PIXMANIA yhteystiedot Suomessa?

pixm

Tietääkö joku miten saa yhteyttä Pixmaniaan että voisi tiedustella/varmistaa teknisiä asioita ennen tilausta. Sähköpostios? Puh? fax?

12

4675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Max Pimiä

      Jos lueskelet hiukan tällä ja monella muullakin palstalla käytyjä Pixmania-keskusteluja, huomaat että firman "asiakaspalveluun" on jokseenkin mahdoton saada yhteyttä.

      Ja vaikket tätä kysynytkään, niin sanonpahan silti: en suosittele ko. yrityksen kanssa asiointia.

    • Suomessa

      Kyseessä on ranskalainen firma. Sillä ei ole toimintaa Suomessa. Kaupparekisteristä ei löydy kyseisen nimistä toiminimeä. Pixmania myy tuotteitaan myös Suomeen. Käyttöohjeet saa ranskaksi, ei suomeksi. Suomen kuluttajalainsäädäntö ei koske Pixmanialta ostettuja tuotteita.

      Kannattaa miettiä, onko pieni hintaero riskin arvoinen. Itse en ainakaan hirviäisi ostaa ko. firmalta. Sitäpaitsi monet Pixmanian myymät tuotteet ovat selvästi kalliimpia kuin suomalaisissa nettikaupoissa.

      • laki Pixmaniaakin

        >Suomen kuluttajalainsäädäntö ei koske Pixmanialta ostettuja tuotteita.

        Koska markkinoivat suomeksi suomalaisille niin kuluttajalait koskevat heitäkin.
        Eri asia on että he eivät NOUDATA lakia. Sellaisille tahoille on ihan oma nimityksensä, jotka eivät noudata lakia.
        Kyseessä on lisäksi yritysrypäs, jonka eri osat ovat eri maissa. Pixmania on vain yksi osa, joka ilmeisesti hoitaa mainontaa.


      • VAROKAA!
        laki Pixmaniaakin kirjoitti:

        >Suomen kuluttajalainsäädäntö ei koske Pixmanialta ostettuja tuotteita.

        Koska markkinoivat suomeksi suomalaisille niin kuluttajalait koskevat heitäkin.
        Eri asia on että he eivät NOUDATA lakia. Sellaisille tahoille on ihan oma nimityksensä, jotka eivät noudata lakia.
        Kyseessä on lisäksi yritysrypäs, jonka eri osat ovat eri maissa. Pixmania on vain yksi osa, joka ilmeisesti hoitaa mainontaa.

        Pixmania on EU-kuluttajasuojan, muttei suomalaisen kuluttajalainsäädännön piirissä. Rajan ylittävän kaupan riidat hoitaa EU-kuluttajavirasto:

        http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/ecc/

        ECC:n kautta voi valittaa vain jos reklamaatio on tehty kirjallisena. Pixmanialla ei ole postiosoitetta, joten reklamointi kirjallisesti on mahdotonta (tuotteet lähettää Fotovista).

        EU:n ulkopuolelta ostettaessa oikeussuojakeinoja ei ole, vaan jää kuluttajan itsensa hoidettavaksi. Joillain mailla on kuluttajaviranomainen, mutta asiointi Suomesta käsin ei välttämättä ole helppoa.


      • Canon 350D

        Ostin Sigman objektiivin onnistuneesti Pixmanilta.


    • tyhmähkö
      • etusivun sankari

        Eli löytyy ihan etusivulta linkin "yhteystiedot" takaa.


      • ole mitään

        yhteys tietoja..ihan mitään sanomaton sivu yksi puhelin numero ja mistä voi tilata....ei mitään muuta!!


    • Typeryydestä sakotet

      No oli tosiaan paskaa koko laatikollinen Pix Manialta!

      Ostin valvontakameran, jonka piti tallentaa ja olla laadukas... Kissan paskat!

      Laite tuli viikon odotuksen jälkeen ja maksoin pankkini kautta laskun, jotta saisin valvontakamerani. Kun kotona kokeilimme sitä, se ei toiminut lainkaan... tai juu, tuli jotain viivoja kauhea määrä tv ruudulle ja ei muuta... Järkevää kuvaa ei siitä lähtenyt irti vaikka kuinka rukoili...

      Soitin asiakaspalveluun... Sieltä vastasi joku englantia murtaen... Kysyin, eikö teillä kukaan puhu suomea? Vastaus oli että kyllä hänen työkaverinsa... Hän puhelimessa tivasi jotain... johon vastasin tosi huonolla englannin kielellä että en osaa niin paljoa englantia että pystyisin selvittämään asian... johon tämä puhelimessa sanoi että voinko odottaa hetken... Kyllä, vastasin... sitten tuli muutamien sekunttien hiljaisuus ja sen jälkeen hän kysyi että voiko hänen kolleegansa soittaa minulle että selvittää asian sitten... No kävihän se... joten annoin puhelin numeroni...

      Katotaa ny, saanko koskaan auki 200 euroani pois... soittoa odotellessa voi tulla aika pitkäksi...

      Vituttaa kun en tullut lukeneeksi ennen tilausta, minkälainen on Pix Mania...

    • Plaaaaaah

      Olen tässä viimeaikoina vähän asioita tilaillut monilta nettisivuilta ja pixmania oli yksi niistä kaikissa on asiat mennyt aivan mainiosti silti satun näkemään paljon haukkuja niitä sivuja kohtaan. Yleensä kun ostetaan jotain tuotetta luetaan kyseisestä tuotteesta arvosteluja eikä luoteta vain sivun antamiin tietoihin tietenkään, yleensä jos tuote on huono niin ihan sama mistä sen tilaat se on huono. Siispä yleensä kannattaa ottaa selvää tuotteista ja tilata tuotteita jotka ovat oikeasti hyviä. Pixmaniastakin sai aivan täydelliset monster cable studio kuulokkeet joiden äänen laatu on aivan mahtava verrattuna muihin kuulokkeihin niinkuin niitten pitäisikin olla. :) Jos teillä on jotain ongelmia te ette vain osaa.

    • Eetu

      Ihan paska nettikauppa älkää ostako yhtään mitään sieltä.
      Tavara tulee jos tulee, siitä ei ole mitää takuita. Jos perut kaupan sen takia että et ole saanut tilaamaasi tavaraa kuukaudessa, odottelet rahojasi ehkä kuukauden ehkä kaksi. Ehkä saat rahasi ehkä et. ihan herran haltuun koko touhu. Itse anna poliisin hoitaan omat rahojen palautukset.

      ÄLKÄÄ OSTAKO PIXMANILTA MITÄÄN; ETTE PAHOITA MIELTÄNNE !!!

      • Anonyymi

        Olen aikoinaan tilannut puhelimen Pixmanialta Saksasta. Kaikki meni hienosti. Olen ollut tosi tyytyväinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2627
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      116
      2323
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1648
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      193
      1156
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1068
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1063
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      981
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      754
    Aihe