://www.turunsanomat.fi/viimeuutiset/stt/?ts=0,3:2026:1143:0,4:50:0:0:0;4:49:0:1:2004-12-23,104:49:273278,1:0:0:0:0:0:


Eli ei tässä suotta huolissaan olla näistä asioista. Kunhan vaan asioille todella alettaisiin tehdä jotain. Ensimmäinen askel taistelussa kemikaalien vaaroja vastaan olisi saada hajuste- ja kemikaaliyliherkkyydelle diagnoosi myös Suomessa. Tässä voivat olla avuksi kaikki allekirjoittamalla seuraavan vetoomuksen:

http://www.adressit.com/sosiaaliturvahajusteyliherkille

Mikäli nimeään ei halua julkaistavan netissä, voi vetoomuksen allekirjoittaessaan myös valita, että nimi ei näy netissä.

00
johonkin sitä kuollaan
Joo ja pyöräilykypärä pakko ympäri vuorokauden kaikille ettei vaan kolhi päätään mihinkään.

Voi jumalauta tätä holhouksen määrää. Johonkin sitä kuollaan - jokaikinen. Pitääkö sitä joka asiasta koko ajan marista. Elämässä ei ole pakko tehdä mitään - paitsi kuolla.
00
Minne on kadonnut empatiakyky?
Yli miljoona suomalaista saa jo oireita hajustekemikaaleista. Astmaa sairastaa jo yli 300 000 suomalaista ja yli 500 000 suomalaisella on astman kaltaisia oireita. Lasten allergiat ovat myös yleistyneet. Olisikohan kemikaaleilla osuutta asiaan? Kuinka moni voi varmuudella sanoa, ettei oma lapsi jo kärsisi hajuste- ja kemikaaliyliherkkyydestä? Pienet lapsethan eivät tunnetusti osaa ilmaista pahaa oloaan muuta kuin kiukkuamalla.    

Tässä faktaa astman yleisyydestä:
"Suomessa noin 6 prosenttia väestöstä sairastaa astmaa ja astmankaltaisten oireiden esiintyvyyden väestössä arvioidaan olevan jo noin 10 prosentin luokkaa."
Lähde:
http://www.tohtori.fi/?page=9430760&id=7263705

Myöskin hajuste- ja kemikaaliyliherkkyys on yleistymään päin.
Keuhkolääkäri Paula Pallasaho on väitöskirjaansa varten tehnyt kyselytutkimuksen helsinkiläisille aikuisille. Heistä 21 % ilmoitti kärsivänsä voimakkaista hajuista (deodorantit, mausteet, painomuste, puhdistusaineet, kukkien tuoksut ym.). Kyseessä on satunnaisotos eli tulos on yleistettävissä aikuisväestöön. (sivulla 40)
Löytyy täältä:
Paula Pallasaho: Prevalence and determinants of respiratory symptoms, asthma, chronic bronchitis and allergic sensitization in Helsinki
A comparison between Finland, Sweden and Estonia
http://ethesis.helsinki.fi/julkaisut/laa/kliin/vk/pallasaho/prevalen.pdf

Hengityselinsairaat, astmaatikot ja hajuste- ja kemikaaliyliherkät saavat vakavia oireita hajustekemikaaleista. Anafylaktinen reaktio voi myös johtaa kuolemaan.

Tästä johtuen monet hengityselinsairaat, astmaatikot ja hajuste- ja kemikaaliyliherkät, jotka saavat vakavia oireita hajusteista, ovat pakotettuja eristäytymään koteihinsa, koska hajustekemikaaleja käytetään niin paljon. Ja kuitenkin olisi kyettävä hoitamaan asioitaan ja joskus sairastuessa menemään sairaalaankin. Täysin hajusteettomiksi olisikin ilmeisesti lailla säädettävä sellaiset paikat, joissa asioiminen on ihmiselle välttämätöntä, kuten virastot, kaupat, terveyskeskukset ja sairaalat.    

Ihan kauhulla vieläkin muistelen, kuinka noin kymmenen vuotta sitten luin erästä yleisönosastokirjoitusta, jossa kirjoittaja kertoi menneensä allergiakohtauksen takia polille ja siellä altistuttuaan työntekijöiden hajusteille sai vielä pahemman allergisen reaktion. Itse kestin tuohon aikaan vielä hajustekemikaaleja ja olin siitä huolimatta kauhuissani hoitohenkilökunnan ajattelemattomasta hajusteiden käytöstä. Eli kyllä epäitsekkyyteen ja empatiaan tulisi kyetä, vaikkei itse mistään allergioista kärsisikään. Varsinkin kun kyseessä on toisen ihmisen terveyden, ehkä jopa hengen vaarantaminen, silloin kun oireet voivat pahimmillaan johtaa anafylaktiseen reaktioon, joka on hengenvaarallinen tila.

Eli ei tässä suotta huolissaan olla näistä asioista. Kunhan vaan asioille todella alettaisiin tehdä jotain. Ensimmäinen askel taistelussa kemikaalien vaaroja vastaan olisi saada hajuste- ja kemikaaliyliherkkyydelle diagnoosi myös Suomessa. Tässä voivat olla avuksi kaikki empatiakykyiset ja kemikaalien vaaroista huolissaan olevat ihmiset allekirjoittamalla seuraavan vetoomuksen:

http://www.adressit.com/sosiaaliturvahajusteyliherkille

Mikäli nimeään ei halua julkaistavan netissä, voi vetoomuksen allekirjoittaessaan myös valita, että nimi ei näy netissä.    
00
samaan paikkaan ku sun
Joo joo ja lässyn lässyn. Mä haluan sen pyöräilykypäräpakon ettei kukaan vaan loukkaa päätänsä, kun menettää esim. tajuntansa hajusteallergiakohtauksessaan.

Ihmisiltä on kadonnut vastustuskyky, kun hygieniavouhotus on mennyt liian pitkälle. Jotkut idiootit jopa käyttävät desinfiointiainetta kotinsa puhdistamiseen, jolloin vastustuskyky häviää lähes täysin. Oletko kenties noita siivousintoilijoita ja olet itse hävittänyt oman vastustuskykysi?
00
En ole siivousintoilija
Olen kanssasi samaa mieltä tuosta, että liiallinen siivoaminen ei ole hyväksi eikä noiden desinfiointiaineiden käyttäminen. Ja niissähän on myös kemikaaleja, joten käytän vain hajusteettomia ja niitäkin järjen kanssa.

Vastustuskykyni ei siis ole kadonnut siivousintoilun vuoksi. Minulla on home- ja kemikaalialtistuksen seurauksena hajuste- ja kemikaaliyliherkkyys. Saan järkyttäviä päänsärkyjä ja pahoinvointia hajusteista, jotkin hajusteet salpaavat minulta jopa hengityksen. Asioilla käytyäni sairastan yleensä muutaman päivän altistuttuani hajusteiden sekamelskalle. En siis juurikaan voi käydä missään, harrastaminen on mahdotonta, kuten myös työssäkäynti. Tästä huolimatta yritän pitää kiinni positiivisesta asenteestani ja töitäkin haen siitäkin huolimatta, että minut usein tyrmätään hajusteyliherkkyyteni vuoksi.

Mikäli ihmiset vähentäisivät hajusteitaan voisin elää normaalia elämää. Nyt minut on lähestulkoon eristetty kotiin, sillä jatkuva altistuminen pahentaa sairauttani.

En kuitenkaan ole ainoa, joka kärsii hajuste- ja kemikaaliyliherkkyydestä. Yhä useampi herkistyy hajusteille. Ei tarvitse olla allerginen tai astmaatikko sairastuakseen. Kuka vain voi olla vaaravyöhykkeessä?

Kemikaalit ja homeet vaikuttavat ihmisen immuunipuolustukseen heikentävästi ja tällöin noille vaarallisille kemikaaleille herkistytään vieläkin helpommin.

Kaikki ihmiset ovat tänä päivänä vaaravyöhykkeessä. Kuka tahansa voi sairastua, sillä tiedossa on, että tässä maassa riittää homekouluja, -sairaaloita, -päiväkoteja, jne. Luetteloa voisi jatkaa loputtomiin, sillä missä tahansa voi törmätä tuohon homeongelmaan.

Pelottavaa minusta on se, että lapsia altistetaan eniten homeelle. Ensin päiväkodeissa, sitten kouluissa. Lasten allergiat ovat myös yleistyneet. Olisikohan homeella osuutta asiaan?
00
asiaa
Kirjoitit asiallisen yhteenvedon kemikaaleista ja niiden käytöstä nykään.Älä välitä jos alaikäiset kirjoittelee isin koneelta tyyliin pidän pyöräilykypärää nukkuessani,en epäile ettei tuo teini niin tekisi mutta hän on varmaan laiska ja pitkästynyt.Tsemppiä sulle
00
Kiitos!
Kiitos sinulle ja hyvää kevään jatkoa!
00
Liiallinen hygienia aiheuttaa allergioita
Toki pitkään kestävä, toistuva homealtistuminen saattaa aiheuttaa kroonista nuhaa ja jopa allergiaa, mutta tämä ei (minun mielestäni) ole syy siihen että lapsilla on nykyisin allergioita enemmän kuin aikaisemmin.

Allergia on elimistön puolustusjärjestelmien yliherkistymistä jotakin "vierasta ainetta" kohtaan. "Vieraalla ainella" en tässä tarkoita kemikaaleja tai mitään muitakaan tiettyjä molekyylejä vaan ylipäätään mitä tahansa ainetta, johon veren valkosolut eivät ole aikaisemmin olleet kosketuksissa. Aine voi olla luonnosta löytyvä tai jopa jokin elimistön oma rakenneaine, mikä ei normaalisti kuulu verenkiertoon (sokeritauti, reuma).

Normaalisti valkosolut taistelevat taudinaiheuttajia vastaan (virukset, bakteerit, loiseläimet jne.) Ongelmana on nykyisin se että lapsille syötetään valtavia määriä antibiootteja, minkä seurauksena heidän elimistön oma puolustusjärjestelmä ei kehity normaalisti. Ts. kun elimistö ei joudu tappelemaan esim. korvatulehduksia aiheuttavaa bakteeria vastaan, niin puolustusjärjestelmät yliherkistyvät vaikka koivun siitepölyyn tai ruoka-aineisiin. Lisäksi kodeissa ja hoitopaikoissa on viimeisten vuosien aikana yleistyneet ns. antibakteeristen puhdistusaineiden käyttö, mikä entisestään vähentää luonnollisten infektioden saamista (eli aiheuttaa allrgiariskin kasvamista).

Itse olen sitä mieltä, että lapselle on hyväksi syödä aina silloin tällöin muutama hiekkakakku ja nuolla lemmikkikoiran kanssa samaa purulelua.

PS. mielenkiintoisena tietoiskuna bakteerikammoisille: ihmiskehossa elää 10 bakteeria jokaista ihmissolua kohden. Ihmistä voidaan siis tietyssä mielessä kuvata "huonosti toimivaksi bakteerien kasvualustaksi".
00
Varmasti se myös
Uskon myös, että liiallinen hygieenisuus on osasyy allergioihin. Mutta en silti lähtisi kemikaalien osuutta yhtään väheksymään.
00
Toinenpuoli
Ihan kivaa, että varoittelet kemikaalien vaarallisuudesta, mutta entäs ne hyvät puolet?

Tietysti joukossa on haittaa aiheuttavia kemikaaleja/yhdisteitä, mutta niissä on myös se positiivinen puolikin esim. palonestoaineet tv:n kotelossa. Mahdollisesti kyseiset yhisteet ovat voineen aiheuttaa muutamille oireita, mutta kuinka monen palon ne ovat estäneet?

Pitää laskea plussat ja miinukset yhteen, ennen kuin tekee hätiköityjä johtopäätöksiä.
00
Eroa käyttötarkoituksissa
Aivan. Järjen käyttö kuitenkin sallittua. Läheskään kaikkien kemikaalien vaikutuksia ihmiseen ei ole edes tutkittu ja vielä vähemmän on tutkittu eri kemikaalien yhteisvaikutuksia. Eli kannattaa miettiä, mitä kemikaaleja kannattaa käyttää ja mitä ei, sillä jatkuva altistuminen kemikaaleille vuosien saatossa on kuitenkin ilmeisemminkin saanut ihmiset sairastumaan erilaisiin sairauksiin, kuten syöpään, astmaan sekä hajuste- ja kemikaaliyliherkkyyteen.

Palonestoaineet ovat varmasti hyvä juttu, turhamaisuuden takia käytetyt hajustekemikaalit kuuluvat kuitenkin siihen kategoriaan, joista ei ole muuta kuin haittaa terveydelle.

Toivoisinkin, että ihmiset ymmärtäisivät ihan oman ja lastensa terveyden takia nuo hajustekemikaalien vaarat, sillä jatkuva altistuminen niille ja esimerkiksi homeille, voi puhkaista tämän sairauden kenelle tahansa. Siksi suosittelenkin hajusteista nauttivia ihmisiä vapaa-aikanaankin kuitenkin vähentämään hajusteitaan. Eli jos sinä pidät jostakin hajuvedestä, niin toivottavasti et, jo ihan itsesikin takia, sekoita siihen muita tuoksuja.

Ei nimittäin voi olla kenellekään terveellistä, että tuoksuu hajusteiden sekamelskalle. Tällä tarkoitan sitä, että ei kannata käyttää yhtä aikaa montaa hajustetta sisältävää ainetta. Jos suihkusaippua tuoksuu yhdelle ja shampoo toiselle, hoitoaine kolmannelle ja kasvojen pesuaine jollekin muulle, lisäksi siihen vielä erihajuiset ihonhoitotuotteet, rasvat ja meikit sekä hiustenmuotoilutuotteet ja hajuvesi tai partavesi, vaatteissa vielä pesuaineiden ja huuhteluaineiden eriävät tuoksut, niin hajusteiden sekamelska on valmis. Hiuslakat ja pyykinpesuaineetkin tuoksuvat usein yhtä voimakkaasti kuin hajuvedet ja partavedet. Puhumattakaan siitä, että ihmiset, joiden oma hajuaisti on ilmeisesti turtunut tuoksuille käyttävät hajusteita liikaa.

Hajuste- ja kemikaaliyliherkkyys on selvästi lisääntymään päin. Jatkuvasti kuulen ihmisten sanovan, etteivät hekään kestä joitain voimakkaita tuoksuja. Samaan hengenvetoon ihmiset usein toteavat heti perään, että vaikka heillä ei olekaan tällaista yliherkkyyttä kuin minulla.
Muistutan silloin heitä, että eihän minullakaan ole tämä hajusteyliherkkyys aina ollut, vaan olen myös joskus voinut käyttää hajusteita ja siten minullakin herkistyminen alkoi, että en ensin kestänyt voimakkaiden haju- ja partavesien hajuja. Siksi suosittelenkin ihmisiä vähentämään hajusteitaan, jotteivät he herkistyisi yhtä pahasti kuin minä ja monet muut.

Kuinka moni voi esimerkiksi varmuudella sanoa, ettei oma lapsikin jo kärsi hajuste- ja kemikaaliyliherkkyydestä? Pienet lapsethan eivät tunnetusti osaa ilmaista pahaa oloaan muuta kuin kiukkuamalla.
00
Pohjaveden pilaantuminen
Laajin pohjaveden pilaantumistapaus Hämeessä on Kärkölän Järvelässä. Saastumisen aiheutti kloorifenoli, joka on ympäristölle myrkyllinen aine. Pohjavesi on edelleen pilaantunutta ja pohjavedenottamo poissa käytöstä, vaikka pilaantumisen havaitsemisesta on jo vuosia eikä pilaantumista enää tapahdu.

Pohjaveden pilaantuminen havaittiin 1987. Päästöjen lähteeksi paljastuivat Koskisen Oy:n sahalaitokset, joilla oli käytetty vuoteen 1984 asti KY-5-nimistä lahonestoainetta estämään puutavaran sinistymistä. Sahat sijaitsevat harjulla tärkeällä pohjavesialueella vain noin 800 metrin päässä taajaman vedenottamosta. Ainetta käytettiin sahoilla ilman erityisiä turvajärjestelyjä, jolloin ainetta pääsi puun käsittelyn yhteydessä maaperään. Nykyisin tätä ainetta ei enää saa käyttää.

Suuret pohjavesialueet saastuivat pahasti. Pohjaveden osittaisesta pilaantumisesta huolimatta suuri osa alueen pohjavedestä on kuitenkin edelleen puhdasta. Arvioitu pilaantumispaikka on lähellä pohjaveden purkautumisaluetta ja vesi on saatavissa käyttöön pilaantuneen alueen yläpuolelta. Kloorifenolien pilaamaa pohjavettä on myös puhdistettu jälkeenpäin.